Fatır ve Yasin Suresi’nden ayetler açıklayalım

Fatır ve Yasin Suresi’nden ayetler açıklayalım DİN
0,0
20.09.2013 11:43:25
A+ A-

 

Kuran muhteşem bir kitap, evin bir köşesine kaldırıp uzaktan bakılması için değil hepimizin okuması, anlaması ve hayata geçirilmesi için Rabbimiz tarafından gönderilmiş bir kitap. Bir Müslüman Kuran’ı ne kadar aklına, kalbine ve ruhuna yerleştirirse o kadar akıllı, açık şuurlu ve imanlı bir hayat yaşar. Kuran’a tam olarak uymak insanın mutluluğu ve huzuru bulmasının da anahtarıdır. Her Müslüman mutlaka Kuran ayetleri üzerinde düşünmeli, ayetlerin katlamalı anlamlarını bilmeli ve mutlaka Kuran’ı hayata geçirmelidir. Bugün Fatır ve Yasin Suresi’nden ayetler açıklamak istiyorum:

Fatır Suresi, 42. ayet

Yeminlerinin olanca güçleriyle, kendilerine bir uyarıcı-korkutucu gelecek olsa, ümmetlerinin herhangi birinden mutlaka daha doğru olacaklarına dair, Allah'a and içtiler. Ancak onlara bir uyarıcı-korkutucu geldiğinde (bu,) nefretlerinden başkasını artırmadı.

Yeminlerinin olanca güçleriyle, kendilerine bir uyarıcı-korkutucu bir Mehdi gelecek olsa, ümmetlerinin herhangi birinden mutlaka daha doğru olacaklarına dair, Allah'a and içtiler.Yani, “Çok şahane insanlar olacağız. Birlik, beraberlik içinde olacağız. Muazzam mücadele yapacağız. Yeter ki Allah göndersin” diyorlar. Ancak onlara bir uyarıcı-korkutucu bir Mehdi geldiğinde (bu,) nefretlerinden başkasını artırmadı. Çünkü enaniyetlerine ağır geliyor, gururlarına ağır geliyor. Ve Allah diyor; “nefretlerinden başkasını artırmadı.”

Fatır Suresi, 43. ayet

(Hem de) Yeryüzünde büyüklük taslayarak ve kötülüğü tasarlayıp düzenleyerek. Oysa hileli düzen, kendi sahibinden başkasını sarıp-kuşatmaz. Artık onlar öncekilerin sünnetinden başkasını mı gözlemektedirler? Sen, Allah'ın sünnetinde kesinlikle bir değişiklik bulamazsın ve sen, Allah'ın sünnetinde kesinlikle bir dönüşüm de bulamazsın.

(Hem de) Yeryüzünde büyüklük taslayarakEnaniyet taslayarak, ve kötülüğü tasarlayıp düzenleyerek. Tuzak hazırlayarak. Oysa hileli düzen, kendi sahibinden başkasını sarıp-kuşatmaz. Eğer hile yaparsanız kendinizi sarar, diyor Allah. Artık onlar öncekilerin sünnetinden başkasını mı gözlemektedirler? Daha öncekilerin başına gelen bela onların da başına gelmek üzere, diyor Allah. Bunu mu gözlüyorlar, diyor. Sen, Allah'ın sünnetinde kesinlikle bir değişiklik bulamazsın ve sen, Allah'ın sünnetinde kesinlikle bir dönüşüm de bulamazsın.“ Daha önce yaptıklarımın aynısını yaparım” diyor Allah. “Bu benim sünnetimdir.” diyor. Madem istiyorsunuz diyor, başınıza bir lider gönderdiğimde büyüklük taslamayacaksınız diyor Cenab-ı Allah. Peygamberimiz gelmişti, “Ebu'l-Kasım’ın yetimine mi tabi olacağız?” demişlerdi. “İki büyük şehrin büyüklerinden birisi olması gerekmiyor muydu?” diyorlar. Mehdi geldiğinde de; “300 sene önce gelmişti.” “300 sene sonra gelecek.” Yok kabul etmiyoruz, şahsı manevidir, yok hayalettir, her eve girer.” Binbir türlü bahaneyle Mehdiyetin bütün alametlerini reddeden, Mehdiyeti reddeden bir tavır içinde bazı insanlar. Ama bazı koç yiğitler de görüyorsunuz Mehdiyeti aşkla, şevkle, sevinçle karşılıyorlar. 

Yasin Suresi, 78. ayet

Kendi yaratılışını unutarak bize bir örnek verdi; dedi ki: "Çürümüş-bozulmuşken, bu kemikleri kim diriltecekmiş?"

“Kendi yaratılışını unutarak”İnsan kendi yaratılışını bir inceler; molekül yapısını, kofulları, mitokondrileri her şeyi bir inceler. Kendi yaratılışını incelemeyerek cahilce, araştırma yapmadan, “Bize bir örnek verdi; dedi ki: "Çürümüş-bozulmuşken,” molekül yapısı dağılmış, parçalanmışken. “bu kemikleri kim diriltecekmiş?" Kim onlara can verecekmiş? 

Yasin Suresi, 79. ayet

De ki: "Onları, ilk defa yaratıp-inşa eden diriltecek. O, her yaratmayı bilir."

“De ki: "Onları, ilk defa yaratıp-inşa eden diriltecek.”Bir kere yapmış mı Allah, bir kere daha yapacağım diyor Allah. Bir kere yaptıysa yaptığını görüyorsun, ortada, elle tutup, gözle görüyorsun. Beş duyuyla hissediyorsun. Sen onu nasıl yok hükmünde kabul ediyorsun? Sen mesela herhangi bir boyutta yaşasan Cenab-ı Allah dese ki; “Ben seni yaratacağım, dünyaya indireceğim.” “Seni anneden babadan vesile edip yaratacağım” dese “Bu nasıl olacak?” diyecektir. İnanamayacaktır. İşte bak, olmuş. Olunca neyini soruyorsun? “O, her yaratmayı bilir." Bir tek onu değil her yaratmayı bilirim Ben, diyor Allah. 

Yasin Suresi, 81. ayet

Gökleri ve yeri yaratan, onların bir benzerini yaratmağa kadir değil mi? Elbette (öyledir); O, yaratandır, bilendir.

“Gökleri ve yeri yaratan, onların bir benzerini yaratmağa kadir değil mi?”Bir daha olur mu, diyor adam. Bu tespihi yapan yere gitsek “Bu tespihten bir tane daha yapabilir misin?” desem bu ne kadar mantıklıysa o da o kadar mantıklı olur. Çünkü bir kere olduysa yine olur. Kaç kere olması gerekiyor? 

Yasin Suresi, 82. ayet

Bir şeyi dilediği zaman, O'nun emri yalnızca: "Ol" demesidir; o da hemen oluverir.

“...O'nun emri yalnızca: “Ol" demesidir; o da hemen olur.” Diyor Allah. Evrime, şuna buna ihtiyaç olmaz. Tüm kainat Allah’ın yalnızca “Ol” demesiyle olmuştur.

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.