İslam'da kadın ve erkek eşit midir?

İslam'da kadın ve erkek eşit midir? DİN
2,0
26.08.2014 18:33:50
A+ A-

Bundan tam 300 yıl önce başlayan sekülerleşme ve her türlü dini öğeyi -buna tanrı da dahil-­ ortadan kaldırarak başlayan dinden uzaklaşma hareketi günümüzde nihayete ermiştir. Batının dini vicdanlara indirmiş ve yok etmiş din algısı tüm dünyaya yayılmıştır. Bu düşüncenin içinde gelen kadını sosyal alana dahil etme düşüncesi aynı zamanda bir soruyu da gündeme getirmiştir. Kadın-Erkek eşit midir?

 

Bu soruya verilen genel cevap 'modern dünya da kadın ve erkeğin eşit ama İslam'ın uygulandığı coğrafyalarda ya da kısaca İslam'da kadın-erkek eşit değildir' şeklinde olmuştur. Bunun sebebi seküler bir din algısıyla yetişmiş batılı düşünürlerin özellikle Kur'anda ki belli ayetleri cımbızlayıp bunlar üstünden İslam'a çamur atmak istemeleri olmuştur. Bu cımbızladıkları ayetleri Kur'an'ın bütünlüğünde düşünmeden ayrıca Peygamberimizin Sünnetini ve İslam tarihini, fıkhını hiç göz önünde bulundurmadan yorumlamaları da niyetlerini ortaya çıkarmaktadır. Peki bu durumun aslı nedir; yani gerçekten onların dedikleri gibi İslam'da kadın ikinci planda, sürekli dövülen ve cinsel bir obje olmaktan başka bir işe yaramayan bir nesne mi yoksa bunun tam tersi mi ?

 

Bu sorunun cevabı açıktır aslında, İslam gibi cenneti anaların ayakları altına layık görmüş, 'onlara her zaman sevgi ve hoşgörüyle yaklaşın' öğüdünü vermiş bir dinde kadın asla ikinci planda değildir. Modern dünyanın anlayamadığı mesele şudur: İslam kadına evinin prensesi olmayı İslam ümmetine layık bir nesli özenle yetiştirilmesi gibi daha bir çok ulvi görev vermiştir. Erkeğe ise evinin geçinebilmesi için para getirmeyi ve  eşine  sürekli güzel davranma görevini vermiştir. Yani İslam erkek ve kadını asla birbirine rakip olarak ?Modern dünyada(!) olduğu üzere- görmemiştir. Tam tersine onları birbirlerini tamamlayan  ve bu şekilde güzel geçinen bireyler olarak görmüştür. Allah bunu Kur'an da şu ayetiyle nasıl da güzel açıklamıştır:

 

"Ey insanlar! Muhakkak ki Biz, sizi bir erkek ve bir kadından yarattık. Ve sizi milletler ve kabileler kıldık ki, birbirinizi (soyunuzu, babalarınızı) tanıyasınız. Muhakkak ki Allah'ın indinde en çok kerim olanınız (ikram olunanınız, en şerefli olanınız), (ırk ya da soy olarak değil) en çok takva sahibi olanınızdır. Muhakkak ki Allah, en iyi bilen ve haberdar olandır. (49/13)" 

 

Sonuç olarak kardeşlerim İslam eşitlik ve hoşgörü dinidir. Modern dünyanın insanın fıtratını hiçe sayarak dayattığı koşullar ve insanlığın İslam'dan uzaklaşması bu tür soruları ve sorunları gündeme getiriyor. Ama her devirde ve dönemde olduğu gibi en güzel cevabı Kur'an veriyor ve muhakkak Ahiret'e kadar da bu böyle olacaktır.

 

Esselamualeykümverahmetullah

@GMuttakiYAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUMLAR

İslam'da Kadın ve Erkek eşit değildir. -

Siz İslam'a toz kondurmamak için böyle konuşuyor olabilirsiniz ancak ne Kuran'da ne de hadislerde kadınların erkeklerle eşit olduğuna dair delile rastlamak şöyle dursun onun aksine onlarca ayet ve hadisler bulunmakta.İslamiyette kadının nasıl olduğuna kuranda bakmaya başladığımızda burada zaten eşitsizliği bariz bir şekilde göreceksin.Şahitlikte 1 erkeğin 2 kadına eşit olması,erkeğin birden çok kadınla evlenebilmesi,kadınların kocalarının cinsel ihtiyacını karşılamazsa dayak yiyebileceği, ayrıca erkeğin kadına üstün kılındığının açıkça belirtilmesi,Cennette erkeklere huriler verilirken kadınlara böyle bir şeyin sunulmaması,erkeğin cariyelere sahip olup onlarla dilediği gibi ilişkiye girmesi serbestken kadının böyle bir şey de adının bile geçmemesi.Bunlar böyle uzar gider.En basitinden Muhammedin 10 dan fazla eşi olması ve cariyesinin sayısının bilinmemesi de en açık örnektir buna.Yok peygamberimiz onları korumak için aldı diyen tayfa var bir de.Korumak için aldı da neden cinsel ilişkiye girdiğini kimse sormaz.Muhammedin sözlerinde de açıkça belirtilir erkeğin kadından üstün olduğu.Neyse bunlar çok uzun meseleler.Sadece hata yaptığını bil istedim.Çünkü gerçek İslamı tam kavrayamamışsın.

