Hititlerin dini merkezi Nerik

Hititlerin dini merkezi Nerik DİN
0,0
26.04.2014 12:44:05
A+ A-

Samsun'un Vezirköprü ilçesi Oymaağaç köyünde bulunan Oymaağaç Höyüğü'nde 8 yıldır yapılan kazı çalışmalarında bulunan Hititlerin dini merkezi Nerik gün yüzüne çıkıyor. Kazı Başkanı Alman Arkeolog Doç. Dr. Rainer Czichan bugün Müslümanlar için Mekke ne anlama geliyorsa Hititler için o dönem 'Nerik'in aynı öneme sahip olduğunu söyledi.

Samsun'un Vezirköprü ilçesi Oymaağaç köyünde bulunan Oymaağaç Höyüğü'nde 8 yıl önce Alman Arkeolog Doç. Dr. Rainer Czichan'ın kazı başkanlığında başlatılan arkeolojik kazılar bu yıl da devam etti. 2 ay önce başlatılan çalışmalarla birlikte höyükteki kazı alanı genişledi. Yapılan çalışmalarda üzerinde çivi yazısı bulunan 13 toprak tablet, mühür, dini törenlerde kullanılan küçük kaplar, mezarlar, gıda saklama çukurları, bir tünel, mabet odası temelleri, sur duvarı, sur kapısı ve çeşitli kalıntılar bulundu. Kazı Başkanı Arkeolog Doç. Dr. Rainer Czichan, tabletlerin üzerindeki yazılarda Hitit krallarının Nerik'e geldikleri; burada hava tanrısına saygı gösterip, törenler yaptıkları ve adakta bulunduklarının anlatıldığını belirterek, Bugün Müslümanlar için Mekke ne anlama geliyorsa Hititler için o dönem Nerik aynı öneme sahipti. Küçük bir yerdi ancak dini açıdan çok önemliydi. Hititlerin Kuzeydeki en uç bölgesiydi dedi.

Hitit dönemine ait taştan yapılmış bir tünel de bulduklarını söyleyen Doç. Dr. Czichan, Tünel 40 basamaktan oluşuyor. Ana kaya içinde bir odaya doğru gidiyor. Tünel sonunda bir oda olduğunu ve bu oda da içme suyu havuzu olduğunu tahmin ediyoruz. Olası bir kuşatma durumunda burada yaşayanların içme suyu için bu tüneli kullandıklarını düşünüyoruz. Bunun dışında, burada demir çağına, genç roma ve Bizans dönemine ait kalıntılar da çıkmaya devam ediyor diye konuştu.YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.