Evrende ve canlılarda görülen kusurlar mükemmel yaratıcı fikri ile çelişir mi?

Evrende ve canlılarda görülen kusurlar mükemmel yaratıcı fikri ile çelişir mi? DİN
0,0
26.11.2015 17:10:08
A+ A-

Evrenimiz kendiliğinden meydana gelmiş kaotik bir evren değildir. Evren ?ışık hızı, çekim yasası, entropi yasası vb. gibi- ince bir şekilde tasarlanmış ve homojen bir şekilde işleyen evrensel yasalara ve süreçlere göre işleyen sonlu ve kusurlu bir yapıya sahiptir. 

Eğer ta en başta evrende kaotik ve rastgele bir durum hakim olsa ve bu hassas ayarlamalar yapılmamış olsa idi evren hiç vücuda gelemeyecekti. Evrenin ve canlıların görünürde -hastalık ve ölüm gibi- kusurlu ve sonlu olması ise evrenin kaotik ve kendiliğinden olduğunu değil onu tasarlayanın zıtları dengeli bir şekilde iç içe geçirerek bu şekilde kusurlu ve sonlu bir evren yaratmayı irade etmiş olduğunu gösterir. Zira eğer evrendeki ve canlılardaki kusurlar ve zıtların bir arada bulunmasından oluşan arızalar olmasa idi evrenin ve yaşamın son bulması nasıl mümkün olacaktı?

Eğer evrende zıtlar içi içe bulunmayıp evren kusurlu tasarlanmasaydı o zaman sonlu değil sonsuz bir evren olmuş olurdu. Bu ise ancak yeni baştan ve tam anlamıyla farklı şartlarda ve farklı bir yapıya sahip olacak olan ahiret aleminde mümkün olacaktır. Ahiret aleminin sonsuz olması ilahi irade haricinde onu sonlandıracak herhangi bir arızanın karışamayacağı şekilde kusursuz olarak yeni baştan ve bambaşka şartlarda yaratılacak olmasına işaret eder.

Ahiretin varlığı evren şartlarında yaratılan ve her şeyi ancak kendi şartları çerçevesinde anlayıp anlamlandıran akıl için makul, anlamlı ve gerekli; ahiretin mahiyeti ve yapısı ise yaratılışı itibariyle tamamen başka şartları taşıdığı için akıl üstü ve tasarlanamazdır.

 ETİKETLER: Haber, Haberler, Evrensel, zaman, Hakim,

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.