İnsan duygusallığa kapılmamak, kederlenmemek için ne yapmalı?

İnsan duygusallığa kapılmamak, kederlenmemek için ne yapmalı? DİN
0,0
07.01.2013 22:34:39
A+ A-

Bir arkadaşımız "insan duygusallığa kapılmamak, kederlenmemek için ne yapmalı?" diye sormuş. Çünkü insanlar sürekli hüzünlüler diye soruyor. Bizim dinimize göre baktığımızda kardeşlerimiz önce şunu düşünsünler. Eğer etrafımızda büyük bir çoğunluk ısrarla bir karakteri uyguluyorsa ve bu karakter insanın vicdanına ters geliyorsa bilin ki o hareket yanlıştır. Çünkü Allah ayetlerinde çoğunluğa uymamayı söyler. Eğer çoğunluğa uyarsanız sizi saptırırlar" der.

Bu yüzden bizler üzülmemin, ağlamanın, kederlenmenin Kuran'a göre haram olduğunu biliyoruz. Önce üzülmenin bir tanımını yapalım. Bir insan bir olayla karşılaşır, bu olayı ya biri yapmıştır. Mesela birisinin kendisine uygun olmayan bir tavır gösterdiğini düşünelim. Bu olay karşısında üzülmek  o kişiye benlik vermektir. Kişinin müstakil haşa Allah'tan bağımsız bir gücü olduğunu düşünmektir. Halbuki o kişi istediği kadar tedbir alsın, her ne olursa olsun o eylemi zaten yapacaktır. Dolayısıyla insan Allah'ın kendisi için kaderinde belirlediğini yaşar. Bu yüzden inanan her insan daima kaderine razı olmalıdır. "Bunlar bana şunu yaptı" diye değil, "Allah bana bunu yaptı, ben Allah'tan daima razıyım" diyerek hayır gözüyle bakmalıdır.

Allah dinimizi kolaylık dini olarak yaratmış, Allah "gevşemeyin, üzülmeyin" diyerek üzülmenin, kederlenmenin, ağlamanın haram olduğunu bildirmiştir. Eğer her olayın, yaşadığınız her saniyenin kaderinizde olduğunu bilir ve buna gerçekten iman ederseniz o zaman hayatınızı güzel bir gözle izlersiniz, her an Allah'ın sizin için belirlediği güzellikleri yakalarsınız ve başınıza gelen her imtihana güzellikle şükredersiniz.ETİKETLER: Haber, Haberler, yaşar, zaman, karakter,

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.