Hz. Mehdi medrese eğitimi almayacak...

Hz. Mehdi medrese eğitimi almayacak... DİN
0,0
04.09.2013 21:13:53
A+ A-

 

Daha önce yazdığım yazılarda Hz. Mehdi'nin Arapça bilmeyeceğini yazmıştım. Aynı zamanda Hz. Mehdi medrese eğitimi de almayacak. Böylece yobazlar Hz. Mehdi'yi medrese eğitimi almamakla ve Arapça bilmemekle suçlayacaklar. Onlara göre nasıl olur da böyle biri İslam aleminin başına geçebilir? Oysa Allah liderliği dilediğine verir. Nasıl peygamberleri insanlar seçmiyorsa, nasıl peygamberlik mala, mülke, zenginliğe, iyi medrese eğitimi almaya bağlı değilse Mehdilik makamı da bunlara bağlı değildir. Allah dilediği kulunu yüceltir ve tüm kavmin en başına getirir. Buna kimse karşı koymaz, kimse kaderin önüne geçip o kişiyi yolundan döndüremez. Kaderde belirlenen kişi Hz. Mehdi olacaktır. Bakın peygamberimiz Hz. Mehdi'nin Arapça bilmeyeceğini nasıl bildiriyor:  

"Buna hak kazanan, ceddine (yani Muhammed Aleyhisselam'a) çok benzeyen bir kimsedir. O (HZ. MEHDİ (A.S.))ARAPÇA'YI PEK İYİ KONUŞAMAZ, FAKAT AHLAKI HUSUSUNDA ONDAN FARKLI DA OLMAZ. O (HZ. MEHDİ (A.S.)), ORTA BOYLU ERLERDENDİR. MÜLKÜN DÖNEMİ ONUNLA BİTER VE VELAYET ONUNLA HATME ERER. Onun (HZ. MEHDİ (A.S.)'NİN), ismi 'Diri' olan bir yardımcısı vardır. Aslı ruhani, görünüşü insanidir."1

Peygamberimiz medrese eğitimi almamıştı, Hz. Mehdi de medrese eğitimi almayacak sadece kendisine verilen özel ilimlerle hükmedecektir.

Peygamberimiz de ümmiydi yani okuma yazması yoktu. Kendisi özel bir medrese eğitimi almamıştı. Yabancı dil eğitimi de almamıştı. Peygamberimiz sadece Arapça biliyordu, Allah kendisine vehbi ve ledün ilimlerini nasip etmişti. Hicri 1400'de zuhur edecek olan ve ahir zamanın büyük mücedddidi, kutbu, en büyük hatem-i velisi olan Hz. Mehdi de herhangi bir medrese eğitimi almayacak sadece vehbi ve ledün ilimlerine sahip olacaktır. Allah Hz. Mehdi'yi bir gecede islah edecek yani Hz. Mehdi bir gecede çok derin ilimlere sahip olacaktır.

Peygamberimi de Hz. Mehdi'nin böyle özel bir ilimle ilimlendirildiğini şöyle haber vermiştir:

El-Mehdi, bizden, Ehl-i Beyttendir. ALLAH ONU BİR GECEDE ISLAH EDER(yani tevbesini kabul eder veya feyizler ve hikmetlerle donatır). 2

Kaynak:

http://kuranvemehdiyet.blogspot.com/

1.      (El-Cevabü'l-Müstakim amma Seele anhü et-Türmizi el-Hakim, Bayezid, no: 3750, 242b yaprağı)(Nurun Ala Nur Kalblerin Anahtarı Allah-u Teala'nın Buyurduğu, Resulullah Aleyhisselam'ın Duyurduğu KIYAMET Ve ALAMETLERİ ÖMER ÖNGÜT / Hakikat Yayıncılık Sayfa: 288)

2.      (Sünen-i İbni Mace Kitabü-l 'fiten Tercemesi ve Şerhi- Kahraman Neşriyat, cilt 10, Mütercim: Haydar Hatipoğlu, Bab: 34, sf.348)

 


YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.