Ehlisünnet.tv gözüyle İslam, Osmanlı ve ninelerimiz

Ehlisünnet.tv gözüyle İslam, Osmanlı ve ninelerimiz DİN
4,3
05.06.2014 09:10:54
A+ A-

Memleket açık hava tımarhanesine döndüğünden midir nedir, her gün yeni bir gariplikle karşılaşıyoruz.

Mesela dünkü şu Ehlisünnet.tv haberi bunun bir örneği. İnternette kapalı devre yayın yapıyorlarmış ve İstanbul’un fethi yıl dönümünde kendi fikirlerince bir “neydik ne hale geldik” çalışması yapmak istemişler.

İlk izlediğimde şaka sanmıştım, değilmiş. Ciddi ciddi yapmış adamlar. Yapmışlar ama ortaya şakadan beter komik bir durum çıkmış.

Evlere televizyon girmesini bile istemeyen bir cemaatin, kendi amatör kanalını kurup, çekim yapar hale gelmesi, elbet kendilerinde bir ilerleme olduğunun işaretidir. Ama keşke biraz da kitap okusalardı. Örneğin dillerinden düşürmedikleri “ecdad” ve “Osmanlı” yı kulaktan dolma değil de ilmi kaynaklardan öğrenselerdi.  

Genç arkadaş almış eline kamerayı, düşmüş Nişantaşı yollarına.

Görev, sosyal sorumluluk.

Şu an Nişantayız, inşallah kısa çekimlerimiz olacak” diyerek başlıyor söze. Sonrasında başlıyor hatalar zinciri. Müslüman bir kişinin diğer bir kişiyi ya da kişileri yargılamaya kalkması, farkında olmadan yaptığı ilk hata. Hele bir de “Buradaki insanlar Osmanlı torunu” tanımlaması var ki; Türkiye’de yıllardır farkında olmadan hatalı kullanılan bir tanımlama. Zira Osmanlı bir milletin veya zümrenin adı değil Türkler’İn kurduğu bir devletin adı. Avrupa’nın ve dünyanın, o dönemlerde, Türkleri ifade etmek için kullandığı tanımı, arkadaş kendisini ve toplumu tanımlamak için kullanıyor.

Bu arada yalan yok, giriş kısmında söylediği “Hz. Fatih başına kaldırsa, İstanbul’u almak için yeniden sefer düzenler” cümlesinde haklı sayılır. İstanbul’un şimdiki silüeti bunun yeterli kanıtı. Ama İstanbul’u kimden fethedeceği kısmı şüpheli. Artık Nişantaşı’ndaki insanlardan mı, yoksa yıllardır İstanbul’u yönetiyoruz adı altında yağmalayanlardan mı, burasını iyi düşünmesi lazım.

Sonra sözü etraftakilerin giyim, kuşamı, hal ve hareketlerine getirerek, Osmanlı döneminde ninelerimizin burunlarını dahi göstermeye utandığını söylüyor. Arkadaşa göre, oradakilerle nineleri arasında büyük bir varmış. Muhterem, Osmanlı’da kimi kadınların çarşaf giydiğini öğrenmiş ama kimilerinin de giymediğinden haberi yok. Evet, o dönemde kadınların daha kapalı giyindikleri doğru ama herkes çarşaf mı giyiyordu? Mesela makyaj yapmayı cumhuriyet döneminde mi öğrendi kadınlar? Ya saray kadınları; onlarda mı çarşaf giyiyor du? Padişahın haremi meselesine hiç girmeyeceğim, zira harem kimsesiz kadınların sığınma evi olarak kullanılıyordu, değil mi? Kimi padişahların içki içtiği filan külliyen yalan zaten..!

