Görmek için 'Tv' yerine 'Anten'e bakmak

Görmek için 'Tv' yerine 'Anten'e bakmak DİN
1,0
05.11.2013 17:07:00
A+ A-

-Bunlar-

Derin mevzular bunlar. Derin meczuplar bunlar. Deli deliller bunlar. Özünde çok basit ve anlaşılır, sözünde kimine göre 'saçmalık' , kimine göre 'kapı açmalık' bunlar. Kimine göre 'gereksiz' gelir, kimini 'nefessiz' bırakır bunlar.


-Varlığa varmak-
İnanmak, vardır. Öyle ya da O'nla vardır. Yokluk ise varlığın zıtlık getirisidir. Lakin 'yok olmak' yoktur, biten şey; 'son' dur. İnsanın bir sonu vardır. Dünyanın bir sonu vardır. Her şeyin bir sonu vardır. Ama sonun yok olduğunu iddia edebilmek, sondan önce yok olmayı gerektirir. Bunun da fiziksel olarak imkânı yoktur. Sona 'yok olmak' demek, varlığı hafife almak, sonu yok saymaktır.


-O'nun mantığı-
O'nun da bir mantığı vardır. Aksini ifade edebilmek için ifadeleri yetersizlikten arındırmak, arkasına saklanılan duyu organlarını göreve çağırmak gerekir.

Temsil misal;

-Ben görmediğime inanmam.
+Görmediğime ben de inanmam ki.
-Ama sen görmediğine inanıyorsun.
+Peki, sen görmediğimi gördün mü?

-Ayna-
Evet. O'nun olmadığını söyleyebilmek için O'na inananların O'nu görmediğini görmek gerek. 'Bunlar'da söylediğim 'özünde çok basit' olan bir örnek: Ayna.

Ayna ışığı yansıtır. Madde âleminde görünen kısmı kadar vardır. Mana âlemini ayna ile göremeyiz. Ayna nuru yansıtamaz.


-TV & Anten İlişkisi-
Görmek için TV'ye değil de antene bakanlar, beklediklerini izleyemezler. O'na inanmak Tv'ye bakmaktan, inanmamak antene bakmaktan geçiyor. O'nu, 'rüyayı gördüğümüz göz' ile aramalı. Bunu biraz. Hayır açmayalım. Üç nokta koyalım. Bu, aramak istemeyenler için bir mecburiyet değil. Dünya sınırları içerisinde, sonu belli olan vaktin bitimine kadar O'na inanmak zorunda da değil insan. Ama fark etmek gerek. Çünkü fark edersen şükredersin. Şükrediyorsan inanıyorsundur.


-Ve ayet-
'' Canlıları çeşit çeşit üreterek sizi yaratmasında da kesin inanan bir topluluk için çok deliller vardır.'' CÂSİYE - 4


-Ve son-
Biz bu delillerin delisiyiz. Ne mutlu veli olabilenlere.YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.