İnsana insan demem, insan insan olmadıkça!

İnsana insan demem, insan insan olmadıkça! DİN
0,0
10.09.2014 11:51:15
A+ A-

Siz güzele güzel demeyin, güzel sizin olmadıkça. Ben de insana insan demeyeyim, insan insan olmadıkça!.

İster Müslüman ister Hristiyan ister diğer dinlerden, ister Sunni ister Alevi inancına mensup olsun bir insan, ama önce insan olsun! İnsan olmanın erdemliği üzerinde taşımasını bilsin yeterlidir.

Nedir insan olma erdemlikleri?

Birincisi, vicdan sahibi olmak! Yani, yapmak istemiş olduğumuz davranışlarımızı önceden kendi içimizde sorgulayarak tamamen pozitif duygularımızla eylem haline dönüştürmemizin doğru tercih sebebi olduğunu düşünuyorum. Halk niteratüründe "Karşındaki kişiye yapmak istediğin davranışı, kendine yapılmış sayarak davranışlarını belirle" diye söz vardır.

Bu söz 'Vicdan sahibi olma' sözcüğüne cuk! diye oturur.

İkincisine gelince; İkincisine üçüncüsüne gerek kalmıyor zaten! Dürüst olmak gibi, adaletli olmak gibi. Çünkü vicdan sahibi kişilik ruh yapısının içinde hep güzelliklerle donatılmıştır. Zira hep sevmek vardır ruhunda yüreğinde! İnsan olma erdemliği ile donatılmıştır bedeni..

Madem evrendeki tüm canlı cansız varlıkların yaratıcısının Allah olduğuna inanıyoruz ve her din inancında insanlar arası ilişkilerde öncelikli olarak sevgiye önem veriliyor, öyleyse insanlar arasında bu öfke bu nefret kötü davranma bu kin neden?

Demek ki burada inançlar yeterli kalmıyor, insan inançlarını içinde yaşatabilmelidir... İnsan, yaşadıklarıyla yanlışı ve doğruyu bulmalıdır.

Kötü kötüdür, iyi de iyidir.

İnsanların bu tür özelliklerini din dil ırk kültürlerine indirgememek lazım diye düşünuyorum... Belirleyici olan insani davranış özellikleri olmalıdır.

Ben insana insan demem, insan insan olmadıkça!

 

 

 YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.