Evrensel değer

DİN
5,0
29.05.2014 03:51:21
A+ A-

Hayatımızda imkanlar ölçüsünde hayır ve hasenatta bulunuruz, bu bizim kazancımızın zekatıdır ve normaldir, kazancımızı, muhafaza eder malımızı korur bizde görevimizi yapmış oluruz.

Malımızın bir kısmını vermekle de Allah'a yakınlığımız artar.

İlim öğreniriz bilgi sahibi oluruz buda bizi kötülüklerden ve şeytanın tuzağından kurtarır böylelikle rahat ibadet ederiz. Birde işin başka bir yönü var.

Sebepler ve şartlar içine sıkışmamalı işin hikmetini düşünmeliyiz.

YÜREĞİN GENİŞLEMESİ

İnsan maddi ve manevi bir kısım düşmeler ve yükselmeler yaşar, insanın mesafe kat etmesi hep böyle düşe kalka olur. Önemli olan her türlü düşüp kalkmadan bir ders çıkarıp hatamızı anlamamız ve hatamızı telafi yönünde gayret sarfetmemizdir. Bunun içinde sürekli yüzümüz yerde olmalı ve kaybetme düşüncesine karşı tetikte olmalıyız, fakat hiçbir zaman nefsin avukatlığına soyunmamalıyız, o zaman iki defa düşeriz ve düştüğümüz yerden bir daha doğrulamayız.

Çünkü Rabbimize yaklaşmanın en kestirme yolu acizliğimizi idraktir.

PROJE

Evet proje çok önemli insanların hayatlarını yaşamaları kazançları ve kazanımları hep bir ideal uğrunda yoğrulur durur. İnsanların gaye ve ideallerini süsleyecek doneler sunmak ve insanlığın kurtuluşu mazlumun korunması fakirin ezilmemesi için efor sarf ettiğimiz her halimizden anlaşılması lazım. Hangi gaye ve ideal olursa olsun plan ve projeden yoksun ise gayret ve çabalarımız boşta kılır.

Projelerimizin tutarlığı ve uygulanabilirliği ise, bu işte kafa yorup sürekli projeler geliştirip hayatımıza hayat katabilecek bir çizgide olmalıdır. Unutulmamalıdır ki plansız projesiz yapılan işler hep eksik kalmış ve sevenleride hüsrana uğratmıştır, demek ki en az günde yüz defa proje geliştirmeli uygulama safhaları düşünmeliyiz ama milletin önüne sürmemeliyiz zamanı gelince de hazırlıklı olduğumuz için hiç çekinmeden en iyi kazanımları nasıl elde edilirse uygulamaya geçilmeli ve geç kalınmamalıdır. Her halükarda sürekli proje ve uygulanabilir sistem geliştirmeliyiz hayat devam ettikçe gelişip değişmemiz ve tarih sahnesinde rol almamız  kaçınılmaz bir gerçek olur.

 YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.