Hz. Ali’ye Hz. Mehdi’yi sorduklarında hemen eliyle dokuz işareti yapıyor!

Hz. Ali’ye Hz. Mehdi’yi sorduklarında hemen eliyle dokuz işareti yapıyor! DİN
0,0
17.08.2013 13:49:54
A+ A-

 

Hz. Ali'de tıpkı peygamberimiz ve sahabeler gibi Hz. Mehdi'yi görmeyi çok şiddetle arzu ediyordu. Bakın Hz. Ali, Hz. Mehdi ile ilgili ne söylüyor:

"O'nun sığınak vermesi, hepinizin sığınak vermesinden daha geniştir; ilmi hepinizin ilminden daha çoktur; sıla-i rahmi (akrabalarla ilişkisi) ise hepinizinkinden daha fazladır... Onu görmeyi ne kadar da gönlüm istiyor."[1]

Hz. Ali , Hz. Mehdi'nin halk arasında bulunmasına rağmen tanınmayacağını şöyle bildiriyor:

İmam Sadık (a.s) buyurmuştur ki:

"Bu ümmet nasıl, Allah Teala'nın Yusuf hakkında davrandığı gibi kendi hücceti (Hz. Mehdi -a.s-) hakkında da davranmasını ve bu konuda O'na (zuhur etme) izni verinceye dek (tanınmayacak bir şekilde) onların pazarlarında dolaşmasını ve sergileri üzerine ayak basmasını inkar edebilir!"[2]

Hz. Ali'ye Hz. Mehdi'yi soruyorlar, o da "Hemen eliyle dokuz işareti yapıyor "Eliyle bir dokuz işareti yaptı ve sonra da o ahir zamanda, kişiye 'Allah'tan kork, Allah'tan kork' denildiği zaman çıkar, dedi." Ne demek? Allah'tan korkmanın kalktığı dönemde Hz. Mehdi çıkacak. "Bulutların semada toplandığı gibi, Allah onun etrafında bir kavim toplar." Diyor hadiste. Bu da Hz. Mehdi'nin talebeleri. "Onların kalblerini uzlaştırır." Daha önce kalpleri nasıl? Zıt. Sonra uzlaştırıyor Allah. Yani bu hadislere çok dikkat etmek lazım. O uzlaştırdı dedi mi adam ikinci kısmı anlayamıyor. Ayrılar önce, kalpleri zıt, kalpleri düşman. Ayrı, sevgisizler. Sonra Allah birleştiriyor. "Onlar içlerinden şehit düşene üzülmez" Hz. Mehdi ne diyecek? "Şehide üzülmeyin" diyecek. "Şehide sevinin" diyecek. "Bu bir nimettir, güzelliktir. Allah bizlere de nasip etsin" diyecek. Bizim vatandaşımız şehit düşenler, benim canlarım, bizim kardeşlerimiz. Üzülmek haram olduğu için Hz. Mehdi, "Sakın üzülmeyin" diyecek.

"Kendilerine katılana da sevinmezler." diyor hadiste. Hz. Mehdi talebelerini Allah gönderiyor, o kendi yetenekleriyle, kabiliyetleriyle olmuş bir şey değil. "Sayıları Bedir ashabı kadardır." Ne kadar? 313 kişidir Ehli Bedir. "Evvelkiler onları geçmediği gibi" Evvelkiler kim? Sahabiler. Başka? Hz. Musa'nın talebeleri. Başka? Hz. İbrahim'in, Hz. Nuh'un, Hz. İshak'ın, Hz. Yakup'un. Ta Hz. Adem'e kadar. "Evvelkiler onları geçemediği gibi" Hepsinden daha üstündürler diyor, sahabi olma yönünden. Peygamberlik yönünden değil. Bütün sahabilerden daha üstünler. "Evvelkiler onları geçemediği gibi, sonrakiler de onlara yetişemezler." Onlardan sonrakiler de onlara yetişemiyorlar. Sonradan biliyorsunuz zaten bozulma olacak. "onların sayıları" Peygamberimiz bir daha vurgu yapıyor. Bu sefer ama değişik bir açıklama yapıyor. "Talud ile nehri geçenler kadardır." Onlar kaç kişi? Onlar da 313 kişidir.

Kaynak: http://ahirzamanalametleri.blogspot.com/

[1] - Bihar, C. 51, S. 115, H. 14.

[2] - Kâfî, C. 1, S. 134, H. 885.YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.