Günün duası, her kulun bağışlanması dileğiyle...

Günün duası, her kulun bağışlanması dileğiyle... DİN
0,0
24.04.2014 17:37:45
A+ A-

 

Allah ayetinde "De ki: "Sizin duanız olmasaydı Rabbim size değer verir miydi? . (Furkan Suresi, 77) diyerek insanın dua ile değer bulduğunu, duanın ne kadar önemli bir ibadet olduğunu bildiriyor.

Dua Allah ile baş başa olduğumuz çok değerli bir an, O'nunla konuştuğumuz, O'nun bizi dinlediğini hissettiğimiz çok güzel bir an. En sıkıntıda olduğumuz anlarda da, en neşeli olduğumuz anlarda da hep en sevdiğimiz aşkımız, dostumuz, sırdaşımız olan Rabbimize yöneliyoruz. Onunla hislerimizi, düşüncelerimizi paylaşıyoruz. O bizim, bizden vazgeçmeyen, bizi asla bırakmayan gerçek dostumuz.

Kullarım Beni sana soracak olursa, muhakkak ki Ben (onlara) pek yakınım. Bana dua ettiği zaman dua edenin duasına cevap veririm. Öyleyse, onlar da Benim çağrıma cevap versinler ve Bana iman etsinler. Umulur ki irşad (doğru yolu bulmuş) olurlar. (Bakara Suresi, 186)

De ki: "Rabbim adaletle davranmayı emretti. Her mescid yanında (secde yerinde) yüzlerinizi (O'na) doğrultun ve dini yalnız Kendisi'ne has kılarak O'na duaedin. "Başlangıçta sizi yarattığı" gibi döneceksiniz." (Araf Suresi, 29)

Rabbinize yalvara yalvara ve için için dua edin. Şüphesiz O, haddi aşanları sevmez. (Araf Suresi, 55)

O, Hayy (diri) olandır. O'ndan başka İlah yoktur; öyleyse dini yalnızca Kendisi'ne halis kılanlar olarak O'na dua edin. Alemlerin Rabbine hamd olsun. (Mü'min Suresi, 65)

Şu halde boş kaldığın zaman, durmaksızın (dua ve ibadetle) yorulmaya-devam et. (İnşirah Suresi, 7)

Peygamberlerin ihlaslı, samimi duaları da tüm müminler için çok güzel bir örnek. İste Hz. Davut'un Rabbimize ettiği içten dua:

"Dâvûd aleyhisselâm şöyle dua ederdi: Allâhümme innî es'elüke hubbeke ve hubbe men yuhibbüke, ve'l-amele'llezî yübelliğunî hubbeke. Allâhümmec'al hubbeke ehabbe ileyye min nefsî ve ehlî ve mine'l-mâi'l-bârid:

 Allah'ım! Senden; Seni sevmeyi, Seni sevenleri sevmeyi ve Senin sevgine ulaştıracak amelleri sevmeyi dilerim. Allah'ım! Senin sevgini bana canımdan, ailemden ve soğuk sudan daha sevimli kıl!"(Tirmizî, Daavât 73, Tefsîrü'l-Kur'ân 39)ETİKETLER: Haber, Haberler, zaman, Allah, Beni, Dua, örnek,

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.