Evlenmek isteyen genç kızlar Telli Babaya gidiyor…

Evlenmek isteyen genç kızlar Telli Babaya gidiyor… DİN
0,0
25.08.2013 15:07:26
A+ A-

Üsküdar'da Aziz Mahmud Hüdayi, Beykoz'da Yuşa, Beşiktaş'ta Yahya Efendi ile birlikte boğazın dört bekçisinden biri…

 

Telli baba ile ilgili bir çok efsane var.

 

Bir efsaneye göre:

Telli baba gemilerde çalışıyormuş. Birgün sefer sırasında denizin çok hırçın olduğu bir zamanda bir kayık görür içinde genç bir kızla bir delikanlı varmış, durumları da iyi değilmiş. Her an kayık dev dalgaların altında kalabilirmiş. Telli Baba gemiden atlamış onları kurtarmak için çok çabalamış ama sadece genç kızı kurtarabilmiş.

Aradan yıllar geçmiş, hayatını kurtardığı genç kız onu ziyaret etmek istemiş, telli babaya gelmiş ama onon vefat ettiğini öğrenince çok üzülmüş. Telli duvağını mezara bırakmış ve gitmiş.

 

Bir başka rivayette:

 

Telli babanın asıl ismi İmam Abdullah Efendi’ymiş. Fatih Sultan Mehmet’in zamanında yaşamış. Orduda tabur imimaıymış ve şehit olmuş.

Sonrasında çok hasta olan bir kızın rüyasına girmiş. Ondan sonra mezarı ortaya çıkarılmış. Genç kız iyileşmiş ve mezarı ziyarete gitmiş. Ondan sonra genç kızların gittiği dileklerde bulunduğu bir türbe olmuş.

 

Bir başkasında:

 

Telli babanın önceleri telli gelin olarak bilindiği, orada yatanın ise ermiş bir gelin olduğuymuş.

 

Türbe hakkında anlatılar böyle.

Değişik bir yer.

Aşağıya doğru iniyorsunuz.

Mezarın üstü yâda türbedeki sandukanın üstü gelin telleri ile kaplı. Demir bir kafes şeklinde etrafı sarılmış. Ön kısımda birkaç makas var. Tel alıyorsunuz dilekte bulunuyorsunuz.

Asl olan tabi burada; oraya gitmek, dua etmek.

Güzel olanı bu…

 

Oraya evlenmek için giden genç kızlar çoğunluktaymış ama her murad içinde giden varmış. Muratları olanlar aldıkları telleri geri getirirlermiş.

 

 

 

Nazan Şara Şatana

 

 

 

 

 

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.