Erdoğan yanılıyor: İslamiyet'in derdi İslam değil dindir

Erdoğan yanılıyor: İslamiyet'in derdi İslam değil dindir DİN
0,0
31.07.2015 19:43:37
A+ A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan Endonezya'da 'Tek derdimiz İslam, İslam, İslam' demiş.
 
İslamiyet'ten anlamadığı belli ki o da haklı çünkü imamhatiplerde gerçek İslamiyet ya da gerçek din öğretilmiyor; öğretilen tek şey Arab yandaşlığı, Arabça, Arab kültürü, Arab tarihi, Arab bağımlılığı.
 
En azından; derdi İslamiyet ya da din olan insan servetle, adaletsizlikle, hukuksuzlukla, nefsle anılmaz. Erdoğan nasıl bir İslamiyet biliyor ya da dinden anladığı nedir acaba? Akp'li olmak mı, Akp'ye oy vermek mi, Akp iktidarı mı, Akp'nin iktidarda olması mı?
 
İslamiyet'in dahi peyganberi dini İslamla, İslamiyet'le değil din ile açıklamıştır ve 'Din ilim demektir, ilimin olmadığı yerde dinde olmaz; dinsiz de olsalar alimlerin yeri Cennet'tir; peyganberlerin varisleri alimlerdir; alimlerin uykusu bile cahillerin ibnadetlerinden hayırlıdır' demiştir; bakın bu sözlerde hiç din diye İslam, İslamiyet adı geçiyor mu? Geçmiyor; hep din, ilim, alim adı geçiyor. Yani hadis demiyor ki 'Din İslamdır, İslamiyet'tir, Müslüman olmaktır, Allah'a inanmaktır'; diyor ki 'Din ilimdir, ahlaktır, merhamettir, vicdandır, utanmaktır, nefssizliktir, adilliktir, dürüstlüktür'. 
 
Erdoğan'a 'İslam, İslamiyet nedir?' diye sormak gerekir. Acaba 'İslam ilimdir, ahlaktır, utanmaktır, vicdandır, merhamettir, adilliktir, dürüstlüktür, nefssizliktir' mi diyecek yoksa 'İslam, İslamdır' deyip kestirip atacak mı?
 
Açılım süreci yapacağına bence İslam'ı açılımlasın önce. Görelim bakalım İslam'dan, İslamiyet'ten; sarayda yaşamayan, gösterişsiz, yalın, nefssiz ve çocuklarına servet bırakmayan peygamberinden ne anlıyor, anladığı nedir?
 
Erdoğan yanılıyor; İslamiyet insanları Müslüman yapmak için değil dinli yapmak içindir ve dinin ne olduğu da Din hadisileri(hadisleri dediğim; dini tanımlayan hadislerde açıkça yazıyor. O yüzden ki Mevlana da 'Müslüman isen gel' değil 'Ne olursan ol gel' demiştir ki peygamberinin İslamiyet ile, din ile ne demek istediğini çok iyi anladığını göstermiştir ancak ne yazık ki bunu anlayan Müslüman çok çok az.
 
Yani Din hadisileri şunu anlatır: Dinli olmak için ille de Müslüman ya da bir dinden olmak gerekmez; dinsiz de din yolunda olunabilir yani bu da şu demektir: Bir dinden olunup da din yolunda olunmayabilir. Yani din ayrı, dinler ayrıdır ve Yunus ve Mevlana bunu anlamıştır.
 
Dinli olmak siyasi parti kurmak kadar kolay değil; Erdoğan'ın ilimle, alimlikle ilgisi ne ki Müslümanlara, İslamiyet'e, dine, dinlilere baş, önder, kahraman olmaya kalkıyor? Erdoğan ki kitap okumadığını söyleyen biri; kitap okumadan ilim, alimlik mi olur ki din, dinlilik, dincilik, dindarlık olsun? Erdoğan'ın ilim, İslamiyet, din üzerine kaç araştırması vardır?
 
Boş işler bunlar, boş laflar. Dini ırgalamaz.
 
Oyla siyasetçi olunur da alim ve dinli olunmaz. Siyaset, oy, koltuk herşeyi hak etmez.
 
Dinli olmak için bir dinden olmak da dinli olmak da gerekmez yoksa hadisin de dediği gibi dinsiz alim Cennet'e nasıl gidecek? Hep 'Önce felsefe' diyorum; boşuna değil. Felsefesiz her iş yarım yamalak olur.
 
Necdet Gürçiftçi
Patentsiz, dinsiz, yerli üretim bir Türk/Türkiye bilgesi
İnternette yayınlandığı zaman: 31.7.15/19.36