Hangi Dini Yaşıyoruz?

DİN
0,0
30.05.2013 08:29:44
A+ A-

Kağıt üzerinde İslamiyet'i yaşayan bir milletiz. Peki inançlarımızın gereğini yapma konusunda hangi noktadayız? Maalesef çok gerideyiz.

İslamiyet bir yaşam biçimidir. Bu güzel dinde hiçbir emir yoktur ki insan sağlığına veya insanlığa zararı olsun. Namaz kılmak bütün vücuda egzersiz yaptıran bir ibadettir, oruç tutmak yılda bir kez düzenli olarak bir ay boyunca yapıldığı için midemizin dinlenmesi açısından oldukça faydalı bir ibadettir. Ayrıca bu bilgiler bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Bunlar zaten sizin de bildiğiniz bilgiler. Bu kadar çok insanı düşünen bir dini inanca inanıyoruz, bunu bildiğimiz halde neden ibadetlerimizi yerine getirmiyoruz acaba? Aç kalmak zor tabi hele ki susuz kalmak daha zor, günde beş defa abdest almakta zor ama bunlar bizim inandığımız değerler değil mi?  Şöyle düşünelim o zaman herkes kanunlara uysa adalete ve hukuka ne gerek var yada herkes sağlığına gereğinden fazlasıyla dikkat etse bu kadar çok doktora ne gerek var değil mi? Buda aynı şeydir ve her işin mutlaka bir zorluğu vardır. Sadece bizim inancımızda değil tüm dini inançlarda bu dünyada ibadetini yapanın karşılığını muhakkak alacağı bildirilir.

İbadet açısından  İslamiyet dışında bir dine mensup olan insanları takdir ediyorum. Doğru veya yanlış inançlarını tam anlamıyla yaşamak için her şeyi yapıyorlar. Hristiyanlar her pazar günah çıkarmaya gidiyorlar,  Museviler her cumartesi sabah erkenden kalkarak ibadethanelerine gidip ibadetlerini yaparlar. Çünkü bu inandıkları bir değer.

Peki biz ne yapıyoruz veya hangi ibadetlerimizi yapıyoruz? Bu şekilde yaşanılan bir Müslümanlık nasıl bir Müslümanlıktır? Namazsız, oruçsuz, ibadetsiz bir Müslümanlık yalan bir Müslümanlık değil midir? Ramazan ayında sırf içki içebilmek için Avrupa ülkelerine giden Müslüman kardeşlerimiz nasıl Müslümandır? Hiç bir şey yapamıyorsanız sadece iki dakikalığına Çanakkale'de ölüme Allah Allah diye coşarak ve de vatanım ve dinim arkamdan gelen din ve Türk kardeşlerime emanet diye düşünerek koştuklarını bir düşünün.  Bir düşünün.

Ecdadımız savaşta taarruza gitmeden önce namazını kılar iken biz bugün sadece dünyayı düşünüyoruz. Bizim atalarımız bize bu topraklara sahip çıkın diye bırakırken aynı zamanda da dilimize, dinimize, inançlarımıza da sahip çıkalım diye bıraktı. Bir düşünün.

Mehmet KARAKAŞYAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.