İllüzyonlar diyarında kokteyllerimizi shake ederken

İllüzyonlar diyarında kokteyllerimizi shake ederken DİN
5,0
21.11.2014 23:19:37
A+ A-

Evet bir illüzyonu yaşıyoruz.
Klavyeye basıyor parmaklarım. Yazdığım yazıya bitirebilme umuduyla başlıyorum. Şu yazının başlangıcından sonuna ulaşmak bile elimde değil. Senin bu yazının sonuna kadar ulaşıp ulaşamayacağın da meçhul... En fazla gözardı ettiğimiz şey de bu...Ölüm.Zaman zaman arkadaşlarıma, eşime dostuma ölürsem şu şu dosyayı şöyle yap, gibi şeyler söylüyorum. Bazıları da bana: "Saçmalama!" diyor. Ben "peki" diyenlere bir şey anlatmayı daha çok seviyorum. Sürekli bu hesapla değilim ama sık sık aklıma geliyor. Tüm önemliler değişiveriyor. Pek çok şeyi planlarken ölümü hiç yaşamayacakmış gibi yapmamıza anlam veremiyorum.

 

Ölümsüzlük arayışımız, yeryüzünde yaratıcılık sergileme merakımızı arttırıyor. Sanatçılar böyle açıklıyor çoğu zaman bir şeyleri... Birşeyleri geride bırakacakları, yaptıklarında yaşayacakları ile ilgili bir takım iç rahatlatma durumları... (Acaba ben bu blogu bu sebepten mi yazıyorum? Yok bütün kelimeleri alıp kullanın, kendiniz yazmış gibi de yapabilirsiniz ama benim yazdıklarımı yazan biri bunu yapmaz, yazdığına da sahip çıkmaz, boşluğa fırlatalım bu kelimeleri de ötekileri ile birlikte:))
-Bir başkası başka bir şeye dönüşerek hep var olacağı iddiasında... Maddesel yaşamı farklı canlı türleri arasında devam ediyor ona göre...
-Bir diğeri canı olduğunu biliyor, bir vakit gelince ruhu tanrısına monte olabilecek bir kıvama geliyor ve beden yaşamları son buluyor, yani tekamül is over versiyonu bu da.
-Bir de ben ve  kılavuz kitabım var:) Kılavuz kitabımın "ben"i hiçe çevirdiği:) Yazılmışa verdiğim değer, kalbimin okuma becerisinin zihnim ve gözlerimden çok daha önemli olduğu gerçeği. Bir duyu organı olarak kalp. Buna tamah etmeyenin beni pek sallamadığı gerçeği. Ben sürekli ölen bir canlıyım. Bu şekilde öte aleme doğan. Ölmeden önce ölme konusunda konuşanlara pek bi ilgi duyan. Bir şey bildiği söylendiğinde midesinde sağlam bir burkulma hisseden. Azıcık bir üstünlükle midesi bulanan. Yarıştan hoşlanmayan. Kendisine böyle yaklaşıldığında ölesiye korkan, kıyaslayanlardan milyon km hızla dünyanın bir ucuna kaçma isteği ile savaşan...(halledilmesi gereken önemli bir kalem) Olduğu gibi kabul etmesi gerekirken hayatı, bir türlü tam anlamıyla bunu beceremeyen... Ölecek, kesin ama kesin olarak ölecek olan. Bir ilahın olduğunu bilen, değer verdiği herşeyin sadece ilahı tarafından kendisine sunulmuş teferruatlar olduğunu zaman zaman hatırlayan sık sık unutan... O'nun kelimeleri ile derman bulan... Kelimesizliğinde yarım bile olmayan, çeyreğin bile çeyreği değil. Altı üstü "ben" olan bir mahluk. Buradaki yaşamı ile öteki alemdeki içkisinin tadını belirleyen, bütün bir yaşamının içkisini ahirette yudumlayacak olan... Kokteyllerimizi karıştırıyoruz sadece. Bakalım lezzetli bir şey mi çıkacak sonuçta?:)

 


-Şimdi sen parayı, sağlığı, anayı, babayı, zırt ve bırtı kafaya takıyorsun ya en önemlisi bu değil, şu kalemi hallet her şey biter, tüm dertler ve eğlenceler son bulur, sadece olduğun şekilden memnun efendi efendi var olursun.
-Neymiş o?
-La ilahe illallah...
            Sadece Allah'ın ilah olduğunu söylemek, ondan başkasının ilah olmadığını söylemek pekişmemiş bir durum yaratabilir kiminde... Ön şart yeter şart olmuyor, düşünmek lazım, örmek lazım ağı, ilmek ilmek... Eklemek lazım, hatırlatmak lazım, ona ve kendime...(aha ben bu blogu bu yüzden yazıyorum)
-La ilahe illallah: Para ilah değil dostum, güzellik ilah değil, çocuğun değil, makamın değil, malın değil, yaşadığın şehir değil, tuttuğun parti değil, teninin rengi değil, peygamber ilah değil, bayraklar değil, ataların değil, uğruna ölmek ve öldürmek istediğin şeyler değil.... Tek ilahın var O'ndan başka da bir ilah yok deyip yanına ilah tepiştirenler... Sevgili kulunu ve elçisini dahi ilah edinenler... Allah'a ulaştırıyor diye sevdalandıkları insanlarda Allah'ı unutan, o insanları ilahlaştıranlar... Nice nice versiyonlar. Hepimizin meyli... Şirk dediğin de bu oluyor. O zaman ölecek mi herkes? Şirk koştu diye. Ama Allah yarattığını en iyi bilendir. Ona en yakın olma sıfatı ile ölüm göz kırptığı anda tüm ilahlarını kenara atıp O'na sığınacağını bilir kullarının. Şah damarımdan yakınım, Sevgili Allahım... Öleceğim biliyorum, unutuyorum ama vallahi billahi biliyorum. Kendimle karşılaşacağım, tüm varlığımla... Utandırma beni. Ört beni, başkalarının ayıplarını görmek kusurumuzdan arındır, sen de bizim kusurlarımızı ört... Sevgili Allahım, seven... Sevgili...

 

www.yolizi.com

 YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.