Gözyaşı ve yağmurla gelen rahmet

DİN
0,0
27.08.2015 22:47:17
A+ A-

Hayat çoğu zaman  acılarla ve sıkıntılarla dolu... İlahi Nizam ve Kainatın değişmez yasalarında her olayın; her sesin; her kımıldayan yaprağın; her su damlasının aktığı yönün dahi bir sebebi var.

İnsan yaratılmışların en şereflisi olarak hayatı boyunca Allah'ın belirlediği Tekamül sürecini yaşamaktadır. Bunu değiştirmeye kimsenin gücü yetmeyeceği gibi, dua ve Allah için samimiyetle dökülen gözyaşı İnsanoğluna rahmet ve bereket olarak döner.

Göz yaşı Su'dur. Su yaratılışın başlangıcındaki temel maddedir. Allah'ın insana verdiği en önemli uzuv olan Beynin içindeki temel madde de Su'dur. Dolayısıyla Su olmasa Akıl da olmazdı.

Arza rahmet olarak yağan yağmur da Su'dur... Elbette ki, yağmurla rahmet arasında derun-i bir bağ olduğu gibi; Allah için dökülen gözyaşıyla rahmet arasında da derun-i bir ilişki vardır. Şöyle ki;

İnsanın gözyaşının buharı tabiat kanunu gereği göğe yükselir. Melekler, ''Bu gözyaşı  bu insandan nasıl çıktı? Allah için mi ağladı, yoksa bu yaş gülerken mi, göz pınarlarından çıktı?'' diye bunu rapor ederler. Daha sonra bu rapor diğer görevli Meleklere sunulur. Onlar da Cenab-ı Allah'a teslim ederler. Rabbimiz de kendi için dökülen gözyaşlarının buharının zerresini rahmet olarak hazinesine katar. Daha sonra da dünya seması bulutlarına rahmet olarak yükler, yağdırır. Bu sayede ekinler ve yer arzı şifaya kavuşur. Çok nadiren de olsa şeytani nefis ve hasetlik için akan gözyaşı ise musibet ve afet olarak geri döner.

Kur'an-ı Azimüşşan'da buyurulduğu gibi( Zilzal 7-8) özel görevli melekler tıpkı canları teslim alan melekler gibi bu işle görevlidirler.

''Artık kim zerre ağırlığınca bir hayır işlerse, onu görür; Kim de zerre ağırlığınca bir şer (kötülük) işlerse, o da onu görür.''

Demek istediğimiz şu; her ne olursa olsun, yüreğimize dayanma gücünü veren; bedenimize dahi irade gücü veren; kullanmamız için Aklı veren Allah, saf ve temiz bir kalple inandığımız müddetçe   rahmet ve yardımını  bizlerden esirgemeyecektir.

Son söz niyetine; (Anlayabilecek dostlarımıza selam, sevgi ve dua... )

YASİN VEL KUR'ANİL HAKİYM...!

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.