Hitler’in kullandığı psikolojik savaş yöntemleri

Hitler’in kullandığı psikolojik savaş yöntemleri DİN
0,0
12.09.2013 16:49:07
A+ A-

 

2. Dünya Savaşı sırasında psikolojik savaş tekniklerini en yoğun kullanan Hitler'in özel psikolojik savaş biriminin elemanlarından olan Milli Eğitim ve Propaganda Bakanı Dr. J. Göbbels; psikolojik savaş yöntemlerini anlattığı bir çok demecinden birinde şu ifadeleri kullanmıştır:

"YALAN SÖYLEYİN, MUTLAKA İNANAN ÇIKAR"

Burada Göbbels'in bu sözü kitlelere yalan gazete haberleriyle, yalan demeçlerle, yalan beyanlarla etkilemenin ne kadar kolay olduğunu gösteren bir delildir. Günümüzde de Göbbels'in psikolojik savaş yöntemleri kullanılmaktadır. Masum insanlara karşı çeşitli iftira, yalan ve karalama kampanyaları düzenlenmiştir ve gerçekten de inanan çıkmıştır.

Bildiğiniz gibi Hitlerin psikolojik savaş birimi vardı. Psikologlardan, psikiyatristlerden, bilim adamlarından, uzmanlardan oluşuyordu. Kendi fikirlerinde olmayanlardan hedef seçilen kişilere yönelik yalan ve iftira kampanyası başlatıyorlardı. Radyolar, el ilanları ve televizyonlar ile sürekli fısıltı gazetesi şeklinde bu yalanları yayarak karşı tarafı etkisiz hale getirmeye çalışıyorlardı. Faşizm de, komünizm de psikolojik savaş yöntemini kullanmıştı. Milyonlarca kişinin katili, kitle katliamı yapan Stalin de psikolojik savaşa çok önem veriyordu. Muhaliflerini yalan, hakaret, iftira ile ve diğer psikolojik savaş yöntemleri ile susturmaya çalışıyordu. Fikirlerine muhalif olan kişileri akıl hastanesine koyup deli ilan ediyordu. Tıpkı Sayın Adnan Oktar'a karşı düzenlenen komplolarda ve bunlarda uygulanan yöntemlerde olduğu gibi.

Şeytanların kimlere inmekte olduklarını size haber vereyim mi? Onlar, 'gerçeği ters yüz eden,' günaha düşkün olan her yalancıya inerler. Bunlar (şeytanlara) kulak verirler ve çoğu yalan söylemektedirler. (Şuara Suresi, 221-223)

Milyonlarca kişiyi katleden Hitler ve Lenin psikolojik savaş konusuna çok önem vermişlerdir. Hitler bir çok konuşmasında bu konunun üzerinde durmuştur:

"Sürprizlerle, terörle, sabotajla ve suikastlerle düşmanının moralini boz. BU GELECEĞİN SAVAŞIDIR. YALANINI BÜYÜK TUT, ONU BASİT HALE GETİR, SÜREKLİ SÖYLE, SONUNDA BUNA İNANACAKLARDIR."

"MAHARETLİ VE DEVAMLI BİR PROPAGANDAİLEmillete; cehennemi cennet, en sefil hayatı bir zevk gibi göstermek mümkündür."

Bir çok masum insanı katletmiş olan faşist lider Hitler'in psikolojik savaş yöntemleri bugün de Sayın Adnan Oktar'a karşı uygulanmıştır. Halkın sinir uçlarını etkileyen konularda Sayın Adnan Oktar'a karşı sürekli bir propaganda yapılmıştır. Bilmeyen, okumayan, araştırmayan kitleleri etkilemek amacıyla Sayın Adnan Oktar hakkında büyük yalanlar söylenmiş, komplolar düzenlenmiştir. Gerçekten de halktan bu yalanlara inananlar çıkmıştır.

Komünist kanlı lider Lenin de bir psikolojik savaş uzmanıydı. O da demeçlerinde bu yöntemlerden sıkça bahsetmiştir:

"YETERİNCE SIK SÖYLENEN BİR YALAN SONUNDA GERÇEK HALEGELİR."

Milyonlarca masum insanın katlinden sorumlu olan Lenin'in gösterdiği bu psikolojik savaş yöntemi de dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de kullanılmaktadır. Uzmanlarının yönlendirdiği medya kuruluşları vasıtasıyla kamuoyuna duyurulan aslı astarı olmayan haberler arka arkaya yayınlanmıştır. Genel infial amaçlı öne sürülen bu yalanlara halkın inanması sağlanmaya çalışılmıştır. Sonuç olarak insanlar medyada duydukları her habere inanmamalı, bir insan suçlandığında delil olmadan hiçbir şekilde yargılamamalıdır.YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.