İlle de inancımız bizim inancımız

İlle de inancımız bizim inancımız DİN
3,7
23.05.2013 20:32:43
A+ A-

Türkiye, Fazıl Say davasının üzerinden çok fazla geçti-geçmedi; yeni bir "dine hakaret (!)" davasına şahit oldu.

Günden güne muhafazakarlaşan ülkede; içkiler yasaklanmış, kadın-erkek eşitliği göz ardı edilmiş, Müslüman ve Sünni mezhebinden olmayanlar dışlanmış, toplumdan soyutlanmış ve sayısız tehdit almışlar, yeri geldiğinde öldürülmüşlerdir. Hükümetin olanlara karşı olan tavrı ise ortamın tansiyonunu düşürmemiş; aksine olmaması gereken olayların fitilini ateşlemiştir.

Sevan Nişanyan hakkında " Hz. Muhammed'e hakaret ettiği " gerekçesiyle 1.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmış ve 13.5 ay hapis cezasına çarptırılmıştır.

Tıpkı Fazıl Say olayında olduğu gibi dinden uzak, peygamber sevdalıları (!) bu olaydan sonrada ortaya çıkmış ve Sevan Nişanyan'a ağır hakaretler ve küfürler savurmuşlardır. Ve yine Fazıl Say için istedikleri "idamı!" Nişanyan için de istemişlerdir. Bunu isteyenler gerekçeleri vardı: "Dinimize, inancımıza, peygamberimize" hakaret etti. Bunun hesabı sorulmalıdır!

Aynı günlerde Ak Partinin medya ve iletişimden sorumlu il başkan yardımcısı Mahmut Macit adlı şahıs Twitter'dan "Ateizme ve ateistlere karşı kin ve nefretini"  dile getirmiş ve hepsinin yok edilmesinin gerekliliğinden söz etmiştir. Tıpkı Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kendi elleriyle beslediği, Esad karşıtı mücadele eden ÖSO ve El Nusra teröristlerinin "Alevilerin hepsi yok edilmeli ve edeceğiz!"  dediği gibi.

****

Laik olarak görülen bir ülkede son atamalarla birlikte 145 bin kişilik bir orduya dönüşecek olan Diyanet İşleri  Başkanlığı, asıl görevinden uzakta bir durum sergilemektedir. Bütün dinlere, mezheplere ve inançlara karşı eşit mesafede, hoşgörülü yaklaşması gerekirken, durumun böyle olmadığını görüyoruz. Toplumumuzda çocuklarımız Hristiyan, Yahudi, Alevi, Ateist, Ermeni... Karşıtı olarak büyütülmekte ve bu yönde eğitim verilmektedir. Ayrıca Sünni Müslümanlara tanınan imtiyazlar, diğer mezhep ve inançlara tanınmamaktadır.

Çocuklarımızın bir Hristiyanla, bir Yahudiyle, bir Agnostikle, Aleviyle, Ermeniyle arkadaşlık kurmasını sağlamak varken; birbirine düşmanca yetiştirmek, barış karşıtı, özgürlük karşıtı, huzur ve güvenlik karşıtı ayrıca hoşgörü dini olarak lanse edilen İslam karşıtı bir davranıştır.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25443835/

 

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.