İnsanat Bahçesi

İnsanat Bahçesi DİN
0,0
05.10.2013 20:04:37
A+ A-

Dünya bir bahçe... Dünya bir bahçe evet, ülke sınırları çitlerle ayrılmış ve içinde insan denilen varlıkların bulunduğu bir insanat bahçesi.

İnsanat bahçesi, en az hayvanat bahçesi kadar rahatsız edici.

Çitlerin, renklerin, ırkların, gelirin, yaşam tarzının, paranın, sınırların, gücün her daim ötekisinden ayrılıp ayrışmak için icat ettiği bu çitler , dört bin yanımızı sarıp sarmalamış durumda. Evet dört bir yanımız değil , dörtbin yanımızı sardı !

Muhammed peygamber bir rüyasından bahsetmiş... Rüya şöyle: Günün birinde bir kadın elinde altın kesesiyle dünyanın bir ucundan bir ucuna gezecek ama o altınlara ihtiyacı olan hiçkimseyi bulamayacak... Nedir bunun manası? Kadın toplumda ötekidir, tek başına dünyayı gezebiliyor olması bir özgürlük ve güven fermanıdır. Kimse ona dur nereye gidiyorsun demeyecektir. Yani savaşların, sınırların olmadığı bir dünya olacaktır. Kimse elindeki altınları umursamayacak, kimse onu istismar etmeyecektir. Binaenaleyh çitlerin, sınırların, sınıfların, açlık ve yoksulluğun olmadığı bir yeryüzü cenneti olacaktır. Güzel bir rüya mı ütopik bir hayal mi yoksa günün birinde gerçekleşecek olan bir öngörü müdür? Yakın zamanda olmayacağı aşikar. Lakin olması için insanat bahçesinde yaşayan bizlerin,  zincirlerimizi ve çitlerimizi kırmamız gerekiyor.

Güzel günler göreceğiz çocuklar, güneşli güzel günler... 

Görmeliyiz güzellikleri ve insanların hayvanlar gibi hapsolmadığı, insanat bahçesini, yeryüzü cennetine çevirmek için emek vermeliyiz.

Emek vermek sevgi gerektirir, sevgi ilgi ve alaka gerektirir... İstemek nefsi, arzu etmek bir lütuf gibidir. Lütfedin de emek vermek için bir adım atın.

Paylaşmayı öğrenerek başlayın adımınıza, sabırlı olun ama bu sabrı sabredenlere sunun. Lakin gücü elinde tutmaya çalışanlara sabır değil isyan gösterin.

İsyanla başlayan bir reddediş düşünün ki, şöyle der bir tane red : La ilahe illallah !  evet, ünlemle bitmelidir sonu, çünkü bu bir isyan ve başkaldırıdır.  La ile başlar islamın şiarı ve der ki :  Yoktur Allah'tan başka ilah !

Eğer siz Allah'tan başka ilahlar edinmişseniz, kökten islam dışısınız demektir. Nedir Allah'tan başka ilah ? Yunan mitolojisindeki Tanrılar değil elbette bu!  

Para, mal, makam, mevki, güç...Bunların her biri  tutkunu olduğunuz şeylerse siz tek olan Allah'a inanmıyorsunuz.

İnsanat bahçesindeki insanların çok büyük bir kısmı, paraya tapıyor. Elbette paranın karşısına geçip yere kapanmıyorlar, ne yapıyorlar? Para ve mal hayatlarının tek gayesi oluyor ve bunu elde etmek için gözleri başka birşeyi görmez oluyor. Hayatlarını daha fazla kazanıp daha güçlü ve daha prestijli olmak için heba ediyorlar ve bunu yapmak için diğer insanları basamak olarak görüp ezmekte hiçbir sakınca görmüyorlar.

Varoluş amaçları para biriktirmek, mal biriktirmek bunlarla beraber otomatik olarak makam ve mevki edinerek gücü ellerinde tutmayı amaçlamak oluyor.  İslam'ın kesinlikle reddettiği birşeyi yapıyor bu sözde müslümanlar, kenz yapıyorlar kenz. Nedir kenz?  Mal yığmak ...

Güç eşittir para, para eşittir güç... Para ve güce tapan birinin adil, paylaşımcı ve tüm insanlıkla eşit vasıflarda olmak gibi bir derdi olabilir mi? Olmaz. Doğal olarak da Allah'ı farkına varmadan reddetmiş olur.

Siz hiç Allah eşittir para diyebilir misiniz? Sümme haşa diyemeyiz... Çünkü ; Allah eşittir adalet, Allah eşittir paylaşım, Allah eşittir merhamet, Allah eşittir eşitlik...

İnsanat bahçesi aslında tutsaklaştırılmış ve o kafesin içinde zincirlere bağlı oldukları halde bunun farkına varamayan insanlarla dolu. Kredi kartları, bankalar, pırlantalar, evler, yatlar, katlar her biri bir zincir, pranga ve kafestir aslında...

Oysa hayat ve dünya sınırsız ve sınıfsız, herkesin eşit şartlarda olduğu bir cennet bahçesi olmalı.

Biriktirmeyin paylaşın, büyüklenmeyin eşitlenin, sadece nefes almayın yaşayın.

Yeryüzü cennet bahçesi için La ilahe illallah deyin ve Allah'ın birliğine yürekten iman edin.  Allah'tan başka otorite kabul etmeyin ve Allah'ta birleşin.

Bir olun, bir .

Seda SubaşıYAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.