Hz. Mehdi’yi diğer insanlardan ayıran özel bir ilmi olacak mı?

Hz. Mehdi’yi diğer insanlardan ayıran özel bir ilmi olacak mı? DİN
0,0
29.09.2014 11:32:03
A+ A-

 

Hz. Mehdi'nin Ledün ilminden Kefh Suresi'nde bahsedilir.

Musa ona dedi ki: "Doğru yol (rüşd) olarak sana öğretilenden bana öğretmen için sana tabi olabilir miyim?"

Dedi ki: "Gerçekten sen, benimle birlikte olma sabrını göstermeye güç yetiremezsin."

(Böyleyken) "Özünü kavramaya kuşatıcı olamadığın şeye nasıl sabredebilirsin?" (Kehf Suresi, 66 -68)

Kab'dan rivayet edildi ki: O, kimsenin bilemediği gizli bir gücün sahibi olduğu için kendisine Mehdi denilmiştir. (Kitab-ül Burhan Fi Alameti-il Mehdiyy-il Ahir Zaman)

Bütün zahiri ilimler, istenildiğinde herkes tarafından okuyarak, araştırılarak öğrenilebilir. Bir de çalışılarak elde edilemeyen, ancak Hz. Allah'ın bir lütfu olan ve onu istediği kuluna verdiği "Vehbi" ilim vardır. Yukarıdaki rivayette "kimsenin bilemediği" denilerek Mehdi'nin böyle bir ilme sahip olduğu anlatılmak istenmiş olabilir (en doğrusunu Allah bilir).

Bu ilmin "Ledün ilmi" olması da muhtemeldir. Kehf suresinde Musa (a.s.) ile Hz. Hızır arasında geçen kıssada, benzer bir ilimden bahsedilmektedir. (Rivayetlerde bu şahsın Hızır a.s. olduğu anlatılır.)

Hz. Mehdi de Ledün ilmine sahip olacak, insanlar onun üslubuna, davranışlarına, konuşmalarına çok şaşıracaklardır. Talebelerinin az olmasının nedenlerinden biri de Hz. Mehdi'nin Ledün ilmine tabi olan kişilerin çok az olmasıdır. Bakın Hz. Musa peygamber olmasına rağmen Hz. Hızır'ın söylediklerine sabredememiştir. Hz. Mehdi ledün ilmini geniş çapta uygulayacak ve insanlar çok şaşırıp ona muhalif olacaklardır. Nasıl Hz. Hızır'ın her işi harika ise Hz. Mehdi'nin de her işi harikadır. O yüzden Hz. Mehdi'ye de Hz. Hızır'a da tabi olmak çok zordur. Hz. Mehdi gelmiş geçmiş bütün peygamberlerin müjdelediği insan, büyük meleklerin yardım ettiği insan, Hz. İsa'nın tabi olduğu insan, ledün ilminin üstadı olan bu insan yalnızca 313 kişi tarafından desteklenecektir. Ayrıca Hz. Mehdi Deccal'in muazzam baskısına uğrayacak, elinden ve ayağından zincirlenip hapise atılacaktır. Ama her zaman kazanan Hz. Mehdi ve taraftarları olacaktır.

Kaynakhttp://peygamberimizdenhzmehdi.blogspot.com

Tüm yazılarım: http://erkanarkuttanguncelyazilar.wordpress.com/YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.