''Hoşgörü dini'' mi dediniz?

''Hoşgörü dini'' mi dediniz? DİN
3,7
26.04.2013 12:25:10
A+ A-

Fazıl Say Twitter'dan Ömer Hayyam'ın bir dörtlüğünü paylaşıp kendi ateistliğini belirtince ''halkın bir kısmının dinsel değerlerine hakaret'' gerekçesiyle 10 ay hapse mahkum oldu. Benzer bir gerekçeyle bir başka vatandaş da Facebook'ta Muhammed'e hakaret ettiği gerekçesiyle hapis yatacak. Daha önceden de bir karikatürist, çizdiği karikatürde ''Allah yok, din yalan'' yazdığı için davalık olmuştu. Başbakan'ın ateizmi tinercilikle bir tuttuğunu da biliyoruz. Keza bu ülkede Turan Dursun gibi ateistlerin öldürüldüğünü, Aziz Nesin'in Madımak'ta yakılmak istendiğini de gayet iyi biliyoruz.

Bu konu son derece önemli çünkü doğrudan düşünce, ifade ve vicdan özgürlüğüyle ilişkilidir. Bugün ateist Say'a yapılana sessiz kalan herkes, yarın kendisi hedef alındığında ses çıkaracak kimseyi bulamayacaktır. Özgürlüklerin temeli düşünce, ifade ve vicdan özgürlüğüdür. Dinin yanlış ve hatta zararlı olduğunu düşünen ve bu düşüncesini dile getiren herkes, bunu kendi etik görüşü, doğruları ve maneviyatı adına dile getiriyordur. Evet, maneviyat dinden ibaret değildir!

Fazıl Say ünlü bir isim olduğu için konu onun adı vesilesiyle gündeme geliyor doğal olarak. Aslında burada suçlu bulunup sindirilmek istenen ateistliktir. Ateist olmak suç mudur? Evet, esas soru budur. Herkesin bildiği cevabı da verelim: Bu memlekette oldum olası ateistlik suç sayılmıştır. İslam hukukunda ateistin cezası şöyledir: Üç gün mühlet verilir, eğer kitap ehli sayılan bir dine (ki bunlar Musevilik, Hıristiyanlık ve İslam'dan ibarettir) geçmezse üç gün sonunda kişi başı kesilmek suretiyle infaz edilir. Tabi eğer şanslıysanız, çünkü derisi yüzülüp tuzlu suya atılan da var! Bu durum sadece ateistler için değil, kitap ehli sayılmayan her inancın (Budizm, Hinduizm v.b.) inanırı için geçerlidir. Elbette dört mezhep dışında kalan ve İslam ortodoksisine göre ''sapkın'' sayılan inançlar için de geçerli olmuştur (Alevilik ve Sufizm'in bazı ekolleri gibi).

Dine hakaret yasası oluşturmak ateizmi suç haline getirecektir. Zira ateizmin en temel mottosu Tanrının var olmadığı görüşüdür. ''Tanrı yok'' demek ise dine göre küfürdür. Yani bir ateist, ateistliğini belli eden en basit bir cümle kurduğunda bile dine hakaret etmiş sayılacaktır. Bu da demektir ki eğer bir ateist iseniz sizden beklenen susmanız, bunu bir ayıp gibi gizlemenizdir. Yaşa, hisset ama sakın söyleme! Bu satırların yazarı dahil birçok ateist, ailesinden duyduğu ''Aman çocuğum sus, başına bir iş gelir'' tembihleriyle yaşamıştır.

Tabi bir de işin laiklik kısmı vardır.  ''Dine hakaret'' kıstası söz konusu olunca 'hangi din?' sorusu otomatikman gündeme gelecek ve yasa dinin kuralına göre yapılacaktır. Bu da 'laikliğin ruhune el fatiha!' demek anlamına gelir. Sahi, şeriat denen şey tam da yasaların dine dayandırılması değil miydi? Demek ki 'ipin ucu' bu: Dine hakaret konusu. ''Burada genel olarak dinler kast ediliyor, belli bir dine hakaret kast edilmiyor'' denemez, zira bu türden ''hakaretler'' dinler arasındaki ilişkilerde de kaçınılmazdır. Örneğin, Hıristiyan inancına göre Muhammed bir sahte peygamberdir, İslamın tanrısı Allah yoktur ve Kuran da kutsal bir kitap değildir. Keza İslam inancına göre de İncil tahrif edilmiş bir kitaptır, İsa'nın tanrısallığı yoktur v.b. Yani dinler de birbirine fazlasıyla hakaret ettikleri için, dine hakareti cezalandıran bir yasa sadece bir tek dini dikkate almak zorundadır mantıksal olarak. Nitekim uygulanan da budur. Ama görünen o ki, bu 'dine hakaret' yasasını büyük dinler birbirine uygulamamakta, adı konmamış bir anlaşmaya uyarcasına sadece inançsız kesimlere uygulamaktadır. Örneğin, islamın ve elçisinin sahte olduğuna dair bir inanç sahibi olan iki milyarı aşkın Hıristiyana dava açmayı aklının ucundan geçiren bir 'duyarlı vatandaş' çıktı mı hiç? Güçleri sadece 'gariban' ateistlere yetiyor anlaşılan.

