Hz. Mehdi ile ilgili yeni bilgiler, yeni hadisler…

Hz. Mehdi ile ilgili yeni bilgiler, yeni hadisler… DİN
5,0
30.08.2014 22:50:00
A+ A-

 

Eskiden âlimler, hocalar, din adamları Hz. Mehdi'den durmadan bahsediyorlardı, vaazlarında Hz. Mehdi'nin ahir zamanda geleceğinden tutun da, fiziksel özelliklerine kadar, çıkış alametlerine kadar her detaydan bahsediyorlardı. Hz. Mehdi'yi en çok anlatan hocalardan biri de Cübbeli Ahmet Hoca'ydı. Vaazlarında toplanan binlerce kişiye "Hz. Mehdi çıktığında hepiniz ona tabi olacaksınız" diyordu. Fakat ahir zaman alametlerinden biri daha gerçekleşti ve Hz. Mehdi'den şevkle bahseden hocalar ağız birliği etmişçesine sustular, şimdi hiçbiri onun hakkında konuşmuyor. Hz. Mehdi'nin gelişini gizlemek, çıkış alametlerinin gerçekleştiğini gizlemek, peygamberimizin gerçekleşen hadislerini gizlemek iman zafiyettir. Bu yüzden ihlaslı müminlerin sürekli Mehdi konusunu gündemde tutmaları ve insanları bu yönde bilgilendirmeleri şarttır.

Şimdi dilerseniz peygamberimizin Hz. Mehdi ile ilgili verdiği müjdeleri anlatmaya devam edelim:

1.      Mehdi ile dünya Allah'ın ilahi aydınlığı ile aydınlanacaktır:

İmam Ali bin Musa el-Rida (as) dedi ki:

"O (Hz. Mehdi a.s.) çıktığında dünya, Rabbi'nin ilahi aydınlığı ile aydınlanacak ve insanlık içerisinde adalet terazisi hiç kimsenin başka bir kişiye eziyet etmeyeceği şekilde ayarlanacak." 1

2.      Hz. Mehdi'ye emekleyerek dahi olsa katılmak için acele edilmeli:

Gaybet Numani: İbni Ukda'dan, Ahmed bin Yusuf'tan, İbni Mahran'dan, İbni Bataini'den, babasından, Vahab bin Hafas'tan, Ebu Basir'den, İmam Cafer Sadık (as)'ın şöyle söylediği nakledildi:

Kaim'imiz [Mehdi] çıktığında, ona [Mehdi'ye] emekleyerek dahi olsa katılmak için acele etmelisiniz. Allah'ın izniyle, sanki rükn ve makam arasında ona yeni bir anlaşma üzerine biat edildiğini görüyor gibiyim."

3.      İmam Caferi Sadık'ın Hz. Mehdi'ye olan sevgisi:

Gaybet Numani (s. 181): Ali ibn Ahmet, o da Abdullahibn Musa Hasan'dan, o da ibn Muaviye İbni Mahbub'den, o da Halit ibn Kasir'dan rivayet edildiğine göre İmam Caferi Sadık'a soruldu:

"Kaim [Mehdi] doğmuş mudur?" Dedi ki: "Hayır. Eğer onun [Mehdi'nin] zamanında doğmuş olsaydım, hayatımın her gününü ona [Mehdi'ye] hizmet ederek geçirirdim."

4.      Bedir Savaşı'nda peygamber ile birlikte savaşan bir grup (melek) Mehdi Aleyhisselam ve talebeleri ile birlikte mücadele edecektir:

Gaybet Numani: Muhammed bin Hammam'dan, Muhammed bin Hasan bin Camhur'dan, Hasan bin Muhammed bin Camhur'dan ve babasından, Samaa'dan, Ebul Carud'dan, Kasım bin Velid'den, Hamadi'den, Haris Avar Hamadani'den şöyle söylediği nakledildi:

Müminlerin Emiri Ali minberden şöyle dedi:

"Zamanın İmamı [Mehdi'nin zuhurundan önce] kalpler buraya ve oraya dönmeye başlar; bir kısmı bereketli, bir kısmı çoraktır. O zaman kötü niyetliler helak olacak, ortadan kaybolanlar kaybolacak ve iman edenler kalacak ve onlar ne az olacak; 300 veya biraz daha fazla! Bedir savaşında Peygamber ile birlikte savaşan bir grup (melek) onlarla [Mehdi ve talebeleri ile] birlikte mücadele edecek."

Kaynak: http://mehdinincikisalametleriveozellikleri.blogspot.com/

1.      (Bihar'ül Envar, Cilt 52, Sayfa 321, Kemal el-Din)

 


YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.