Hem Müslüman hem mutlu olunabilir mi?

DİN
0,0
26.10.2015 04:59:24
A+ A-

Bu soruya cevabı hemen vereyim Müslüman zaten mutlu insan olmalıdır. Yani eğer Müslümanım diyorsak mutsuz olmamız mümkün değil. Burada hemen başa dönüp imanımızı sorgulamamız gerekiyor. Acaba

Allah'ın kitabını yeterince biliyor muyuz?

Allah'ı tanımak istiyor muyuz?

Annemize, babamıza, kardeşimize, eşimize, çocuğumuza ayırdığımız vaktin onda birini Allah'a ayırıyor muyuz?

Yoksa çabamız günü tamamlamak, hafta sonu da kendimizi eğlendirmekle mi sınırlı?

Bunları sorarken amacım size bu şekilde yaşarsanız sonunuz ahirette şöyle kötü olacak, böyle cezalandırılacaksınız vs. demek değil. Çünkü Müslüman ahireti düşünmeden evvel Allah'ı tanımayı düşünendir. Kendini tanımanın yolu Allah'ı aramaktan geçer. Burada tabi ki kimseye Yunus olun çöllere düşün demiyorum. Zira hepimiz bu sistem içinde doğmuş, büyümüş ve yaşam mücadelesi vermekteyiz. O yüzden gerçekçi olup, şartlarımıza göre çözüm aramamız gerekiyor. Tabi şartları da değiştirebileceğimizi akılda tutarak.

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, pek çok kişinin sandığının aksine İslam'da çilecilik diye bir şey yoktur. Yani Hristiyanların bir grubunun yaptığı (bir grup Müslüman da buna sahip çıkıyor) gibi bu dünyayı unutup burada mutsuz olacağımızı kabul edip, asıl mutluluğu öbür dünyada bulacağımızı düşünmek İslam'a aykırıdır. Rabbimiz ne diyordu?

Ra'd Suresi 29: İman edip barış/hayır uğruna işler yapanlara mutluluk ve müjde var, güzel bir gelecek var.

İslam aslında iki dünyalı bir mesajdır. Yani aslında tek dünyalıdır. Çünkü bu dünya ve öte dünya Müslüman için bir bütündür. Ölüm hayatı sonlandırmaz sadece başka bir aleme geçiş yaparız. Dolayısıyla Müslüman dünyada en mutsuz, en garip, en zavallı olup temiz bir yürekle hayatını geçirse, öte dünyada nasılsa mutlu olurum mantığı ile hareket edemez. Çünkü bunun değerlendirilmesi zaten Allah'a kalmıştır ve Müslüman'ın sadece iyi niyetli olması yeterli değildir. Müslüman iş yapan insandır. Bu konuya daha sonra geleceğiz. Bu aşamada, vurgulamak istediğim Müslümanın mutlu ve memnun insan olacağıdır.

Dolayısıyla kabul edelim. Müslümanım diyorsak mutlu olmamamız mümkün değildir. Elbette hayatta sıkıntılar ve üzüntüler yaşamak mümkündür ama olumsuz tecrübeleri nasıl gördüğümüz kendimizle ilgilidir. Size anneniz öldü demek ki hayırlısı buymuş sakın üzülmeyin demiyorum tabi ki veya işinizi kaybettiğinizde gülün eğlenin de demiyorum. Sağlıklı bir insan elbette kayıplarının ve yaşadığı acıların farkında olmalıdır. Bunlardan dolayı üzülmek ve acı çekmek son derece doğaldır. Ancak hayattan bıkmak, sürekli mutsuz olmak, depresif bir ruh hali içinde olmak ya da tam tersine şuursuzca hayatın koşturmacasına kapılıp gitmek yaşamamız gereken tecrübeler değil. En azından Allah bizi böyle bir hayata mahkum etmemiştir. Eminim ki eğer şu an bunları okuyorsanız Allah bunu dilemiştir. Bugün kendinize bir şans verin ve en azından mutlu ve memnun birisi olabileceğinizi unutmayın. Çünkü Allah bizleri mutsuz etmek için bu dünyaya göndermemiştir. Bu konuda hem fikirsek hadi başlayalım. YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.