Hangi 'Müslüman'lık?

Hangi 'Müslüman'lık? DİN
0,0
15.11.2014 00:27:46
A+ A-

Evet hangi Müslümanlık?

Gittikçe daha çok bireyselleşmeye gittiğimiz şu günlerde -yek pare olmamız gerekirken- Müslümanlık hayatımızın neresinde, İslam hayatımızın neresinde?

İlk önce bireyden yola çıkmak gerekiyor.

Herkes kendi hesaplarının peşine düşmüşken başkasını düşünmek nerede?

İslam bize bunu mu emrediyor?

Yanıbaşımızda Suriye'de, Ortadoğu'nun kanayan yarası Filistin'de ve sair yerlerde insanlar zulüm altında inim inim inlerken biz neredeyiz?

Bizden başkalarını ne kadar düşünüyoruz, Müslümanlar birbirini tamamlayan parçalar iken.

Birileri ağlarken biz gülüyoruz, geceleri uykularımız kaçmıyor, çatlayana kadar yemek yiyoruz. Ve belki de duyarlı olduğumuzu göstermek için sosyal ağlarda bir ayet paylaşıyoruz, bir şiirden alıntı yapıyoruz.

İyi yapıyoruz da dilimize pelesenk ettiğimiz şeyleri gönlümüzde ne kadar hissediyoruz?

İsrail Filistin'i bombaladı kolayı boykot ettik -hatta biri fantayla boykot etmişti- içmeyeceğiz dedik. Peki şu anda kaç kişi yerinde duruyor? Unuttuk belki de... Bir Müslüman'ın sahip olması gereken özelliklerin çoğu artık neden bir gayrimüslimde?

Azmimiz nerede, gayretimiz, inancımız, bir oluşumuz nerede?

Bunlara bizim sahip olmamız gerekirken biz gevşeklik gösteriyoruz, bir şeyleri başkasının yapmasını bekliyoruz, kendimizin de bir şeyler yapması gerektiği gerçeğini aklımıza getirmiyoruz. Kısacası şu, dilimizdekileri yüreğimize yazmıyoruz.

Kendimizi eleştirerek işe başlamak gerekirken başkalarını eleştirerek ilerlemek istiyoruz. Ayet-i Kerime'de 'aleyküm enfüseküm' -siz kendinize bakın' derken neden kendimize de bir hisse almıyoruz?

Uzaktan name okuyoruz, taşın altına elimizi sokmaya korkar olmuşuz...

Ve gel gelelim gruplara, cemaatlere...

Bunlar yüzlerce binlerce. Çoğu söylemese de bence akıllarından geçen kendilerinin en iyi olduğu düşüncesi... Madem bu kadar iyiler neden İslami kalite her geçen gün düşüyor?

Biri diğerini A cemaatinden, diğeri öbürünü B cemaatinden diye ayırırken, ötekileştirirken; biz daha kendi aramızda birleşememişken neyi amaçlıyoruz?

İslamı anlamak, anlayabilmek çok önemli. Ama bakıyoruz mermiyi atan 'La ilahe illallah' diyip atıyor, mermiyi yiyen 'La ilahe illallah' diyip vefat ediyor.

Başa dönmek gerekirse her şey bireyde başlıyor ve bireyde bitiyor. İslam düşüncesini pratikleştirmek gerekiyor.

Gerektiğinde kendi nefsimizi başkasına tercih etmeyi, dertlerle dertlenmeyi, paylaşmayı, birbirimizi sevmeyi öğrenmeliyiz. Ancak bu şekilde ayağımıza pranga olmuş kuruntularımızdan, hırslarımızdan, kinimizden, hasedimizden kurtuluruz...

Yazımı Yunus'un şu sözleriyle bitiriyorum...

''...

Adımız miskindir bizim,

Düşmanımız kindir bizim,

Biz kimseye kin tutmayız,

Kamu alem birdir bize.

...''                                         

 

Söz'de değil öz'de Müslüman olmak dileğiyle...YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.