I. Amentü, Meleklere İman ve Absürt Kulluk Bilincimiz

I. Amentü, Meleklere İman ve Absürt Kulluk Bilincimiz DİN
0,0
24.04.2013 05:08:22
A+ A-

 

Meleklere inanmamızı imanın altı şartından biri olarak sayan Amentümüzde bozulmalar başlamış durumda. Meleklere dua etmeye başlayan bir güruh çıkmakta. Allah, kendisinden başka hiç bir şeye dua edilmemesine ve aracı kılınmamasını isteyen Fatiha'nın "İyyake na budu ve iyyake nastain"e ihanet etmek istenmiyorsa Meleklere dua etmeyi kesmek gerek.

Meleklere dua edenler, onları bir put haline dönüştürülmekte. Bu ise Arap yarım adasında Lat Uzza Menat adlı İbrahim Peygamber döneminde melek olduğu rivayet edilen putlara sonradan tapınılmasıyla Hz. Muhammed'in Mekkelilerle mücadele etmesine yol açmıştı.

İnsan dünyada bir çok din uydurmuştur. Bu dinlerin çoğunu akli olarak bir şekilde mitolojik bir yapıda inanç sistemine döndermiştir.

Yeryüzünde bunca din çeşidi varken üç semavi dinler birbirine benzesede kendi içinde sonradan sayısız mezhep ve tarikat hatta cemaatlere bölünmüştür.

Bu bölünmelerin ana sebepleri

1- Adaletten uzaklaşma

2- Ahlaki değerleri yitirme

3- Samimi akılla düşünmeme ve BÖYÜKLERİN dediğine uyma (Atacılık)

4- Sorgulama cesareti gösterememe ve geleneksel inançların oluşturduğu mahalle baskısından çekinme.

İşte bu unsurlar zaman içinde imanın artan oranlı bir dinamizm ve hayata yansıyan üretkenliğinin yerine durağan ve İslam alimleri sınıfının oluşturularak yüzlerce yıl önceki insanların kendi konjonktürel penceresinden bakışlarına takılıp kalma sonucu, durağan ve üretemeyen akideci saplantılar ortaya çıkmıştır.

İlmihalle sınırlanan bu akide egemen güçlerin dayatmasıyla zikinsel saplantılarda kalmaya, inancın daha hızlı dogma olmasına yol açarak bir kaç ibadet çeşidiyle insanların uyuşturucu gibi düşünemeyen akledemeyen ve ne olduğu belli olmayan geleneksel müphem ve insanların çoğunu sorumluluk ve sorgulama durumundan düşünceden çıkartan Ledün gibi Kuran'da ne olduğu asla söylenmeyen Hızır'a dayandırılan ve Hızırdan alındığı iddia edilen ve hatta Musa'nın Hızır tarafından madara edildiği şeklinde izah edilerek ilme ve akla küçümseyerek bakan kibrin çamur gibi paçalardan aktığı müslüman ve islam tipini doğurmuş durumdadır.

İşte bu gibi ortamlarda bu tozlu sisli yapı içerisinde aklını kullanamayan ve düşünmeyen sorgulamayan insan tipi Kapitalizm ve modernizm içinde maddeci ve çıkarcı tutumlarla kendi cemaatlerine adam kazandırmayı sürekli sağılan inek gibi müşteri kazandırma çabası içinde diğer cemaatleri kötüleme, karalama ve aradaki görüş ayrılıkları yüzünden hatta KAFİR ilan etmeler hızla devam etmektedir.

Özellikle günümüzde Kemalizmin sert ve jakoben tavırlarının artık Ortadoğu ve Afrika konjonktürü gereği Batı tarafından destek bulmaması akabinde hızla mezhepçilik ve cemaatçilik asabiyeti artmaktadır. Bu Kissenger'ın yeni konsepti olan Mezhep temelli olarak Müslümanların birbirini boğazlamasına gelecektir. 

Meleklere iman demek onlara dua etmek demek değildir. Meleklere iman demek onlardan yardım istemekte değilidir.

Öyleyse melek sandığımız ne varsa onlarıda sorgulamamız gerekmektedir.

Türkiye'de Tarikat ve Cemaat liderlerimiz ne kadar melektir? 

Kendini sorgulamayan ve kendi itikadından başkasının itikadını LAİLAHE İLLALLAH dese bile KAFİR gören bir kafa fırsatını bulursa eline geçirdiği kılıç ile siz müslüman olsanız bile kafanızı "Allahu Ekber" diye coşkuyla, Allah aşkıyla keser. Bu kesmeleri kendisini melek ve doğrunun tek temsilcisi gören adamlar TV ekranlarında yapmakta. 

Meleklerin varlığına inanalım, lakin onlara tapmayalım. Bu sözüm kendini Melek sanan cemaat ve tarikat liderleri içinde geçerlidir.

Özelliklede Kürsüde başka Masanın arkasına geçince bambaşka olanlara sözüm. Zira, saçmalayanları zaten herkez görüyor ve dalga bile geçiyor. Sıkıntı melek olma çabasında, oysa biz hata eden kullarız, hatayı kabul etmemizde kullağumuzun gereği. Siz hiç hatasını kabul eden Alim gördünüz mü? Ben görmedim.

Melek değiliz. Kuluz. Kulluk meleklere ve kendini Melek sanan sultanlara tapmamayı gerektirir.

 


YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.