Hz. Mehdi Peygamberimiz gibi vahiy alacak mı, almayacak mı?

Hz. Mehdi Peygamberimiz gibi vahiy alacak mı, almayacak mı? DİN
0,0
03.12.2013 22:53:17
A+ A-

 

İnsanların sürekli sorduğu sorulardan biri de bu: Hz. Mehdi peygamberimiz gibi Allah'tan vahiy alacak mı, yoksa almayacak mı?

Peygamberimiz Allah'tan vahiy almıştır. Ama Hz. Mehdi peygamberimiz gibi vahiy almayacaktır. Allah Hz. Mehdi'nin kalbine doğruları ilham edecektir. Tıpkı diğer insanlara ilham ettiği gibi Hz. Mehdi'ye de ilham edecektir. Dolayısıyla peygambere inen vahiy farklıdır.

Hz. Mehdi kalbine gelen ilhamla vahiy alacak, ama bundan haberi olmayacaktır. Kendi düşündüğünü zannedecek, kendi aklettiğini zannedecektir. Ama tüm bunları kalbine ilham eden Allah'tır. Hz. Mehdi bu ilhamla hareket ettiği için ahkâmda masumdur. Hz. Mehdi'nin vahiy almaması, peygamberler gibi mucizeler göstermemesi onun makamını çok daha fazla yükseltir. Çünkü o da peygamberler gibi mucizeler gösterse, direk vahiy ile hareket etse o zaman imtihan ortamı kalkmış olur ve sevabı da ona göre olur. Mucize gösterildiği anda aklın ihtiyarı kalkar ve insanların tabiyeti kolaylaşır. Ama aksi takdirde çok zorlu ve çileli bir ortamda olması, hakaret edilmesi, baskı görmesi, hapsedilmesi onun derecesini kat kat arttırır. Bu yüzden peygamberimiz Hz. Mehdi'nin bazı peygamberlerden üstün olacağını bildirmiştir.

Hz. Mehdi ne vahiy alıyor, ne mucize görüyor, ne Cebrail'i görüyor, ne farklı makamlara çıkıyor, ne Allah ile konuşuyor, sadece Allah'ın kâinattaki mucizelerini görerek hareket ediyor, kalbine doğan ilhamla hareket ediyor. Bu yüzden hep korku ve umut arasında oluyor. Kendisinin Hz. Mehdi olduğunu dahi bilmiyor, çünkü böyle bir vahiy de almıyor.  Çünkü Hz. Mehdi'nin Mehdiliği gizlenmiştir, perdelenmiştir. Onu ancak samimi kalple bakanlar tanıyabilir, ancak samimi niyetle bakanlar fark edebilir.

Kaynakhttp://kuranvemehdiyet.blogspot.com/YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.