Hz. Muhyiddin İbn Arabî'den tavsiyeler

Hz. Muhyiddin İbn Arabî'den tavsiyeler DİN
4,8
13.03.2014 14:38:39
A+ A-

"Allah'ın haklarından en zorunlu olanı yerine getirmen gerekir. Zorunlu hak, kendisine hiçbir şeyi ortak koşmamaktır. Bu şirk bazen yeryüzüne yerleştirilen sebeplere itimat etmek, onlara kalple yönelmek, onlardan mutmain olmak şeklindeki gizli şirk olabilir."

"Takvaya ulaşmanın alameti, hesap edilmeyen yönden rızkın insana gelmesidir."

"Sadece Allah'a itimat et/ Her şey Allah'ın elinde/ Sebepler onun perdesi/ Sadece Allah ile beraber ol"

"Kendine bakmalısın! Kalbinin sebeplere bağlandığını görürsen, imanını eleştir ve belirttiğimiz adam olmadığını fark et."

"Dostum! Yeryüzünde ululuk peşinde olma, tevazuyu şiar edin! Allah senin kelimeni yüceltirse, gerçekte sadece Hakkı yüceltmiştir. Allah senin için yaratılmışların kalplerinde üstünlük duygusu kazandırırsa, bu da O'na dönen bir iştir. Sana yaraşan tevazu, zillet ve kırıklıktır. Allah sizi topraktan yaratmıştır. Annen olan toprağa karşı büyüklük taslama! (.) Bir hadiste şöyle denilir: 'Dünyadan bir şey yükseldiğinde, onu alçaltmak Allah'ın üzerindeki bir haktır.' Sen yükseltilen o şey olduğunda, Allah'ın seni alçaltacağını beklemelisin. Bu nitelikteki birisi hakkında korkulacak olan şudur: Allah onu alçalttığında, cehenneme sokar. Böyle bir ceza bir şey kendini yükselttiğinde gerçekleşir, yoksa Allah yükselttiğinde böyle bir azap gerçekleşmez."

"Bütün hareket ve duruşlarında bilgiyi kullanman gerekir. Kamil ve tam cömert insan, nefsini bilgiye göre yönlendiren kimsedir. Allah'ın onun için belirlediği şeriata göre hüküm verir. Bilir, amel eder ve bilmediğini öğrenir. Hz. Peygamber bilgiye yönelen, onunla amel eden ve onu bileni övmüş, bunun zıddına davrananı kınamıştır. Bir hadiste şöyle dediği aktarılır: 'Allah'ın benimle gönderdiği hidayet ve bilgi, bir toprağa isabet eden yağmura benzer; bir kısmı yağmuru kabul etmiş, üzerine pek çok ot ve bitki bitmiştir. Toprağın bir kısmı suyu tutmuş, Allah o suyla insanlara fayda vermiş, suyu içmişler, sulamada ve ekinde kullanmışlardır. Toprağın bir kısmı da onun dibidir. Su oraya temas etmiş, yer ne suyu tutabilmiş ne bitki bitirebilmiştir. Aynı şey Allah'ın dini hakkında anlayış sahibi olanlar için geçerlidir. Allah  öyle birine benim vasıtamla gönderdiği vahiyle fayda vermiştir. Öyle biri bilir, amel eder ve öğretir. Bu ilme kulak vermeyen kimse suyu tutmayan veya bitki bitirmeyen toprağın alt kısmına benzer."

"Kur'an-ı Kerim'i okuman ve iyice düşünmen gerekir. Okurken Kur'an'da övülen özellik ve niteliklere bakmalısın. Allah bu niteliklerle sevdiği kullarını tavsif etmiş, onlar da bu niteliklerle vasıflanmışlardır. Allah'ın Kur'an'da kınadığı nitelik ve özelliklere de dikkat etmen gerekir. Onlarda da Allah'ın azap ettiği kimseler vasıflanır, sen o niteliklerden uzak dur!"

 

Kaynak: Muhyiddin İbn Arabî, Fütûhât-ı Mekkiyye 18. cilt, Çeviren: Ekrem Demirli, Litera Yayıncılık.

 

 

 ETİKETLER: Haber, Haberler, Uzak, Karşı, kaynak, Ceza, , Su, Allah

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.