Emek ve sermayenin çarpışması

Emek ve sermayenin çarpışması DİN
0,0
19.12.2015 21:25:53
A+ A-

İnsanlığın sosyal hayatında bütün ahlâksızlığın ve bütün karışıklığın kaynağını Bedîüzzaman Said Nursî iki cümle ile özetliyor;

Birisi: "Ben tok olduktan sonra başkası açlıktan ölse bana ne?"

İkincisi: "Sen çalış, ben yiyeyim."

Bu iki cümleden birincisi zekâtın terkini işaret ettiği gibi ikinci kelimede faiz sisteminin devam etmesini işaret etmektedir.

Bu iki müthiş sosyal hastalığın tedavisi ise zekâtın sadece İslam âlemine değil adeta insanlık âleminde vücut bulmasını sağlamak ve faiz sistemini uygulamaktan vazgeçmekte saklıdır.

Çünkü insanlık âlemi zenginler ve normal halk tabakası olarak ikiye ayrılmış. Zenginlerden halka karşı merhamet ve iyiliğin gösterilmesi, halk tabakasından ise zenginlere karşı hürmet ve saygıyı temin edecek olan zekât sisteminin gerçekleştirilmesidir.

Aksi durumda yukarıdan yani zenginler tabakasından halk tabakasının başına gelecek olan baskı, dayatma ve zulümdür. Neticede bu durum halk tabakasının da zenginler tabakasına karşı kin ve isyan duygularını harekete geçirecektir.

İnsanlığın bu iki tabakasının manevi ve maddi mücadelelerine tarih boyunca şahit olmaktayız.

Gele gele bir zamanlar Rusya'da olduğu gibi emek ve sermayenin çarpışması bunun en net örneklerinden birisidir.

Zenginler fakirlere yardım ederken bunu yaratıcının emri olduğu için yapmalılar ki hem sevap kazansınlar hem yaratıcıya karşı manevi bir teşekkür mahiyetinde verdikleri zekâtın manevi şükrünü eda etsinler.

Hem de fakirleri minnet altında bırakarak onları manen ezmesinler kendilerini borçlu hissetmek zorunda kalmadan yani izzetlerini muhafaza ederek zekâtı alabilsinler ki onlarda buna karşılık makbul dualarda bulunabilsinler.

Zenginler yaratıcının kendilerine hediye ettiği emanet maldan yine yaratıcının emri ile bir miktar fakirlere verdiklerinin farkında olarak kendilerinin görevli olduklarını bilmeli ve bu kutsal görevi yerine getirmeliler.

Evet gösterişsiz, samimi, sevaplı, ihlaslı bir ibadet olan zekatı, insanlık aleminde görebildiğimiz zaman insanlık daha mutlu ve huzurlu olabilecektir.

Bülent BİÇER

bulentbicer01@hotmail.com

Kaynak:

Bediüzzaman Said Nursi; Mektubat; 22.Mektup;2.MebhasYAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.