Eyyy "Kınalı kuzular...!."... Ne büyüksünüz ki kanınız kurtarıyor İslam'ı....

Eyyy "Kınalı kuzular...!."... Ne büyüksünüz ki kanınız kurtarıyor İslam'ı....   DİN
0,0
14.10.2013 23:20:49
A+ A-

TSK Mehmetçik Vakfı (http://www.mehmetcik.org.tr/), görev yaparken yaşamını yitiren Mehmetçiklerin bakmakla yükümlü oldukları yakınlarına, gazi ve engelli Mehmetçiklere yardımda bulunuyor. Toplumun; şehitlerine, gazilerine ve engellilere borçlu olduğuna ve kişilerin bakmakla yükümlü oldukları yakınlarının muhtaç duruma düşmelerinin de toplumun bir ayıbı, bir duyarsızlığı olduğuna inanlardanım. Her zaman bu ayıbın, bu borcun bir ölçüde de olsa kapatmaya çalışan Mehmetçik Vakfı’nın desteklenmesi gerektiğini düşünürüm.

Mehmetçik Vakfı; gönderdiği broşürde yer alan bilgilere göre kuruluşundan Eylül 2013’e kadar yaşamını yitiren 16 bin 266 Mehmetçiğin yakınına 9 bin 387 gazi ve engelli Mehmetçiğe, 3 bin 505 Mehmetçik çocuğuna toplam 380.6 milyon TL yardımda bulunmuş.

Yine broşürde vakfın her ay 3 bin 548 gazi ve engelli Mehmetçiğe bakım yardımı, 1414 şehit, gazi ve engelli Mehmetçik çocuğuna öğrenim yardımı 4 bin 477 beş ve altıncı derece engelli Mehmetçiğe de ekonomik destek olmak üzere ayda toplam 4.8 milyon TL yardım yapıldığı belirtilmekte.

Bu rakamlara bakılarak yardım ve desteklerin yeterli olduğu söylenmesi mümkün değil. Mehmetçik Vakfı daha geniş mali olanaklara sahip olarak yardım, destek görevini yerine getirmeli. Şehitlere, gazilere, engellilere toplumun manevi borcu, yükümlülüğü var. Bu desteğin sürekli olmasını dilemekle beraber, en azından kurban bayramlarında toplumumuzun yardım ve desteklerinin artacağını umarım.

Bu yıla kadar Mehmetçik Vakfı’na kurban bağışı, kesimli ve kesimsiz olarak yapılabilmekteydi. Bu yıl Diyanet Başkanlığı’nın fetvası, bildirimi uyarınca, vakıf kesimsiz kurban bağışı alamamakta. Diyanet İşleri Başkanlığı, bu görüşüyle, kanımızca dinin bir şekil öğesini yine özün, amacın önüne çıkarmış oldu. “Gerçi Kurbanın anlamı; “armağan sunarak yakınlaşmak, bağlılığını göstermek, sevgisini-saygısını belirtmek.” Bildiğimiz anlamda kurbanın Arapça karşılığı ise “zibh”. Kur’an’da kurban sözcüğü Ali imran suresi 183, Maide suresi 27 ve Ahkaf suresi 28. ayetlerde geçmekte. Zibh sözcüğü ise sadece Saffat suresi 107. ayetinde geçmekte… Amaç, bir dini vecibe yerine getirilirken; dayanışma, yardım, paylaşma, kadim değerlere sahip çıkma. Ama yine de bizce Vakıf kurbansız bağış almaya devam etmeliydi, çünkü bu vatan için kan zaten akıtılmış…Hem de en kutsalından!...,

Hani ne diyor büyük vatan şairi Mehmet Akif Ersoy;

“…………………………………

Ey bu topraklar için toprağa düşmüş asker,

Gökten ecdad inerek öpse o pak alnı değer.

Ne büyüksün ki kanın kurtarıyor tevhidi,

Bedr'in aslanları ancak bu kadar şanlı idi.

Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın?

"Gömelim gel seni tarihe" desem sığmazsın.

Hercümerc ettiğin edvara da yetmez o kitap

Seni ancak ebediyetler eder istiab.

 

"Bu taşındır" diyerek Kabe'yi diksem başına,

Ruhumun vahyini duysam da geçirsem taşına,

 

Sonra gök kubbeyi alsam da rida namiyle

Kanayan lahdine çeksem bütün ecramiyle

Mor bulutlarla açık türbene çatsam da tavan

Yedi kandilli Süreyya'yı uzatsam oradan.

Sen bu avizenin altında bürünmüş kanına

Uzanırken gece mehtabı getirsem yanına.

Türbedarın diye ta fecre kadar bekletsem,

Gündüzün fecr ile avizeni lebriz etsem.

 

Tüllenen magribi akşamları sarsam yarana,

Yine bir şey yapabildim diyemem hatırana...

Ey şehit oğlu şehit, isteme benden makber,

Sana ağuşunu açmış duruyor Peygamber.”

Vakfın broşüründe şu bilgi yer almakta: Diyanet İşleri Başkanlığı, “kurban vecibesinin yerine getirilebilmesi için kesimi, kan akmasını” gerekli görüyor. Vakıf, Diyanet Başkanlığı’nın bu görüşü doğrultusunda, ancak kesimli kurban bağışı alabilmekte. Bu saat den sonra, kim ne dese boşta… Vakfın kalan Kurban Bağışı 25691…

Müslümanlığın özünde dayanışma, paylaşma, insanları muhtaç durumda bırakmama, muhtaç olanlara yardım ve yardımın da onur kırmayacak, gösterişe kaçmayacak şekilde gizli yapılması esas…Ne yazık ki hemen her alanda olduğu gibi ibadette de öz bir yana itilmekte şekil, gösteriş ön planda… Şekilcilik ülkemizde çok kolay; hele neden, niçini sorgulamadan bir inanca sahipsen…

Müslümanlık, çeşitli gruplarca, çıkar amaçlı istismar edildiği, istismar edilirken de şekil ön plana çıkarıldığı herkesin malumu. Küresel güçler, İslam coğrafyasında egemenliklerini oluşturmak için; belirli gruplar toplumda itibar, statü kazanmak için, bir grup da maddi çıkar sağlamak için teröristler (Küresel Mafya) bile -artık Ülkemizde Kurban Derilerini topluyor. - terör eylemlerine destek için… Dinimizi istismar ederek… Dini istismarcıların elinden kurtarmak da dini bir vecibe…

Bir çıkar beklentisi ile cennete gitmek için, Sırat Köprüsü’nden geçmek için ibadet yapılmaması, kurban kesilmemesi gerektiğini Kutsal Kitabımız Yazıyor… Yazıyor yazmasına da kim dinliyor… Bu tür davranışlar, Yüce yaradana saygısızlık. Kitabımızın yazıyor, vecibenin ne şekil yerine getirileceğini. İyi de kim okuyacak Kutsal kitabı! Okumazsan Kutsal kitabımızı; nasıl emrettiğini nereden bileceksin? Birilerinin söylemleriyle mi?

Mehmetçik Vakfı’na yapılacak havaleler aslında bir bağış değil, sadece bir dini vecibenin yerine getirilmesi de değil. Toplumun gazilerine, şehit yakınlarına, engellilere karşı bir yükümlülüğünün yerine getirilmesi.   Sağlıcakla kalın!

Günleriniz hep aydınlık olsun!

Yüreklerindeki sevgi daim olsun!

Yüreği "Berkehan" Kadar temiz olan tüm insanların!

OE -14.10.2013

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.