Her bahar, ebedi Kur?an baharını çağırır.

DİN
0,0
15.11.2012 19:49:54
A+ A-

Kış mevsiminde çok üşürüm ben. Bilirim hiçbir ısı ısıtmaz ruhumu güneşten başka ve özlemle beklerim baharın gelmesini. Bilirim ki bahar yeniden başlamaktır hayata ve yenileyişidir hayatın.

Onu bekleyen sadece ben değilim tabi. Hayvanat ve nebatat da bekler baharı, yetimler de, yoksullar da, mazlumlar da. Dünya kurulduğu günden beri bu beklenti hiç bitmedi, bitmeyecek de.

Suni ısılar hiçbir zaman hayat vermedi toprağa ve doğaya, hatta zarar verdiler daha çok. Bu yüzden Kuran'ı güneş'e, bahara benzetirim ben.

Uzun zamandır dünya Kur'an'sız kış mevsimi bir yaşam sürüyor. Kur'an baharının gelmeyişi, hayata yeniden dönüşü giderek zorlaştırıyor. Donduruyor damarlarımızdaki kanı. Bu uzayış yenilemeyi bekleyenleri yenilgiye uğratıyor. Birçoğu bir daha yenilenmemek üzere ölüp gidiyor. Buna insanlık da dâhil.

Her geçen gün biraz içinden çıkılmaz bir hal alıyor dünya, artıyor yaraları. Bunun tek tedavisi Kur'an baharının gelmesidir.

Herkes kış mevsimin farkında, hatta giderek kötüye gidişin de. Ama kimse Kur'an baharının tek çare olduğunu anlamıyor yâda anlamazlıktan geliyor. Bilenler bilmeyenlere yalan söylüyor. Ne âlimler ne de aydınlar gerçeği söylemiyor.

Oysa Kur'an, bozulmaması ve sapmaması için insan fıtratını asli çizgisinde tutar.

Tıpkı maddeye hâkim kanunlar gibi özünde herhangi bir değişikliğe uğramadan değişen şartlara cevap verebilme kabiliyetini haiz, değişmez ebedi bir hakikattir Kur'an. Güneş kadar zaruri ve elzemdir. Dünya var oldukça yaşamın en temel ihtiyacıdır.        .

Bu güneş dururken kendimizi suni ısıtıcılarla ısıtmaya çalışmak ne kadar gülünç ve aptalca bir şeydir. Oysaki insan aklı, insanın içinde bulunduğu ortamın, sahip olduğu usul, araç ve gereçlerin seviyesiyle sınırlıdır.

Kuran, bundan 1450 sene önce cahiliye hayatının o çirkef ve çıkmaz hayatını düzenlemeye ve sorunları çözmeye yetmişti. Bugün de bu çağdaş ve modern cehalet sorununa çözüm olacak güçtedir.

Daha önce defalarca söylemiştim, buyurun size hodri meydan, bir yıl deneyelim. Lakin biliyorum ki bir sene sonra, ona en çok karşı çıkanlar onu sahipleneceklerdir. Çünkü Kur'an'la hayatın varlığını hissedecekler, yaşamın lezzetini. İnsanın erdemliliğini göreceklerdir.

Görecekler ki yaratanın koyduğu yasaların dışındakiler insanlığı idare etmeye haiz değillermiş. İdare edeceklerine imha etmişler her şeyi. Savaşlar da barışlarda adaletsiz olmuş. Zalimlerde mazlumlarda haksızmış.

Dedim ya, insanın iyiliğini isteyen herkes bunu açıkça söylemeli. Yoksa bu gidişattan, bilmeyenlerden çok bilenler sorumlu olacaklardır. Yeryüzünün en doğru şeyi hakkında yalan söylüyorlar, oysa doğruyu söylemek için her zaman doğru zamandır.

Kuran, fertler arası ilişkilerin tanzimine, yaşanan hayatın çeşitli yanlarına ve bunların irtibat alanlarına, çoğalan, yenilenen ihtiyaçlara, sosyal, ekonomik ve siyasi konulara cevap verecek tek nizamdır.

Dahası İslam âleminin ve ulemanın 1450 senedir örnek gösterdiği nesil, gökten inen yâda melek olan insanlar topluluğu değil, ruhları ve düşünceleri Kuran'la yoğrulmuş ve Kuran'la hayatlarına yön vermiş bir nesildir.

Bahar da en hayat dolu en genç neslidir mevsimlerin ve her bahar, ebedi Kur'an baharını çağırır.YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.