İslam alimleri Kuran?da Hz. Mehdi?ye işaret eden ayetleri nasıl açıkladılar -1

İslam alimleri Kuran?da Hz. Mehdi?ye işaret eden ayetleri nasıl açıkladılar -1 DİN
0,0
26.02.2013 16:44:58
A+ A-

Bazı sitelerde, Hz. Mehdi'nin gelmeyeceğini, son peygamberin Hz. Muhammed olduğunun yazıldığını görüyorum. Aslında bana kalırsa az bile anlatıyorum. Uzun süredir peygamberimizin hadisleriyle anlatmama rağmen hala Hz. Mehdi gelmeyecek diyenler çıkabiliyor. Demekki daha çok anlatmalıyız. Tekrar söyleyeyim, Hz. Muhammed son peygamberdir. Hz. Mehdi ise peygamber olarak değil tüm dünyayı hak dine döndürecek Kutb-u Azam olarak yeryüzüne gelecek ve Hz. İsa ile birlikte tüm dünyaya İslam'ı son kez hakim edecektir. Şimdi yazılanlara ilk cevap olarak İslam alimlerinin Kuran'da Hz. Mehdi'ye ve hakimiyete işaret edeb ayetleri nasıl açıkladıklarına bakalım:

Ayet: "...O (Hz. Mehdi (a.s.)) çıkınca sırtını Kabe'ye yaslar. Ona (Hz. Mehdi (a.s.)) tabilerinden 313 kişi tabi olur. Hz. Mehdi (a.s.) ilk önce şu ayeti okur: "EĞER MÜMİN İSENİZ ALLAH'IN BIRAKTIĞI SİZİN İÇİN DAHA HAYIRLIDIR." (HUD SURESİ, 86)

Açıklaması: Bu ayeti okuyup şöyle der: "BEN SİZİN İÇİN ALLAH'IN BIRAKTIĞI VE HALİFESİYİM (Müslümanların manevi lideriyim). BEN ONUN HÜCCETİYİM." HZ. MEHDİ (A.S.)'A SELAM VERENLER ŞÖYLE SELAM VERİRLER: "SELAM SANA EY ALLAH'IN YERYÜZÜNDE BIRAKTIĞI (BAKİYYESİ!)" Sonra herkes ona (Hz. Mehdi (a.s.)'a) bey'at (biat) eder. (Hz. Mehdi (a.s.)'ın) Adamlarının sayısı on bine ulaşır. Allah'ın dışında bir başkasına ibadet eden, Musevi ve Hıristiyan olan herkes ona (Hz. Mehdi (a.s.)'a) iman eder. Böylece yeryüzünde tek bir millet hasıl olur; o İslam milletidir. Sonra Allah'tan başkasına tapanların üzerine gökten bir ateş düşer ve onları yakar. Doğrusunu Allah bilir."1

Ayet: ALLAH, İÇİNİZDEN İMAN EDENLERE VE SALİH AMELLERDE BULUNANLARA VA'DETMİŞTİR: HİÇ ŞÜPHESİZ ONLARDAN ÖNCEKİLERİ NASIL 'GÜÇ VE İKTİDAR SAHİBİ' KILDIYSA, ONLARI DA YERYÜZÜNDE 'GÜÇ VE İKTİDAR SAHİBİ' KILACAK, KENDİLERİ İÇİN SEÇİP BEĞENDİĞİ DİNLERİNİ KENDİLERİNE YERLEŞİK KILIP SAĞLAMLAŞTIRACAK VE ONLARI KORKULARINDAN SONRA GÜVENLİĞE ÇEVİRECEKTİR. ONLAR, YALNIZCA BANA İBADET EDERLER VE BANA HİÇ BİR ŞEYİ ORTAK KOŞMAZLAR. KİM BUNDAN SONRA İNKAR EDERSE, İŞTE ONLAR FASIKTIR. (Nur  Suresi, 55)

Açıklaması: Ali bin Hasan kanalıyla Ayyasi tarafından rivayet edildi: Onun yanında bu ayet-i kerime okundu: Onlar Allah'a yemin olsun ki bizim ehli beytin sevenlerindendir. ALLAH BİZDEN BİR ŞAHSIN (HZ. MEHDİ (A.S.)'IN) ELİYLE ONLARA (BUNU) YAPTIRIR. O ŞAHIS İSE BU ÜMMETİN MEHDİSİDİR.

