Hz. İbrahim ve Mecusi hikayesinin bize hatırlattıkları şeyler..

Hz. İbrahim ve Mecusi hikayesinin bize hatırlattıkları şeyler.. DİN
0,0
20.04.2013 19:00:12
A+ A-

 

Birbirimize karşı kin ve nefretimiz öyle bir hal aldı ki,bizden olan ve olmayanlar diye iki ayrı gruba ayrıldık,hatta bu iki grup bile kendi aralarında farklı gruplara ayrılıp farklı düşünceler dile getirmeye başladı.
 
Hepimizin inandığı ve fakat farklı şekillerde ibadet ettiği aynı Tanrı'ya değişik anlamlar yüklemeye başladık.
 
İnanç ekseninden koptuğumuzu anlamayıp diğerinden daha imanlı insan olduğumuzu varsaydık..oysa yanıldık ve buna rağmen farkına varamayıp daha bir nifak tohumlarına sarıldık..
 
Hz.İbrahim ve Mecusi Hikayesi :
 
Derler ki ; Hz.İbrahim peygamber misafirsiz pek oturmazmış sofraya.. ne vakit yemek yiyecek olsa birisi olsun, bir kaşık daha konsun istermiş..bir gün akşam vakti sofra hazırlanmış,kimsecikler yok,bekliyor bir misafir gelse de yemek yesek.Yine gelen giden yok,çıkmış ,hani birini bulabilir miyim diye..bakmış ihtiyar bir  adamcağız,70-80 yaşlarında.onu davet etmiş ; ''Baba gel,beraber yemek yiyelim''demiş. Oturmuşlar sofraya, ihtiyar kaşığını uzatmış,tam alırken besmele çekmediğini farketmiş hz.ibrahim. ''baba ,besmele çekmedin allah'ın  adıyla niye başlamadın''deyince,
''evlat ,ben mecusiyim'' diyor ''ateşe tapanlardanım'' o zaman hz.ibrahim biraz müteessir olmuş, ''kusura bakmayın ''demiş ''ben bu yemeği sizinle paylaşamam , biz hanif dinindeniz,ben sizi yolcu edeyim ''diyerek nazikçe uğurlamış ihtiyar adamı.. Cenab-ı hak ,o zaman Cebrail aleyhisselam'ı gönderip hz. ibrahime diyor ki ; ''ne yaptın sen, o benim kulum''diyor, ''onu ben yarattım.bana inanmadığını bile bile 80 yıldır ona rızık  verdim,ekmek verdim,aş verdim,sağlık verdim,sıhhat verdim,evlat verdim,torun torba verdim.ama sen bir lokma ekmeği çok gördün''
..............
 
İşte hikaye böyle,Allah bile farklı şekillerde inanan kulları arasında ayrımcılık yapmadığı halde biz insanlar kim oluyoruz da birbirimiz arasında ayrımcılık yapıyor,bir diğerini bir diğerinden üstün tutuyoruz ? Gayrimüslüm,Müslüman,Alevi,Sünni ayrımına girmenin anlamı ne ? ne gereği var,bırakalım da herkes istediği gibi inansın ,istediği gibi inandığı yolda yürüsün.her birimiz önce kendisini düzeltsin de geriye kalanını allah ıslah  eder zaten..


YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.