Fakat hakaret söz konusu olduğunda bence yine de dinciler çok ses çıkarmamalıdır. Zira Kuran bu konuda oldukça fazla malzeme içeriyor. Farklı olana dönük nefret söylemi, tehdit ve hakaretlerden kısa bir seçki sunarak yazımı bitirmek isterim;

".İslam'dan başka dinlere rağbet edenler tam bir sapıklık ve ziyan içindedirler." (Al-i İmran Suresi, ayet 85)

"Ey inananlar! Babalarınızı, kardeşlerinizi, (eğer) küfrü imana tercih ediyorlarsa dost edinmeyin "(Tevbe Suresi, ayet 23)

"...Akraba bile olsalar, müşrikler için mağfiret dilemek Peygamber'e ve müminlere yakışmaz" (Tevbe Suresi, ayet 113)

''Ey iman edenler! Yahudileri ve Hristiyanları dost edinmeyin. Zira onlar birbirinin dostudurlar (birbirinin tarafını tutarlar). İçinizden onları dost tutanlar, onlardandır. Şüphesiz Allah, zalimler topluluğuna yol göstermez.'' (Maide, 51)

Tanrı Kuran'da insanlara hitaben şu sözleri kullanır: "yabani eşekler", "merkepler", "susamış develer","dilini sarkıtıp soluyan köpekler", "geberesiciler", "reziller", "sapık kişiler", "beyinsizler", "kof kütükler", "alçak zorbalar", "soysuzlar", "kahrolasılar", "yalancılar" v.b.

 

Örneğin;

"Sonra siz ey sapıklar, yalancılar; elbette bir ağaçtan, zakkum ağacından yiyeceksiniz, üstüne de kaynar sudan içeceksiniz: susamış develerin suya saldırışı gibi içeceksiniz: işte ceza gününde onlara sunulacak ziyafet budur." (Vakıa Suresi, ayet 51-56)

"İnsanların beyinsizleri,'Yöneldikleri kıbleden onları çeviren nedir?'diyecekler. " (Bakara Suresi, ayet 142)

  "Cehennemlikler orada ne bir serinlik tadabilecekler ne de içilecek bir şey.Yalnızca kaynar su ve irin içecekler."(Nebe' Suresi, ayet 25)

"İnkâr edenler ve (insanları) Allah yolundan alıkoyanlar var ya; işte Allah onların bütün amellerini boşa çıkarır." (Muhammed, 1)

"Ayetlerimizi inkâr etmiş ve kâfir olarak ölmüşlere gelince, işte Allah'ın, meleklerin ve tüm insanların lâneti onların üzerindedir." (Bakara, 161)

Bunlar gibi pek çok ayet örneği verilebilir. Bakın bakalım sizce başkalarına, dine ''hakaret ettiği'' gerekçesiyle kızabilecek bir 'kibarlık, hoşgörü ve sevgi' görebiliyor musunuz?

İnanca saygı mı diyorsunuz?

Saygı karşılıklı olur. Önden buyurunuz!..YORUMLAR

bir matematik var.. -

tanrı bir ihtimalle var ama büyük ihtimalle bu ayetlerin yazarı değil bu konuda kesin olan ise çok sayıda müslümanın şüphesiz varlığı müslümanların da (hüseyin çelik'i kastetmiyorum elbette) insan oldukları kesin biz insanı sever sayarız, bu yüzden dinlerine de saygı duyabiliriz. din büyük ihtimalle biraz ötekileştirici ama müslümanlar böyle olmak zorunda değil sonuç- iyi müslümanlar var ve onlar canımız ciğerimiz..

