Ertuğrul Özkök?ün ?İnadına içeceğim? sözüne cevap...

Ertuğrul Özkök?ün ?İnadına içeceğim? sözüne cevap... DİN
0,0
29.05.2013 14:31:24
A+ A-

 

Geçen hafta Meclis'te kabul edilen torba yasaya son anda eklenen alkollü içkilerin 22.00-06.00 saatleri arasında perakende satışını yasaklayan düzenleme sonucunda bir kısım insanlardan isyan çığlıkları yükselmeye başladı. Bunlardan biri de Ertuğrul Özkök. Ertuğrul Özkök gece içki satışının ardından "inadına içeceğim" demiş. Açıkası bunu hiç tavsiye etmem, çünkü inatla bildiğini okuyanlar ve karşı tarafın sözüne kulak asmayanlar genelde hep kendilerine zarar verirler. Tıpkı inadına sigara içip kanser olan, inadına motosiklet kullanıp kazada hayatını yitiren, inadına sürat yapıp trafik kazasında can veren ve diğer insanları da yakan insanlar gibi. Bu yüzden eğer inadına içerse her içki içtiğinde kendi sağlığına bir bıçak darbesi atmış olur ki bu da zaten kendi bedenine kendi eliyle zarar vermektir. Alkolün bedene nasıl zarar verdiğini görmek için aşağıdaki videoları seyredebilirsiniz:

http://www.youtube.com/watch?v=u33BuqqivvU

http://www.youtube.com/watch?v=vEsooCRJ09M

Burada Tayyip Erdoğan "kimseye dayatma yapmıyoruz, sınırları koyuyoruz" diyor. Ayrıca bilimin gerçekten alkolün zararlarını ortaya koyduğunu anlatıyor. Alkollü içkilerin gece satışının olmaması çok doğru bir karar. Çünkü her türlü felaket gece yaşanıyor. Gündüz insanlar yine kendini koruyabiliyorlar ama gece ortam çok tehlikeli oluyor. Ölümlerin %38'inin alkollü araç kullanmadan meydana geldiği Rusya'da da alkol yasağı taslağı meclisten geçti. Ocak ayından itibaren uygulanmaya başladı. Bu uygulama birçok ülkede uygulanıyor, Kanada'da 22'den sonra, ingiltere'de 23. den sonra içki satışı yasak. Türkiye bu konuda geç bile kaldı. Bu tedbirlerin alınması son derece normal. Ortada bir yasaklama yok. Sonuçta eline fırça alıp toplumu boyayan da yok. Bu uygulama bir çok ülkede var zaten. Öyle bir dayatma olsa toptan yasaklarlardı ki böyle bir durum da yok.

Adamlar gece içki içip zil zurna araba kullanmaya başlıyor, milletin kapısına dayanıyor, kavga çıkarıyor, gidip eşini dostunu dövüyor. Gece herkes yatarken aile içi şiddette kadınlar ve çocuklar kendini koruyamıyor. Bu felaketi Anadolu'da yaşayan yüzbinlerce aile var, bunu anlamazlıktan gelemeyiz.

Ayrıca Ertuğrul Özkök'e şunu da söylemek istiyorum. Kimse içki içen, oruç tutmayan, namaz kılmayan bir insanı yargılayamaz, "sen Müslüman değilsin" diyemez. Allah'a inandığını ve çok şükrettiğini söylüyor, bu çok güzel.  Allah diğerlerini de yapmanı nasip etsin. Ama bir Müslüman karşısındaki insanı yargılayamaz, ona yaptırım uygulayamaz, ibadete zorlayamaz. Bizim dinimizde zorlama yoktur. Burada içki satışı yasağının Müslümanlıkla bir alakası yok, burada toplumun düzenini sağlamak var, gençleri ve şiddet gören aileleri korumak var. Ayrıca Ertuğrul Özkök'ün İran'ı ve orada çok içki ve uyuşturucu içildiğini söylemesi de anlamsız. Her toplumda samimi dindar vardır, bunun taklidini yapan vardır, takva görünüp her türlü melaneti yapan da vardır. Genelleme ile bir yere varılmaz. Kişi yalnızca kendisinden sorumludur. İsterse milyarlarca insan yanlış yolda olsun, onlar örnek verilerek bir çıkarım yapılamaz. Allah zaten ayetinde "insanların çoğuna uyacak olursan seni doğru yoldan saptırırlar" der.

Son olarak tekrar şunu söylemek istiyorum.  Söylediğim gibi Ertuğrul Özkök'ün Allah'a inanması ve çok şükretmesi gerçekten çok güzel. Onu okutanda, yurt dışına gönderen de, ona makam mevki veren de, ona sağlık veren de Allah. Sonuçta her insanın vicanıyla bildiği gibi kendisinin de doğruları ve yanlışları bildiğini düşünüyorum. Kuran'da şükretmenin çok önemli olduğunu söylüyor. Gerçekten de doğru. Demek ki hem Kuran okuyor, hem de Kuran'a inanıyor. Önemli olan da bu. Hepimiz Alalh'ın huzuruna gittiğimizde Kuran'dan sorulacağız, yobazların hurafelerinden değil. Bu yüzden gerçek dini daha iyi tanıdığında dinimizi daha da çok sevip Allah'a daha çok yaklaşacağına inanıyorum.

Kaynak: www.allahicinyasamaknasildir.blogspot.com/YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.