İslam'ın bozunma denklemi

İslam'ın bozunma denklemi DİN
0,0
31.07.2015 00:26:46
A+ A-

Yüce Yaratıcı olan Allah'ın gönderdiği son din olan İslam nasıl bu hale geldi? Yani Kuran'dan gram gram sapmalarla başlayan yanlış yorumlamalar süreci bugün nasıl insanların İslam denince İslami terörü anlaması boyutuna vardı?

Aslında din hiçbir zaman bozunmadı. Nasıl ki İsa, Musa, İbrahim, Nuh ve son peygamber Hz. Muhammed'e inen ilkeler Kuran'ın da tasdikiyle aynı ilkeler olarak açıklanmış ise Allah katında da din hep İslam'dı ve aynı İslam'dı.

Şöyle ki "Allah katında din İslam'dır / barış ve esenlik için Allah'a teslim olmaktır" (Kuran)

Ve bu dinin ilkeleri aynı tarzda ve aynı çerçeve içinde daha önceki bütün kitaplarda açıklandığı gibi son ve kıyamete kadar hüküm kaynağı olan Kuran'da da aynı şekilde açıklanmıştır.

Ve ana ilke odur ki bu dinin tek temel kaynağı Allah'ın vahyi olan Kuran'dır.

Bu ilke çiğnendiği anda çarpışmalar, bozunmalar, yozlaşmalar, hurafeler başlar               

Aslında peygamberimize kendisine ait olmayan ilk hadisin rivayet edilmesi ve IŞİD'in yakaladığı pilotu yakarak öldürmesi zulüm ve nedensellik yönünden aynı kapıya çıkar.

İkisinde de sapıklığın temel nedeni insanların dinde temel ve tek kaynak olarak Kuran'ı tanımayıp, başka kaynaklara yönelmeleri, Kuran'ın yanına başka yaklaşımlar, hadisler, mezhepler, cemaatler, hocalar yaklaştırmalarıdır.

Başka bir deyişle Kuran'a ortak koşmalarıdır.

Sapıklığın boyutunu anlatmak için size bir örnek verelim. Sonsuz uzaklıkta bir noktaya ulaşan sonsuz uzunlukta bir dosdoğru yol çizin. Bu Kuran'ın dosdoğru yoludur.

Bu başlangıç noktasından bir derece saptığınız anda sonuçta o noktayla aranızdaki mesafe sonsuz kadar uzak olur. Yani siz sonsuz kadar yoldan sapmışsınızdır.

Oysa sizin anlamanız gereken kudret gerçekten bütün sıfatları ve isimleri itibarıyla sonsuz ve sınırsız olandı.

Artık Kuran'ı anlamayanların ve onu rehber edinmeyenlerin yoluyla Allah gerçeği arasında sonsuz mesafe var.

Ve aynı Kuran şu ayeti söylettirir kıyamet günü peygamberine:

"Benim toplumum bu Kuran'ı terk edilmiş / dışlanmış halde tuttu."YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.