Hani İslam mimarisi?

DİN
0,0
13.05.2013 01:14:52
A+ A-

 

Avrupa. Herkesin gözünde modern devletler birliği şeklinde görülür. Bu düşünce büyük bir yanlıştan ibarettir. Avrupa düşünce sistemine göre, Avrupa Birliği adı altındaki devletler dünyada söz sahibi olan devletlerdir. Avrupa devletlerinin buyruklarına uyan devletler, Avrupa devletlerinin komşusudur. İtiraz eden devletler değil. Kendi çıkarları doğrultusunda hareket etmeyen devletler Onlar için düşmandır.21.yüzyıl itibari ile artık askeri güç kullanımı minimum seviyeye indirilmiş durumdadır. Devir psikolojik savaş devridir. Bu da en güzel; insanların dinleri, dilleri ve gelenek ve görenekleriyle oynayarak kazanılır. Bunu başardıklarını söylemek yanlış olmaz.

Sürekli takip ettiğim bir gazetede Avrupa'nın en büyük camisinin açıldığı haberini okudum. Hırvatistan'ın Riyeka kentinde açılan bu camimiz tam 10 milyon avroya mal olmuş ve 10 bin metre karelik bir alana kurulu bu caminin 24 metre uzunluğunda birde minaresi varmış. Osmanlı Devleti'nden sonra Hırvatistan'da yapılan ve minaresi olan ilk camii özelliği olması güzel. Caminin yapılması ve Müslüman kardeşlerimizin birlikte ibadet edebileceklerin bir yerin olması da güzel. Özellikle de bunun  Avrupa'da olması. Gelelim caminin mimari yapısına. İslam Mimarisi ile hiçbir alakası olmayan bir cami var ortada. Minare olmasa camii olduğu kimsenin aklına gelmez.

İlk etaptaki görüntüsü güzel ancak bizim düşünmemiz gereken nokta İslami mimariye uygun olup olmadığıdır. Bu camii başta olmak üzere, Berlin'deki, Londra'daki, Hollanda'daki bir ve daha birçok ülkedeki Osmanlı Devleti döneminden sonra yapılan camiler İslam Mimarisi ile benzerlik göstermiyor.

Peki bu mimari bu kadar önemli mi? Evet çok önemli. Mimari, toplulukların yaşam tarzlarının birer aynası gibidir. Bakınız ülkemizdeki kiliselere Hristiyan Mimari Yapısına tamı tamına uygunlar demek yanlış olmaz. Zaten Hristiyan Mimarisinin dış cephe yapıları ahım şahım değil. İç dekoruna bakıldığı zaman neredeyse her şey düşünülmüş durumda. Ülkemizdeki ibadethaneleri için konuşuyorum buraya dikkat.

İslam Mimari yapısı ise değişmez. Bir avlu, caminin büyüklüğüne göre değişen minare ve kubbe sayısı. Peki Avrupa'daki durum ne? Camilerimizin bir çoğu ya lüks bir ev gibi yada bir müze veya opera salonu gibi yapılar şeklinde değiştirilmiş. Hristiyan toplumları farklı dinlerin yaşandığı yerlerdeki kendi yapılarına bu kadar önem verir iken biz neden önem vermiyoruz? Bizim başımız kel mi?

Bir milleti millet yapan unsurlar bellidir. Bu unsurlar; din, dil, mimari,  gelenek ve görenekler, örf ve adetlerdir. Eğer bir millet bunların değiştirilmesine göz yumuyorsa O millet değiştirilmeyi hatta yok edilmeyi kabullenmiştir.

Mehmet KARAKAŞYAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.