En büyük ibadet ne?

En büyük ibadet ne? DİN
0,0
06.04.2013 09:57:38
A+ A-

 

En büyük ibadet ne? Namaz kılmak mı, oruç tutmak mı,  Kuran okumak mı, yoksula, yolda kalmışa yardım etmek mi, zekât vermek mi, yoksa hacca gitmek mi? Tabii ki ibadetlerin hepsi çok güzel, hepsi çok değerli. Ama Allah Kuran'da özellikle Allah'ı anmanın en büyük ibadet olduğunu şöyle bildirmiştir:

Sana Kitap'tan vahyedileni oku ve namazı dosdoğru kıl. Gerçekten namaz, çirkin utanmazlıklar (fahşa)dan ve kötülüklerden alıkoyar. Allah'ı zikretmek ise muhakkak en büyük (ibadet)tür. Allah, yaptıklarınızı bilir. (Ankebut Suresi, 45)

En büyük ibadet gerek sözle, gerek içten sürekli Allah'ı anmaktır. Samimi Müslüman daima Allah ile birliktedir. Kafasından geçirdiği düşüncelerde, konuştuğu sözlerde hep Allah vardır. Gaflete kapılıp Allah'ı düşünmeyi bırakmak insanın hata işlemesine neden olabilir. Gafil olarak geçirdiği bir süre içinde mümin olayları doğru değerlendiremeyebilir. Dolayısıyla iyiyi kötüden ayırt etmesinde, hareket, davranış ve konuşmalarında Kuran'ın sınırlarını gözetecek bir bilinci korumasında önemli aksaklıklar meydana gelir. Bu yüzden samimi Müslüman gün içinde Allah'ı hiç unutmaz, tüm kalbiyle, sevgisiyle Allah'a yönelir.

İman eden bir insan günlük hayatında gece, gündüz Allah'ı asla aklından çıkarmaz, Allah ile olan manevi bağlantısını bir an bile koparmaz. Böyle bir durumu vicdanı kabul etmez, Allah'a olan sevgisi ve bağlılığına asla bunu yakıştırmaz. Kuran'da bildirilen Allah'ın Hz. Musa'ya olan hatırlatması şu şekildedir:

"Sen ve kardeşin ayetlerimle gidin ve Beni zikretmede gevşek davranmayın." (Taha Suresi, 42)

Allah, Firavun'a giderek onu hak dine davet edecek olan Hz. Musa ve kardeşi Hz. Harun 'a Kendisi'ni zikretmede gevşek davranmamalarını bildirmiştir. Bunun yanında Allah'ı az anmak münafıkların bir özelliğidir. Bu durum Kuran'da şöyle bildirilmiştir:

"Gerçek şu ki, münafıklar (sözde), Allah'ı aldatmaktadırlar. Oysa O, onları aldatandır. Namaza kalktıkları zaman, isteksizce kalkarlar. İnsanlara gösteriş yaparlar ve Allah'ı ancak çok az anarlar." (Nisa Suresi, 142)

Allah'ı anmanın, iman edenler için önemli bir ibadet olduğu ayette şöyle haber verilmektedir:

 "Öyleyse (yalnızca) Beni anın, Ben de sizi anayım; ve (yalnızca) Bana şükredin ve (sakın) nankörlük etmeyin."(Bakara Suresi, 152)ETİKETLER: Haber, Haberler, Namaz, haber, Gece, zaman,

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.