İçselleşen şeriat

DİN
3,7
18.07.2013 23:17:45
A+ A-

Şeriatı İçselleştirmiş Din Üzerinden Vicdan/Ahlak Polisliği Yapan Laikler...

 
 
Son dönemde özellikle sosyal ağlardaki yorumlar çok dikkat çekici.
 
Tamamı din odaklı değerlendirmelerin ötesinde sözde dindar kesimi eleştirirken şeriatı içselleştirmiş ahlak polisliği yapan işgüzarlarla doldu.
 
Bu sosyal ağ yorumcuları dindar/muhafazakar kesim tarafından yapılan tüm haksızlıklara, hırsızlıklara, taciz, şiddet ve tecavüz gibi suçlar için "bir de müslüman olacaklar bu islamiyette var mıdır" gibi değerlendirme yapıyorlar, "islamiyette olsa kabullenecekler demek ki" üstelik bu kişiler genelde kendilerini laik kesimden sayıyorlar. Nasıl olur da laiklikte din üzerinden ahlak ve vicdan muhakemesi yapılıyorsa artık.
 
Düne kadar ahlak ve vicdanın din odaklı olmadığını düşünen veya öyle düşünürmüş gibi davranan birçok insan, hükümetin istediği şekilde bütün herşeyi din odaklı değerlendirmeye başladılar ve aslında Tayyip Erdoğan'ın muhafazakar bir genç nesil istiyoruz cümlesine hizmet eder hale geldiler.
 
Buradan şu çıkıyor, aslında hükümetin istediği oluyor, toplum gitgide toplumsal ahlak/vicdanını ve muhakeme yeteneğini unutup dinin neye izin verip neye izin vermediği üzerinden yeni bir ahlak anlayışı geliştiriyor.
 
Sanırım en özgürlükçü (ya da özgürlükçüymüş gibi takılan) kesimlerde bile ŞERİAT İÇSELLEŞİYOR...
Hepimize geçmiş olsun.

?içselleşenşeriatakarşıdirengerçekvicdanYORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.