Hatta Eşinin Ağzına Verdiğin Lokma Bile..

DİN
1,0
29.01.2013 02:21:15
A+ A-

 

Bir düğün sohbetinde, aile geçimi ile ilgili olarak, Peygamber Efendimiz'in bir hadisine yer vermiştim. Hadiste Allah Rasülü şöyle buyuruyor:


 Sa`d İbni Ebû Vakkâs radıyallahu anh'ın rivayet ettiği, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem Sa`d'e hitâben şöyle buyurmuştu:

"Allah rızasını düşünerek yaptığın harcamalara, hatta yemek yerken eşinin ağzına verdiğin lokmalara varıncaya kadar hepsinin mükâfatını alacaksın."

Buhârî, Îmân, 41, Cenâiz 36, Vesâyâ 2, Nefekât 1, Merdâ 16, Daavât 43, Ferâiz 6; Müslim, Vasıyyet 5. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Ferâiz 3; Tirmizî, Vesâyâ 1; Nesâî, Vesâyâ 3; İbni Mâce, Vesâyâ 5, Erkam Yayınları, Riyazüssalihin c.2,s.357 vd.


Bu hadisi şerif çerçevesinde, konuyu izah ederken, özellikle, hatta eşinin ağzına verdiği lokma bile ifadesinin, eşler arasındaki muhabbet, sevgi ve birlikteliği de sağladığını anlatmıştım.


 Ertesi gün, çok sevdiğim bir din görevlisi hocamız, Müftülükteki odama gelerek, beni ziyaret etti:
 Sohbet ederken, düğün sohbetinde anlattığım hadisi şerif ile ilgili olarak, bana şunları anlattı:
 - Hocam ben 40 yıllık din görevlisiyim. 40 yıllık da evliyim. Şimdiye kadar bu hadisi duymamıştım. Sohbetten sonra eve gittim. Eşim, balkonda oturalım dedi. Yaz mevsimi olması sebebiyle, muhabbet ederken, kestiği karpuzu tabaklara dilimler halinde koymuş, bana da

-       Buyur bey diye verdi. Ben de karpuz tabağını elime aldım. Çatalı karpuz dilimine batırdım. Tam ağzıma alacakken, Hocam inanın, sizin anlattığınız hadis-i şerif aklıma geldi. Siz gözümün önüne geldiniz. Bir an durdum. Ağzıma götüreceğim bir dilim karpuzu çatalımla eşimin ağzına uzattım. Buyur dedim. Eşim o karpuz diliminden ısırdı. Sonra ;

-       Bana hayırdır, 40 yıllık evliyiz, şimdiye kadar böyle bir şey yapmamıştın. Ne oldu, sana deyince, Hocam ben de eşime peygamberimizin hadisini anlattım. Eşim gözyaşlarını tutamadı.

-       "O ne büyük insan, bundan 1400 küsür sene önce, bir hadisin uygulamasını gördüm" dedi. Ve çok mutlu oldu. Ben de bu hatıramı sizinle paylaşmak istedim, dedi.

 Evet, demek ki peygamberimizin hadislerini okumak yetmiyor, onu hayatımızda da uygulamak gerekiyor. Uygulayanlara ne mutlu!

 

Demek eşlerimizi elimizle beslesek, hadisin gereğini yerine getirmiş olacağız.

Ne mutlu Peygamber Efendimizin bu hadisinde ifade ettiği şahsiyet ve kişiliğe sahip olanlara,

Ne mutlu, eşleri ile muhabbet ederken bile sevap kazanabilen, mükafat alabilen eşlere..ETİKETLER: Haber, Haberler, Yemek, Aile, Sohbet,

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.