İslam, Müslümanlar ve hoşgörü

İslam, Müslümanlar ve hoşgörü DİN
5,0
16.01.2014 23:45:56
A+ A-

Bugünlerde pek gündemde olmasa da, internet dünyasında tartışılan bir konu var; "İslam hoşgörü dini midir?"

İlkokuldan itibaren beynimize işlenen İslam'ın hoşgörü dini, olup olmadığı konusunda tartışmalar yürütülüyor.

İki farklı görüş var biliyorsunuz. İki görüşten de bahsedelim.

 

"İslam Hoşgörü Dinidir"

 

Bu görüşe katılan arkadaşlar, genelde El Kaide, ÖSO, Hamas, Hizbullah gibi eli kanlı katillerin Müslüman olmadığını ve İslam ile bağdaştırılamayacağını söylüyorlar. Toplumun hafızasında yer edinen bu örgütlerin İslam ile alakası olmadığını, emperyalist oyunlar sonucu "İslam'ın hoşgörüsüz olduğu" algısının yaratıldığını söylüyorlar.

İslam'ın düşünce özgürlüğünü ve hoşgörüyü savunduğunu Kur'an ayetleriyle açıklıyorlar. Bunlardan bazıları şunlar; 

"Dinde zorlama (ve baskı) yoktur. Şüphesiz, doğruluk (rüşd) sapıklıktan apaçık ayrılmıştır." (Bakara, 2/256)

"Onlara 'zor ve baskı' kullanacak değilsin." (Gaşiye, 88/22)

"Ve onlar, Allah ile beraber başka bir ilaha tapmazlar. Allah'ın haram kıldığı canı haksız yere öldürmezler ve zina etmezler. Kim bunları yaparsa 'ağır bir ceza ile' karşılaşır." (Furkan, 25/68)

"Siz, insanların iyiliği için ortaya çıkarılmış en hayırlı ümmetsiniz; iyiliği emreder, kötülükten meneder ve Allah'a inanırsınız..." (Âl-i İmran, 3/110)

"Kim bir nefsi, bir başka nefse ya da yeryüzündeki bir fesada karşılık olmaksızın (haksız yere) öldürürse, sanki bütün insanları öldürmüş gibi olur. Kim de onu (öldürülmesine engel olarak) diriltirse, bütün insanları diriltmiş gibi olur. Andolsun, elçilerimiz onlara apaçık belgelerle gelmişlerdir. Sonra bunun ardından onlardan birçoğu yeryüzünde ölçüyü taşıranlardır." (Maide, 5/32)

Yukarıda görülen ayetlerde ki açıklamalar ile İslam'ın hoşgörü dini olduğunu savunanlar epey fazla. İslam dininin kurallarında "hoşgörü" var. Fakat, günümüzde Müslümanların çoğunda bunu göremiyoruz.

 

"İslam Hoşgörü Dini Değildir"

 

Bu görüşü savunan arkadaşlar, çoğunlukla İslam'ın çağdışı olduğunu belirterek, Tarihte yaşanan kanlı savaşları, katliamları örnek gösteriyorlar. Ve tabii ki ayetlerden de yola çıkılıyor.  İslam'da özgürlük olmadığını ve hoşgörüden bahsedilemeyeceğini söylüyorlar. 

Bazıları şunlar; 

"Ayetlerimizi inkâr etmiş ve kâfir olarak ölmüşlere gelince, işte Allah'ın, meleklerin ve tüm insanların lâneti onların üzerindedir." (Bakara, 161)

"Sonra siz ey sapıklar, yalancılar; elbette bir ağaçtan, zakkum ağacından yiyeceksiniz, üstüne de kaynar sudan içeceksiniz: susamış develerin suya saldırışı gibi içeceksiniz: işte ceza gününde onlara sunulacak ziyafet budur." (Vakıa Suresi, ayet 51-56)

"İnsanların beyinsizleri, 'Yöneldikleri kıbleden onları çeviren nedir?' diyecekler. " (Bakara Suresi, ayet 142)

"Cehennemlikler orada ne bir serinlik tadabilecekler ne de içilecek bir şey. Yalnızca kaynar su ve irin içecekler."(Nebe' Suresi, ayet 25)

"İnkâr edenler ve (insanları) Allah yolundan alıkoyanlar var ya; işte Allah onların bütün amellerini boşa çıkarır." (Muhammed, 1)

 

SONUÇ :

Turan Dursun'a yapılanlar hiçbir şekilde savunulamaz. Ekim 2012'de Sevan Nişanyan'a gelen mesajlardan hoşgörüyü görebilirsiniz! (http://nisanyan1.blogspot.com/2012/10/islamn-sesi.html)

Twitter'da "Oruç Tutmayan Sınır Dışı Edilsin" gibi örneklerde var.

Birçok arkadaşımızın Müslüman ve İslam kavramlarını karıştırdığını düşünüyorum. Müslümanlar, hoşgörünün gereği olan; özgürlük, demokrasi ve şiddetsizliği savunmalılar. El Kaide gibi örgütleri(İslam ile bağdaşmadığını söyledikleri için) lağvetmeleri ve şeriat gibi insanlık dışı uygulamaları yok etmek gerekir.

Gruplandırma yapmadan "insan" olduğumuzu unutmadan, demokrasi, eşitlik, adalet ve özgürlük temelinde, yeni bir düzen kurabiliriz.

 YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.