1 1
İslam'ı batıdan öğrenmeyin -

Bu yazıyı yazarken bu yorumun geleceğine çok emindim. Çünkü klasik bir Seküler zihin ancak bu yorumu yapar. Öncelikle İslam'ı Batının yanlı kaynaklarından filmlerinden basınından öğrenmeyin. Şu yorumu yapmanız maalesef bunun göstergesi. Şimdi gelelim dilinize doladığınız Recm cezasına. Recm cezası zina işleyen ama -alenen işleyen- kadının dört şahidin de şahit olmasıyla taşlanarak öldürülmesidir. Ama bu şahitlerin kılıç kınına girer gibi bu olayı görmesi ve bu olayın herkesin içinde alenen yapılmasıyla ceza verilir. Ayrıca İslam her zaman tövbeleri kabul eden bir dindir. Bu kadının pişmanlığı görülürse ve samimiyse bundan da vazgeçilir. Yani sizin filmlerden İslam'ı karalayan yayınlardan gördüğünüz gibi kadın biraz hata yapınca taşlanması gibi birşey yoktur. Gelelim güncel olanlara evet dünyada maalesef batı eliyle kurulmuş kimi örgütler ve Kur'anı ve hadisi adam akıllı öğrenmemiş insanlar yanlış uygulamalara gidiyor. Ama bu müslümanların içinde çok az bir gruptur ve amacı bellidir. Kadın ve erkek birbirlerinin tamamlayıcısıdır. Modern dünya modern dünya diye tutturduğunuz dünyada kadın bir Reklam metası, erkeklerin ağzının sulanarak izlediği bir nevi cinsel metaadır. Bunu görmeden İslam modern dünyaya uygulanamaz gibi saçmalıklar art niyetinizin göstergesi. Ve Kur'an tüm devirlere çağlara inmiştir ve mesajı her konu da ortaktır. Tıpkı kadınlar konusunda olduğu gibi. Ve her zaman güncelliğini koruyacaktır. Bunu Rabbimiz ayetlerinde defalarca söylüyor. Son olarak şunu söylüyorum ki Bir elimizde Kur'anı öbür elimizde de Peygamberimizin emaneti Hadis kitaplarını tuttuğumuz ve tuttuğunuz gün, işte o gün dünya güzel bir yere dönecektir...

0 0
Hangi eşitlikmiş bu? -

Hangi eşitlikten bahsediyorsunuz? Köleliğin, cariyeliğin bile hak olduğu bir inançta kadın eşitliği olur mu? Bakın islam ülkelerindeki müslüman kadınların durumuna! Pakistan, Arabistan, Afganistan, İran, Mısır, Cezayir vb. vb? Hangisinde kadınlar eşit? Onlar yanlış uyguluyor veya yorumluyor diyeceksiniz hemen. Yada onlarınki gerçek islam değil! Bu durumda İsveç, Norveç, Danimarka gibi ülkelerdeki kadınlar ve onların hakları? O halde islamdaki kadın anlayışını, eşitliğini onlar daha mı iyi uyguluyorlar? Eğer öyleyse bu işte bir yanlışlık yok mu? Hep kendimizi kandırıyoruz. Bir sureyi, ayeti milyon şekle sokuyor istediğimiz gibi yorumluyoruz. Halbuki doğru ve iyilik evrenseldir. Sana dikte edilen değil. Sorgula, sadece sorgula.

0 0
Eşitlik başka denklik başka -

Hangi islamda eşittir bu iki cins? 50 küsur ülkede yaşayan 1 milyar 200 milyon müslümanın islamında mı kadın-erkek eşittir yoksa kuranda mı? Teoriye mi bakalım pratiğe mi? Kız çocuklarına nikah kıyan, 2-3 kadın alan, kadınları sünnet eden, yüzlerini asitle yakan, recm eden pratiği mi esas alalım yoksa her okuyanın kafasına göre yorumladığı teoriyi mi? Hiç allem kallem etmeye, kıvırmaya gerek yok; islamın bugünkü uygulamaları çok ama çok problemlidir. Üstelik müslümanlar ısrarla sorunun kaynağı olarak siyonizmi, ABD yi, dış mihrakları görüp, suçlamaya devam ettikleri için çözüm de üretemiyorlar. Birbirleriyle savaşmaktan, kadın cinselliğine kafa yormaktan nasıl bir ahlaki tutarsızlıkta olduklarının farkında bile değiller. İslamda kadın-erkek ilişkileri eşitlik değil denklik üzerine kuruludur. Hep öyleydi, hep öyle olacak. Hiyerarşi bellidir ve taraflar mutabıksa huzur sağlanabilir. Ama modern dünya ile iletişime geçtiğinizde bu paradigma çöküyor. Bir elinizde cep telefonu diğerinde recm için tuttuğunuz taşla dünyaya ayak uydurmanız mümkün değil. Ya taşı bırakacaksınız ya telefonu.

27 1
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.