İnsanlar, kendileri için değil Allaha kulluk için yaratılmışlardır

İnsanlar, kendileri için değil Allaha kulluk için yaratılmışlardır DİN
5,0
27.07.2014 22:31:49
A+ A-

Öncelikle ilk yazıma en temel bilgiyle başlamayı tercih ettim. Hepimizin kafasında klasik sorular vardır. Allah insanı neden yaratmıştır? Ve klasik cevaplar şöyledir: Allah insanı ona kulluk etsin, ibadet etsin diye yaratmıştır. Ancak Allahın bizim ibadetimize ihtiyacı yoktur. Bizlerin ona ihtiyacı vardır. Peki, Allah neden bizim ihtiyacımız olan cenneti ve cehennemi yaratmıştır? Eğer dünya alemini yaratmasaydı cennet ve cehennemide yaratmayacaktı. İnsanlar neden mükafatlandırılır yahut cezalandırmak durumunda kalır? Allah dünyayı niçin yarattı? Kendi sanatını göstermek için cevabı nihayetinde mantığa yatkın gelmemekte yahut peygamber efendimiz dünyaya gelsin diye yarattı da aynı mantaliteye saçma gelmekte. Bir imtihan sırrı olduğu ve zihnimizin ilahi boyutta düşünemeyeceğini biliyorum. Bu bir inanç meselesi ve bilmeye gerek duymadan inanıyorum fakat çevremde bunları soran onlarca arkadaşım var. Biz inançlı insanlar bu konularda bilgi sahibi olmadığımız için inançsız ya da inancı zayıf insanlar karşısında kafamız karışmakta, karışmasa dahi cevap verememekten utanç duymaktayız. Mümkünse bu sorduğum soruları klasik cevaplardan uzak, şüpheye yer bırakamayacak şekilde cevaplamaya çalışıyım.

Bütün sorularını cevaplarını şöyle özetlemek isterim; İnsan 'yaratıldı'.Çünkü Allah'ın isimleri ve sıfatları var. Bu isim ve sıfatların varlığı "insanın var olma sebebi" dir.

Velhasıl-ı kelam insanın yaratılmasının önemli bir sebebi Allah'ın kendi isim ve sıfatlarını seyretmek istemesidir. Allah(c.c) isim ve sıfatlarını, mükemmelliğini, güzelliğini, gücünü kendi sanat eserlerinde seyretmek ister. Bu; Allah'ın sahip olduğu sıfatların bir gereğidir. Çünkü her sanat sahibi kendi maharetini, yaptığı ve icat ettiği sanatlarda görmek ve göstermek ister.YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.