İslamda Liderlik - 3 -

İslamda Liderlik - 3 - DİN
0,0
18.07.2014 23:47:17
A+ A-

Bilindiği üzere liderlik İslâm'da imamet çizgisinden anlayış buluyordu. Ki bu noktada tarih bunun sayısız örnekleriyle dolu. Yaşadığımız dönemde dillerden düşmeyen sayısız olaylar biliyoruz. Fakat bu olaylar içerisinden günümüzde pek okunmayan, bilinmeyen dahası çok azımızın bildiği olaylar da var.
Liderliğin gücü ahlaki kullanım olarak kullandığından söz etmiştik lakin tarihte İslâm medeniyeti buna sayamayacağımız kadar çok örnekliklere şahit olmuştur

Kafkas kartalı. Şeyh Şamil bu örneklerden biridir. Çocuğu Cemaleddin'i kaçıran Rus ajanları daha sonra Rus Harb Okulunda okuttuğu Cemaleddin'i bir subay olarak yetiştirmişti. Bu duruma dayanamayan Şeyh Şamil'in annesi Ruslarla Cemaleddin'i almak için gizli görüşmeler yapmıştı. Olayı duyan Şeyh Şamil, annesini yargılayıp yüz kırbaç ile cezalandırmış fakat liderdeki özveri ve vefa örneği kırbacı kendi sırtına vurulmasını emretmişti. Evet tarihte liderlik örnekleriyle dolu bir medeniyetten bahsediyoruz. Bu noktada anlatılan, yazılan hatta günümüz dünyasına verilen örnekler vardır. Ki bu örneklerden ne kadar bahsetsek, liderliği anlatmakla yine de sınırlı bir çizgi çizmiş oluruz. Osmanlı da bu örnekleri içinde taşıyan bir imparatorluktu ki Hüdavendigar Murat'a bu noktada değinmek gerekir. Kosova meydan savaşında Allah'a ettiği dua hala akıllardadır. " Allah'ım benim günahlarımla askerlerimi imtihan etme" der.
Yaşadığımız dönemlere ışık tutan liderlik örnekleriyle dolu bir tarihin mirasçısıyız aslında. Sadece Osmanlı perspektifinden bakıldığında tarihin bize sunduklarını görmek elbette mümkün olur. Ki İslâm dünyası bu örneklerle fertlerin yaşadığı toplumda lider olabilmesi adına hayli mücadeleler vermektedir. Gazze'de ambargoya karşı direnen, taş atan çocuklar liderlik algısına en güzel örnek olsa gerek. Selahaddin Eyyübi'nin daha beş yaşındayken aklına yazdığı Kudüs'un fethi de akıllarda yer tutan bir örnek.
Günümüz İslâm medeniyeti kendi içinde her ne kadar lider sıkıntısı çektiyse de aslında tarih en büyük yardımcı konumunda üzerine düşen göreve hazırdır. Bu noktada elimizde bulundurduğumuz Kuran da bize yardımcı olmuştur. Sadece lider perspektifinden değil liderlik adı altında yaşananlara baktığımızda sayısız örnekler görmemiz mümkündür. Buna vahiy ile inşa olmuş akıllar şahittir.15/9 ? " Şüphesiz ki O zikri ( Kuran'ı) biz indirdik biz. Onun koruyucusu da biziz." Ayetini nasihat bağlamında algılayan akıl yaşadığı dönemin bütün hurafelerine karşı indirilen Kuran'a karşı tevazu ve saygı duymuştur.

 YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.