Ezanı duyunca camiye konuşan dedelerimiz de ayrı bir gerçek tabi. Ya 80 yılda tarihinden koparılan bir nesle ne demeli? Sanırsın Osmanlı, 600 sene mükemmel bir devletti, Atatürk bir gece de püff dedi ve yıkıldı. Bir neslin tarihinden koparılması teorisi de, tarihini okuyarak öğrenmeyenlerin -öğrenmek istemeyenlerin, kendine bulduğu bahane olsa gerek.   

İlk yaptığı röportajda karşındakiyle polemiğe girmeyi de ihmal etmiyor arkadaş. Çok sevdiği Osmanlı’yı Kadir Mısıroğlu’ndan öğrendiği kesin. Baksanıza fesi Osmanlının geleneksel kıyafeti sanıyor. Bilse o fesi gerileme döneminde II. Mahmud’un dışarıdan getirdiğini ve yine bilse ki; fes geldikten sonra II. Mahmud’un sarık ve kavuk giymeyi yasakladığını, hatta lakabının bu sebeple “Gâvur padişah” olduğunu, ne düşünürdü acaba?

“Osmanlı yaşıyor, biz Osmanlıyız” demesi de videonun finali olmuş. Evet, izleyen biri olarak buna inancım tam zaten. Osmanlı’yı Osmanlı yapan değerlerden ziyade; Osmanlı'yı medeniyette geri bırakan, çöküşe götüren ne varsa, bugün hala yaşıyor. Buna hiç şüphe olmadığı gibi; takındığı tavırlara bakınca, videodaki arkadaşın kendisi bunun canlı örneği niteliğinde.

Aslına bakarsanız, bu kısacık video sadece iki üç dakikalık şamatadan öte bir şey. Bir çok sorunun cevabı.

Mesela, medeniyet tarihinin son 400-500 yılında İslam âleminin neden bir katkısının olmadığının cevabı. -ki şahsen bir Müslüman olarak bu benim için büyük bir kaygı sebebidir. Ayrıca, bu zihniyetteki, yani ahlak adına karşısındakini yargılayan, hor gören, gerekirse Allah adına hüküm veren, mürit ve cemaatlerin her İslam ülkesinde bolca bulunduğunu hesaba kattığımız da İslam ülkelerinin neden acziyet içinde oldukları, neden birbirine düştükleri sorusunun da cevabıdır.  

Sevindirici olan tek şey, yıllardır şeriat gelecek hayallerini kuranların yavaş yavaş sosyalleşmesidir. Ayrıca, eğer ileride  bu arkadaşların eli sopalı ahlak zabıtası versiyonları, yerine eli kameralı olan versiyonlarını görmeye devam edeceksek; eğlenceli olmaya devam edecekleri de şüphesiz.  

YORUMLAR

Cumhuriyet Dusmanligi -

Bu sahis Osmanli'yi savunuyorum bahanesiyle aslinda niyet Cumhuriyet dusmanligidir. Fakat sunu idrak edemiyor, Cumhuriyeti kuranlar olmassa idi zaten Osmanli tarih sahnesinden silinmekle kalinmis olmayacakti, Turklere ait ve Turkleri seven ve onlarla yuzyillardir birlikte yasayan diger irk ve etnik lerin ne bir ulkesi, ne bir vatani nede bir karis topragi kalmayacakti, dolayisiyla Turkiye Cumhuriyeti degilde ismi belkide " Istilaci ve Emperyalistler Birligi" olacakti. Turk ismi 90 yil oncesinden tarihe gomulmus olacakti.

3 0
kendinden bihaber YeniOsmanlı -

Bu Yeni Osmanlı akımı kendinden bihaber bir akım. Artık perde arkasında Amerika'mı gazlıyor nedir, çok başka bi kafa yaşıyorlar. Tarihin T'sinden anlamadıkları gibi, dillerindeki düşürmedikleri ecdadı say desen Fatih, Kanuni, Yavuz ve Abdulhamit'ten başkasını sayamaz. Yazının son kısmı her şeyi özetlemeye yetiyor

6 0
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.