Gülen Cemaatinin dört yanlışı neydi?

Gülen Cemaatinin dört yanlışı neydi? DİN
0,0
03.04.2014 21:26:42
A+ A-

 

Hüseyin Gülerce geçtiğimiz günlerde yazdığı bir yazısında Gülen Cemaatinin hükümetle çekişme sürecinde içine düştüğü dört yanlışa şöyle değindi:

BİR- Hizmet baştan beri yanlış yaptı. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı'na savaş açtı. Gezi'den itibaren Başbakan'a hakaret etmeye başladılar. 

İKİ- Üslubumuzu kaybettik. Namus bildiğimiz üslubumuz. Biz bunu bıraktık hükümetle savaşa girdik, diyaloğu bıraktık çatışmacı dil kullandık.

ÜÇ- Siyasallaştık. CHP için kapı kapı dolaşıp oy istedik.

DÖRT- Hizmet hep çoğunlukla hareket etti. Hep öyle yoluna devam etti. İlk defa çoğunluğun karşısına çıktı ve kaybetti. Orjinalini kaybetti, yara aldı.

Gülerce, Cemaat-İktidarkavgasında, inananların kullanıldığı görüşünü de savunuyor. Hizmet'e gönül vermiş insanların bu hisse kapıldığını belirtiyor ve konuşmasına şöyle devam ediyor: Hizmet yara aldı. Hizmet'i tanınmaz hale getirdiler. İnsanların güveni sarsıldı. Hoşgörü vardı bizde, diyalog vardı bizde, insanların gönlüne girmeyi istiyorduk. Biz ne yaptık peki? Kapı kapı dolaşıp CHP için oy istedik. Bunu yapmamalıydık! Cemaat ayarlarına dönmeli.

Hükümet ile Gülen Cemaati arasında derin bir çekişme yaşanırken bizler her yazdığımız yazıda söyledik: İki Müslüman camianın birbiriyle çekişmesi, birbirini ezmeye kalkması, birbirinin kötülüğünü istemesi haramdır. Allah böyle bir tavrı kabul etmez ve bu fitnenin sonucunda başa gelen bela yalnızca bir tarafa değil her iki tarafa da isabet eder:

"Öyle bir fitneden sakının ki, o, içinizden sadece zulmedenlere isabet etmez (umuma sirayet eder) ..." (Enfal Suresi, 25)

Bu dargınlıkta karşılaştığında ilk defa selam verip barışan en hayırlı olandır (Buhari)

Bir Müslümana din kardeşini 3 gün 3 geceden fazla terk etmesi haramdır (Buhari)

Müslüman affedicidir, Müslüman hoşgörülüdür, Müslüman sabırlı ve şefkatlidir. Bir taraf hata yaptığında tevazuyla alttan alandır. Türkiye böylesine zorlu bir dönemden geçiyorken, bölünme tehlikesi yanı başımızda duruyorken şimdi hükümetin tüm dikkatini Güneydoğu’ya ve PKK’ya vermesi gerekir. Dikkatin dağılması, ülkemizi bölmek isteyenlerin değil de Müslümanların düşman bilinmesi ülkeye geri dönüşü olmayan bir zarar getirebilir. Türk topraklarında, tam yanı başımızda göz göre göre komünist bir Kürdistan kurulabilir. Bu yüzden keskin bir dikkatle ve enerjiyle hükümetin Güneydoğu’yu böldürmemek için uğraşması gerekir.

Gülen cemaati hükümete ters giderek, diklenerek bir yanlış yapmış olabilir. Fakat artık bunu uzatmanın bir mantığı yok. Dindar kimliğiyle ortada olan her iki tarafın barışması ve uzlaşması bu ülkede yaşayan herkesin hoşuna gidecektir. Baskı, zulüm, öç alma ve nefreti hiç kimse hoş kalmaz. Müslüman daima af yolunu benimsemelidir. Başbakan Tayyip Erdoğan’da bu yönde hareket ederek öncelikle Türkiye’nin huzuruna ehemmiyet verdiğini insanlara göstermelidir.

Sizden, faziletli ve varlıklı olanlar, yakınlara, yoksullara ve Allah yolunda hicret edenlere vermekte eksiltme yapmasınlar, affetsinler ve hoşgörsünler. Allah'ın sizi bağışlamasını sevmez misiniz? Allah, bağışlayandır, esirgeyendir. (Nur Suresi, 22)

Bu konu ile ilgili diğer yazılarım:

http://blog.milliyet.com.tr/cemaat--erdogan-ve-adeta-bir-varolma-savasi-/Blog/?BlogNo=451933

http://blog.milliyet.com.tr/fethullah-gulen-cemaatinin-yok-olmasini-isteyenler-ne-kazanacaklar-/Blog/?BlogNo=449929

http://blog.milliyet.com.tr/tayyip-erdogan--nur-cemaati-ve-is-r-tu-l-i-c-z-in-basimi/Blog/?BlogNo=446531

http://blog.milliyet.com.tr/tayyip-erdogan-hz-ibrahim-gibi-yumusak-huylu--halim--selim-olmali-/Blog/?BlogNo=446084

http://blog.milliyet.com.tr/tayyip-erdogan--fethullah-gulen-ve-paralel-devlet/Blog/?BlogNo=445752

http://blog.milliyet.com.tr/akp-ve-gulen-cemaati-neden-birlik-olmak-zorunda-/Blog/?BlogNo=444649

 

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.