0 0
Bir Ateistin Allah'tan Bahsetmesi... -

Başbakan'ın ateistlere müsammaha göstermemesi tüm dindar insanların aynı şekilde davrandığı anlamına mı gelir? Benim çevremde de hem çok dindar ve hoşgörülü insanlar, hem de açık seçik ateist olarak yaşayan insanlar var. Türkiye bu birliği yıllarca kurdu ve bunu kimse kolay yıkamaz. Ayrıca Fazıl Say'ın ateist olması Allah'a veya herhangi bir başka inanışın kutsal değerlerine hakaret edebileceği anlamına gelmez. Allah kamu için vardır, bir insan Allah'ın olmadığına inanıyorsa bu sadece onu bağlar. Kendisi inanmayabilir ama hiçbir şey ona veya başkasına manevi değerlerimizi aşağılama veya hor görme hakkı vermez! Allah'ın cehennemi ve azabı kullarına tanıttığından çok daha fazla ayetinde cennet ve mükafat tanıtılmıştır Kur'an'ı tamamen okursanız bunu rahatlıkla görürsünüz. Maide 51 adına , sen istersen onlardan birine güven ve bak bakalım neler olacak pişman olacak mısın olmayacak mısın. Hıristiyandan dost olsaydı, biz Fransuva'yı her kurtardığımızda yeniden bizi Şarlken'e satmazdı. Bunlar zavallı çabalar ve boşuna uğraşmadan başka bir şey değildir Kur'an'ın açığını aramayın, bulamazsınız. Eğer kendinize dürüstlük ve inanca saygı namına paye çıkartmak istiyorsanız öğretmenim Hüseyin Akın'ın meşhur 'Ateistler İçin Din Kültürü' kitabını edinebilirsiniz. İyi günler dilerim...

2 4
VARLIĞA HAKARET EDİYORSUN.... -

Önce aynaya bir bak: Kendine ve varlığa karşı hakaret ve savaş açıyorsun.. Kendiniz gibi sanatlı yaratılan her şeyi kendiliğinden olmuş, ustası yok, anlamı yok, tesadüf eseri kabul edip gözünü karartarak aklını peynir ekmekle yiyorsun... Bu da yetmez, ben insanların hür inançlarına, gerine gerine saldırıp söğme özgürlüğüm yok mu, diyorsunuz. Zaten saldırıyorsunuz. Kimse bir şey dediği yok. Daha ne istiyorsunuz? Dahası meşhur olmak mı istiyorsun? O da bizim elimizde değil. Mezhep konusunu karıştıran yorumcuya; hayatın çok teferruatlı konularında insanların, düşünürlerin özgür yorumundan ibarettir mezhepler. Dinin aslına veya yerine geçmiş değildir. Senden başka öyle diyen de yok. Senin anlayacağın, yaratıcı insanlara özgür irade vermiştir. Herkes attığı adımında sorumlu olması gerekmez mi?

1 1
yazarlığınızı gözden geçirmeniz gerek :) -

ilknure arkadaşımında dediği gibi bilginiz olmadığı konularda blog yazmayın. Yada gidip bu işin eğitimini alın. Allah'ın o sıfatları kimlere kullandığını bilmiyormuş gibi konuşmuşsunuz.. O sıfatları hakkedenlere hitaben kullanmıştır. Siz kendinizi hakkedenler arasında görüyorsanız yapacağımız birşey yok. Sizin amacınız belli İslam dinini karalamak :) 1400 yıldır değişmedi, değişmicek !

5 1
İslam'ın sözde değişmemişliği ! -

En son, en güzel din olarak gösterilen, kutsal kitabının da değişime uğramadığı düşünülen İslam dini, diğer birçok din gibi mezheplere ayrılmaktan kendini kurtaramamıştır. Eğer yüce bir varlık tarafından insanlara sunulmuşsa bu din, insanların yorumlarına göre bile farkılıklar gösterebiliyorsa bir bütünlükten ve gerçek anlamda 'tek' olan bir dini görüşten bahsetmek de mümkün değil. Herkes gerçekten "kendine göre Müslüman" olabiliyor desek yeridir o zaman. Bu kadar yoruma dayalı bir inanç biçimi, acaba kökünde birilerinin yorumlarıyla oluşmuş bir sistem olamaz mı ? Kendi yarattığı varlığın farklı görüşlere "sapıklık" ifadesini kullanacak biri midir tanrı ? Belkide toplumun bazı kesiminin düşüncelerine saygısızlık içeren metinlerinden dolayı Kuran-ı Kerim'in basımı durdurulup, var olanlar da toplatılmalı, bu hukuk sistemimizle asıl olması gereken de budur !

4 2
Araştırma yapılmadan blog yazılmasın! -

Elbette dört mezhep dışında kalan ve İslam ortodoksisine göre ''sapkın'' sayılan inançlar için de geçerli olmuştur (Alevilik ve Sufizm?in bazı ekolleri gibi). demişsiniz fakat şunu belirtmek isterim ki Alevilik bir din değil, İslam içinde yer alan bir mezheptir. Kitabı Kuran'ı Kerim'dir. Araştırma yapmadan, bilginin doğruluğundan emin olmadan blog yazılmaz. Bunu öğrenip, yazılarınızı kaleme almanızı öneririm. Zira karşı duyduğunuz kişiler ile aynı safta yer alırsınız.

3 7
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.