Erdem’in Kemalist İslam’ı

Erdem’in Kemalist İslam’ı DİN
5,0
11.07.2014 08:27:54
A+ A-

Cenk-Erdem'in Erdem'i hidayete ermiş, röportajlamış da bunu, ne diyelim, vatana millete hayırlı olsun. Bir ülke dindar nesiller yetiştirecekse demek ki önce showman'ler Müslüman oluyor. Türkiye din adamlarının showman'leştiği süreci tamamladı, showman'lerin din alimi olduğu sürece geldi çok şükür.

Erdem de IŞİD gibi tasavvufa karşı, sufiliği; Mevlana'yı kabul etmiyor. Ortak noktaları çok. Sadece Kuran'ı referans alıyorlar ve her türlü İslami kültürü dışlıyorlar. Ama ayrıldıkları bir yer de var, Erdem'e göre İslam'da zorlama olmaz, oysa IŞİD kendilerinden olmayan herkesin kafasını kesip top oynuyor.

Erdem Bey, mümin bir insan olan rahmetli annesinin İslam'ına da karşı mesela. Hurafe olarak görüyor o İslam'ı. IŞİD de öyle görüyor keza. Gel gör ki, şiddet konusunda anlaşamıyorlar. Artık Erdem Bey mi haklı IŞİD mi haklı bilemiyoruz ama gönülden Erdem Bey'in haklı olmasını dilemekten başka yapabileceğimiz bir şey var mı?

Erdem Bey'in babası dindar değil, ama oğlu Kuran'ı hatmettiği için artık onunla tartışamıyor, bir ayet söylüyor Erdem Bey, babası susuyor. O da Kuran'ı okusun o zaman derseniz, öyle kolay değil. Çünkü Erdem Bey, Kuran'ın tercümesinden okunmasına da karşı. Yani onunla tartışabilmek için yaşlı başlı adamın bu saatten sonra Arapça öğrenmesi, hatta 1400 yıl önceki Arapça'ya hakim olması gerekiyor. Anladınız işte, boşuna din tartışmasına girmeyin Erdem Bey'le, baştan yenilmeye mahkumsunuz. Kendini bir zırh içinde korumaya almış.

Zaten dindardan ziyade ateistlerle iyi anlaşıyormuş. Ateistler nasılsa Kuran'dan ezbere bir ayet bile bilmezler, Erdem Bey'i tartışmalarıyla üzemezler.

Gerçek İslam nedir asla anlayamadım, zaten Arapça da bilmiyorum. Ama bildiğim bir şey varsa İslam tartışmayı kabul etmez. Bunu IŞİD gibi silahlarla da yapabilir, Erdem Bey gibi sofistike yollarla da.

Sadece gelirsek, Erdem Bey'in hurafe dediği o İslam, volk İslam'dır, yani halk İslam'ı. Bu İslam'a karşı olan da devletlerdir. Kemalizm de IŞİD gibi her türlü hurafeyi yasaklamaya çalışmıştır. İslam'ı Kuran'a indirger ve halkın kendi yarattığı kültürle derin ilişkisini keserseniz, onu daha kolay kontrol altında tutarsınız. İslam halkları bu yöndeki devletçi baskılara her zaman direnmiştir ve direnmeye devam edeceklerini görmek için azıcık tarih ve sosyoloji bilmek yeterlidir. Öyle ki Avrupa'nın büyük şehirlerinde Kilise bir kurum olarak yerle yeksan olmuştur ama hurafeler halen güçlü bir şekilde yaşamaktadır. Şu aşıkların aşkları bitmesin diye astığı kilitler yüzünden yıkılmak üzere olan köprülere bakmak yeterli.

Kaldı ki, kime düşmüş başkalarının inancına hurafe demek? Erdem Bey ateist arkadaşlarından da bahsederken "Aslında kendilerini ateist sanıyorlar" diyerek onların inancına da saygı duymadığını gösteriyor, ama sandığı gibi değil de gerçekten ateistlerse, onlar da Erdem Bey'in bu yeni inancını hurafe olarak kabul ediyordur muhtemelen. Belki de kibarlık yapıp ona bunu söylemedikleri için onların gerçek ateist olduğuna ikna olmamıştır.YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.