Hayat

Hayat DİN
0,0
26.07.2014 13:12:03
A+ A-

  Hayat zorluklarla dolu bazı zamanlarda sıkıntı ve riskler kaçınılmaz oluyor ama önemli olan o sıkıntılardan karlı çıkabilmesini başarmak.

 Tedbir alıp Allah'ın (Celle Celaluhu) inayetine sığınıp gelecek zararları en az ile savuşturup ve de zararı kâr'a nasıl dönüştürürüm hesabını yapıp kafa yormak en güzeli bu olsa gerek.

Yoksa gelecek tehlikeyi bile bile kabullenmek en alçakcası olsa gerek ve tehlike karşısında bir şey yapmamak ne kadar büyük bir ciddiyetsizlik ve ne kadar bir ahmaklıktır.

İnsan olmanın en önemli yanı sıkıntıda sabretmek ve yaratıcımıza sığınmak en güzeli budur.

Aklımızı da kullanarak gelecek tehlikeleri büyük bir titizlikle faydalı işlere dönüştürmek, iradenin hakkını vermek demektir.

Ya Rabbi bizi bu dünyanın dalgalarında boğma bizi yalnız bırakma bizi koru.

DEĞER VERMEK

Cenab-ı Allah (Celle Celaluhu) bir insana değer verdimi onu her türlü destekler, bütün insanlar Allah'ın kuludur ve Allah bütün kullarının doğru yola yönelmesinden hoşnut olur,

Fakat fıtratlarını zorlayarak doğru yollarını bozan ve bozuk yolda ısrar eden fıtratı bozulmuş insanlara ise hidayet nasip olmaz.

Allah'ın değer verdiğini O'nu anlamak için gayret etmemiz ibadetlerimizi yapmamız yakınlarımıza iyilik etmemizle anlarız eşya ve hadiselerde hikmetleri araştırarak yakınlığımızı pekiştiririz her bir sadaka ve iyilikte Allah'a (C.C.) yaklaşmanın sırları gizlidir. Ne kadar çok iyilik edip sadaka verirsek O nisbette Allah'ın hoşnutluğunu kazanmış ve O'na yakınlaşmış oluruz.

Her yakınlaşma aşkı artırır aşk bir tutku haline gelir ve insanı yakar pişirir, duygu ve düşüncelerini istikamet üzere perçinler. Tüm insanlar için yanmaya ve üzülmeye başlar Allah'ın güzel işlerine bakar hayrette mutluluktan iki büklüm olur. Aşk çeşmelerinden kana kana içer mest olur.

GÜÇLÜK

Hiç bir şekilde belini kıracak kadar ağır bir yükün altına girmemeli daima şükür getirmeli ve kendinden daha zor durumda olanlara bakıp işine daha çok dikkat etmeli ve böylelikle düşünce dünyasında ve manevi hayatında daha rahat hareket ederek maneviyatla derinleşebilir.

Maddi olarak sıkıntıya maruz kalan insan ise sıkıntılarla birlikte manevi hayatını yoğurur ve güçlü hale getirebilir.

Çünkü bollukta yapılan ibadetlerin değeri ile yokluk ve sıkıntılı anlarda yapılan ibadetlerin değeri ayrı ayrıdır.

İnsan her zaman yapabileceği kadar ve kaldırabileceği kadar yükün altına girmeli belki biraz fazla olabilir mahzuru yok.

 ETİKETLER: Haber, Haberler, hayat, Koru, aşk, zaman, dolu, , Allah

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.