Ayaşi tefsirinde:

Zeynel-Abidin Hz.leri: ... (Nur Suresi, 55) ayetini okudu ve şöyle buyurdu: "VALLAH! ONLAR, BİZ EHL-İ BEYTİ SEVENLERDİR. ALLAH ONLAR İÇİN BUNU MUHAKKAK YAPACAKTIR, BİZDEN BİRİNİN ELİYLE... Kİ O BU ÜMMETİN MEHDİSİ'DİR."

Ayet:  "ANDOLSUN BİZ ZİKİR'DEN (BÜTÜN SEMAVİ KİTAPLAR VEYA TEVRAT) SONRA ZEBUR'DA DA 'HİÇ ŞÜPHESİZ, SALİH KULLARIM YERYÜZÜNE MİRASÇI OLACAKLARDIR' DİYE YAZDIK."(Enbiya Suresi, 105)

Açıklaması: İMAM MUHAMMED BÂKIR (A.S) BU AYETLE İLGİLİ OLARAK ŞÖYLE BUYURMUŞTUR: "BUNLAR, AHİR ZAMANDA ZUHUR EDECEK OLAN HZ. MEHDİ (A.S.)'IN ASHABIDIR." ( Mecma-ul Beyan Tefsiri.)

Ayet: "EY İNANANLAR! SİZDEN KİM DİNİNDEN DÖNERSE, ALLAH, YAKINDA ÖYLE BİR TOPLUM GETİRECEK Kİ O ONLARI (HZ. MEHDİ (A.S.)'I VE ONA TABİ OLAN MÜSLÜMANLARI) SEVER, ONLAR DA O'NU SEVERLER. MÜMİNLERE KARŞI ALÇAK GÖNÜLLÜ, KÂFİRLERE KARŞI ONURLU VE ŞİDDETLİDİRLER. ALLAH YOLUNDA CEHD (FİKRİ MÜCADELE YAPARLAR) EDERLER VE HİÇBİR KINAYICININ KINAMASINDAN KORKMAZLAR..." (Maide Suresi,)

Ayet: ... İmam Cafer Sadık (a.s) bu ayetle ilgili olarak şöyle buyurmuştur: "BU AYETTE İŞARET EDİLEN GÖREVİN SAHİBİ (HZ. MEHDİ (A.S.)) KORUMA ALTINDADIR. ŞAYET İNSANLARIN TÜMÜ GİTSELER DE, ALLAH ONU (HZ. MEHDİ (A.S.)'I) VE ASHABINI GETİRECEKTİR. ONLAR YÜCE ALLAH'IN HAKLARINDA ŞÖYLE BUYURDUĞU KİMSELERDİR: 'Şimdi şunlar, bunları inkâr ederse, BİZ BUNLARI İNKÂR ETMEYECEK BİR TOPLUMU (HZ. MEHDİ (A.S.)'I VE ONA TABİ OLAN MÜSLÜMANLARI), BUNLARA VEKİL BIRAKMIŞIZ. (En'am 89)

Açıklaması: ONLAR (HZ. MEHDİ (A.S.) VE ONA TABİ OLAN MÜSLÜMANLAR) ŞU AYETİN KASTETTİĞİ KİMSELERDİR: "EY İNANANLAR! SİZDEN KİM DİNİNDEN DÖNERSE, (BİLSİN Kİ) ALLAH, YAKINDA ÖYLE BİR TOPLUM GETİRECEK ki... (Maide Suresi, 54).." 3.

Yazıma ikinci bölümde devam edeceğim.

Kaynak:

http://kuranvemehdiyet.blogspot.com/


1. (Nurul Ebsar, Ehl-i Beyt, Oniki İmam, Kutuplar ve Mezhep İmamlarının Menkıbeleri Şeblenci (1250),Tercüme: Saim Güngör, (Pamuk Yayıncılık Nisan 2004 Cilt: 628 77 93) s. 594)

2. (Mecmau'l beyan fi tefsiri'l-Kuran Ebu Ali Eminuddin Fazl, Hasan b. Fazl Tabersi 1986, c:4, sf. 832)

3. (Tefsir-un Nu'mani.)YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.