Hz. Mehdi’yi beklemek neden Müslümanları tembelleştirsin?

Hz. Mehdi’yi beklemek neden Müslümanları tembelleştirsin? DİN
0,0
31.10.2013 12:56:30
A+ A-

 

Öyle teviller duyuyoruz ki, ahir zamanda olduğumuza tam anlamıyla kanaatimiz geliyor. Kimi "Bediüzzaman Hz. Mehdi'ydi" diyor, kimi çıkıp "daha gelmesine 570 yıl daha var" diyor. Kimi "Müslümanların neden bir lidere ihtiyacı olsun" diye ortaya çıkıyor. Kimi "Hz. Mehdi şahs-ı menavidir, şahıs olarak gelmeyecek" diyor. Kimi de "Hz. Mehdi'yi beklemek Müslümanları tembelleştirir, biz kendi işimize gücümüze bakalım" diyor. Ne kadar çok tevil var görüyor musunuz, Hz. Mehdi'nin gelişi kaç yöntemle gizleniyor görebiliyor musunuz?

Hz. Mehdi'yi beklemenin Müslümanları tembelleştireceği konusuna gelince, neden tembelleştirsin? Tam aksine Hz. Mehdi'yi beklemek Müslüman'ı şevklendirir, canlandırır, Müslüman şevkle İslam'a ve Kuran'a sarılır.

 Hz. Mehdi'yi beklemenin Müslümanları tembelliğe, atalete ittiği yanılgısı Kuran'a ve sünnete uygun değildir ve Mehdiyet'i örtbas etmek için öne sürülmüş bir tevildir.

Bediüzzaman Hazretleri bu kimselere cevap vermekte ve Hz. Mehdi'yi beklemenin Müslümanlar için bir şevk ve heyecan kaynağı olduğunu söylemektedir:

Hem şu sırdandır ki; Hz. Mehdi, süfyan gibi âhir zamanda gelecek eşhasları çok zaman evvel hattâ Tâbiîn zamanında onları beklemişler, yetişmek emelinde bulunmuşlar. Hattâ bazı ehl-i velayet "Onlar geçmiş" demişler. İşte bu da, kıyamet gibi, hikmet-i İlahiye iktiza eder ki; vakitleri taayyün etmesin. Çünkü her zaman, HER ASIR, KUVVE-İ MANEVİYENİN (manevi kuvvetin) TAKVİYESİNE MEDAR (vesile) OLACAK VE YEİSTEN KURTARACAK "MEHDİ" MANASINA MUHTAÇTIR. (Sözler, sf. 318)

Üstadımız ne diyor? Her asır, Müslümanların manevi kuvvetinin güçlenmesine, insanların ümitsizlikten kurtulmasına vesile olacak Mehdi inancına muhtaçtır diyor. "Mehdi sizi atalete sürükler, Mehdi'yi beklemek Müslümanları tembelleştirir" demiyor.

Müslümanlar her yüzyılda Mehdi'yi heyecanla beklemişlerdir ve Hz. Mehdi'yi beklemek müminlerin manevi kuvvetlerinin güçlenmesine vesile olmuştur. Hz. Mehdi'yi beklemek müminleri yeisten kurtarmış, onlara şevk ve heyecan vermiştir.

Tüm yazılarım:

http://erkanarkuttanguncelyazilar.wordpress.comYORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.