Gün içinde Allah’ı ne kadar düşünüyorsun?

Gün içinde Allah’ı ne kadar düşünüyorsun? DİN
0,0
23.08.2013 11:40:56
A+ A-

 

Cahiliye ahlakında bir insan, bir insanı sevdiğinde sabah kalkar kalkmaz aklına sevdiği geliyor, gece yatıyor onu düşünüyor, sabah kalkıyor onu düşünüyor. Gün içinde hiç aklından çıkmıyor, onun söylediklerini düşünüyor, onun için yapacaklarını düşünüyor. En ufak bir kelimesi onun için olağanüstü önem taşıyor, en ufak bir ters tavır görse günlerce üzülüyor. Şimdi burada bir insanın diğer bir insanı nasıl putlaştırdığını görüyoruz. Nerdeyse tüm benliğini kaplamış oluyor o insan. Bu kimi insan için karısı, kimi için kocası, kimi içinde çocuğu oluyor. Kimi de işini putlaştırıyor, sabah akşam demeden büyük bir hısrla işine sarılıyor. Kuran böyle bir sevginin, yani Allah’ı unutarak, tüm sevgini, aşkını Allah’a değilde insana, mala, mülke yöneltmenin şirk olacağını ve bunun çok büyük kayıp olacağını bildiriyor.

İnsanlar içinde, Allah'tan başkasını 'eş ve ortak' tutanlar vardır ki, onlar (bunları), Allah'ı sever gibi severler. İman edenlerin ise Allah'a olan sevgileri daha güçlüdür. O zulmedenler, azaba uğrayacakları zaman, muhakkak bütün kuvvetin tümüyle Allah'ın olduğunu ve Allah'ın vereceği azabın gerçekten şiddetli olduğunu bir bilselerdi. (Bakara Suresi, 165)

Andolsun, sana ve senden öncekilere vahyolundu (ki): "Eğer şirkkoşacak olursan, şüphesiz amellerin boşa çıkacak ve elbette sen, hüsrana uğrayanlardan olacaksın. (Zümer Suresi, 65)

O şirk koşanlar, şirk koştuklarını gördükleri zaman: "Rabbimiz, Seni bırakıp bizim taptığımız ortaklarımız bunlardır" diyecekler. (Onlar da bunlara:) "Siz gerçekten yalan söyleyenlersiniz" diye sözü (geri çevirip) fırlatacaklar. (Nahl Suresi, 86)

Şimdi burada düşündüğümüzde bir insanın sabah gözünü açar açmaz, akşam, günün her dakikasında sevdiğini düşünme kapasitesi olduğunu görüyoruz. İşte iman ediyorum diyen, Allah’ı seviyorum diyen her müminin gün içinde ne kadar Allah’ı düşündüğüne bakması gerekir. Her gün sabah kalkar kalkmaz Allah aklına geliyor mu, gün içinde sürekli O’nu düşünüp salih amellerde bulunuyor mu? Yoksa kısa süreli Allah’ı unutup tekrar mı hatırlıyor? Gece yatarken, gündüz işteyken, yolda serviste gelirken Allah’ı zikredip, O’na dua edip O’na yöneliyor mu? Allah’ın bizden istediği böyle kopuk, arada hatırlanan bir sevgi değil. Deliler gibi aşık, çok büyük bir tutkuyla, derin bir sevgiyle Allah Kendisini sevmemizi istiyor. Bu yüzden tekrar söylüyorum, her mümin kendisine dönüp baksın ve Allah’a olan sevgisini çok büyük tutkuya ve aşka dönüştürsün, tüm gücüyle Allah’tan korksun, tüm gücüyle Allah’ı sevsin. Asla orta yolda gidenlerden, arada Allah’ı hatırlayanlardan, sevgisi zayıf olanlardan olmasın...

Rabbini, sabah akşam, yüksek olmayan bir sesle, kendi kendine, ürpertiyle, yalvara yalvara ve için için zikret. gaflete kapılanlardan olma. (Araf Suresi, 205)

Kaynak: www.allahicinyasamaknasildir.blogspot.com/

 

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.