Goethe Türk, Tolstoy Müslüman çıktı

Goethe Türk, Tolstoy Müslüman çıktı DİN
0,0
21.01.2014 23:06:51
A+ A-

Eserlerini başucu ettiğimiz dünyanın en ünlü iki yazarının Müslüman olduğu iddia ediliyor.

Dünyaca ünlü Alman yazar Goethe ve Rus yazar Tolstoy'u bilmeyenimiz yoktur. Başarılı eserleriyle ülkeleri tarafından övünç kaynağı olan bu iki yazarın Müslüman olduğuna dair söylentiler var. Hatta her iki yazar için kitap dahi yazılmış.
Goethe'nin ünlü eseri Doğu-Batı Divanı'nda Müslüman olduğuna dair izlerin olduğu Tolstoy'un ise hadisleri derleyip bir kitapçık oluşturduğu iddia ediliyor.

"İslam/ Goethe"

Dr. Latif Arslan tarafından kaleme alınan "İslam/Goethe" isimli kitapta Goethe'nin soyunun Türklerden geldiği yazıyor. Arslan'ın Öteki Adam Yayınlarından çıkan kitabında verilen bilgiye göre:

Filistin'de Akka kalesini 1291'de Müslümanların fethetmesinin ardından ülkesine dönen Alman şövalyelerden Graf Von Lechmotir, Suriyede'yken yaptığı çarpışmalarda Mehmet Sadık Selim adlı bir Selçuklu subayını esir alarak yanında Baden Württemberg'e götürür. Cerrah, hekim ve mimar olan Latince ve Arapça da bilen Selim'e kısa zamanda Baden Württemberg bölgesindeki en büyük kont tarafından albaylık rütbesi verilir.

Devlet yönetiminde ciddi başarılar gösteren Selim'e Türk kökenli olması dolayısı ile "Selim Sultan" diye hitap edilir. Goethe'nin bu Selçuklu subayıyla akrabalığı vardır. Goethe'nin soyu, Almanya'daki Selçuklu ailesinden Philip Sultan'a kadar uzanır. Şecerede daha aşağılara inildiğinde karşımıza şu isimler çıkıyor: Johann Sultan ve babası Henrich Sultan. Goethe'nin soyu da Johann Sultan'ın kızı Anna Sultan tarafından geliyor.

Almanya'da bugün bile nüfuzunu koruyan ünlü Soldan ailesi, Goethe'nin günümüzdeki akrabaları. Almanya'nın çeşitli yerlerine dağılmış 'Soldan' adlı mensupları Almanya'da Türk asıllı olmaları ile tanınıyor. Soldan kelimesinin kökü ise Sultan kelimesine dayanıyor.

"Tolstoy Hz. Muhammed/Gizlenen Kitap"

Dr. Latif Arslan'ın bir de "Tolstoy Hz. Muhammed/Gizlenen Kitap" adlı bir eseri var. Eserde Tolstoy'un İslam'a bakışının 15 Mart 1909 yılında Azeri kökenli General İbrahim Ağa ile evli Rus asıllı Bayan Yelena Vekilova'ya yazdığı mektuptan anlaşılıyordu. Mektupta Müslümanlığı Hristiyanlık'tan üstün tutan Tolstoy'un eserleri birçok kez basılmışken "Muhammed'in Kuranı Kerim'e Girmeyen Hadisleri" derlemesi ise basılmamıştır.

İşte söz konusu bu kitaptan ve Yelena'ya yazdığı mektuplardaki ifadelerinden dolayı Tolstoy'un İslam'ı seçmiş olabileceği iddia ediliyor.YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.