İnsan

DİN
4,0
17.11.2014 16:44:14
A+ A-

İnsan, taksonomik adıyla Homo sapiens, Latince  "akıllı insan" veya "bilen insan", Homo cinsi içerisindeki yaşayan tek tür. Anatomik olarak 200.000 yıl önce Afrika'da ortaya çıkmış ve modern davranışlarına 50.000 yıl önce kavuşmuştur.   

Tarihsel süreç olarak ilk komünal toplumdan şu anki modern halimize gelmek bir hayli zaman aldığının göstergesi. Peki insanlar ilkelken, günümüzde nasıl şoven oldular ?

Coğrafya olarak tanıdığımız Osmanlı'daki etnik grupları ve İslamcı harekete göz atmakda fayda var. "Osmanlı'ya kapitalizm ya da Batı sömürgeciliği zorla, örneğin ülkelerin tümünü kapsayan bir askeri işgal biçiminde girmedi. Osmanlı'nın 19. yüzyıldaki küçülmesi, Batılı devletlerin işgalinden çok ulusal kurtuluş savaşlarının bir ürünüydü. Anadolu, Balkan,Ortadoğu toprakları ise askeri işgalden önce ekonomik işgale uğradı. Oldukça uzun bir sürece yayılan yarı sömürgeleşme süreci, Osmanlı'da sömürgeciliğe karşı birden bire kitlesel tepkilerin, ayaklanmaların ortaya çıkmasında etkili oldu. Müslüman Türkler, Kürtler ve Araplar, Hristiyan Rum ve Ermeniler, Yahudiler kendilerini birden bire işgalcilerin sömürgelerinin altında, zorla asimile edilmeye çalışılan, ya da Latin Amerika yerlileri gibi maden ocaklarında ölünceye kadar çalıştırılan soykırıma uğratılan bir konumda bulmadılar." ( Bknz İsmalcılığın Doğuşu s. 141, Osman Tiktikçi)   

Osmanlı'da komprador Müslüman sınıf doğmadı , Sınıfları çoğu Gayrimüslimler tarafından doğuyordu. Gayrimüslimlerin doğurmuş olduğu işbirlikçi sınıflar Müslüman Kürt ve Türkleri, Hristiyan Rum ve Ermeniler arasında soykırımın temelini attı .  

Bu süreçte gelişmeye başlayan Müslüman Türk burjuvazisi Osmanlı'yı yaşatan Irk olarak kendilerini gördüler ve Anadolu'dan Rum, Ermeniler ve Kürtleri atmak istediler. Müslüman Türkler Osmanlı'nın içinde en son gelişen ulustu ama ezilen ulusların haklı mücadelesinden çok şovenist bir anlayış çizdiler. Yüce ırk olarak kendilerini gördüler ve kendinden olmayan diğer ırkları asimile etmeye çalıştılar. 

İşte tam da bunları görmek istemek tarihsel analiz yapmakdan geçiyor. İNSANlar 200.000 yıl önce ortaya çıkmış bir bütünken sömürgeci uluslar tarafından bölünerek ırkçı, tutucu bir hâl almış. 

Düzeltebilmek bizim elimizde ....

    YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.