Kadınlara değer vermeyi ve onları sevmeyi peygamberimizden öğrenmedik mi? 1

Kadınlara değer vermeyi ve onları sevmeyi peygamberimizden öğrenmedik mi? 1 DİN
0,0
28.02.2013 13:19:11
A+ A-

Yobaz kafasıyla bakan kadınları hor görür, yobaza göre "kadınla konuşulmaz, muhatap olunmaz, kadına bakılmaz, kadın sevilmez" Kadın sadece emirler yağdırılan bir varlıktır. Yobaz kadının en ufak bir hatasını gördü mü öfkelenir, içinde sevgi, şefkat ve merhamet oluşmaz. Hele bir de kadın kendi dininden değilse o zaman asla konuşulmaz, tebliğ yapmaz. Bugün en çok sorulan sorulardan biri "başı açık hanımlarla nasıl konuşulur, onlara tebliğ yapılır mı" sorusudur. İşte bu da yobaz bir kafanın bakış açısıdır. Peygamberimizin ve Kuran'ın bize öğrettiği ise bambaşkadır.

Peygamberimiz bir konuşmasında "bana iki şey hoş göründü: kadınlar ve güzel koku, bir de gözümün nuru namaz" demiştir. Peygamberimiz hanımlarına karşı müthiş sevgi dolu, şefkatli ve merhametliydi. İkindi namazından sonra eşlerini ziyaret eder, hepsinin hatırını sorardı. Müşrikler ve münafıklar peygamberimizin Allah aşkıyla kadınları sevmesinden müthiş rahatsız oluyorlardı. Bu yüzden de yobazlar da günümüzde peygamberimizin kadın sevgisini asla dile getirmek istemezler. Hâlbuki peygamberimizle evlenmek, onun sonsuza kadar eşi olmak bir kadına verilecek en büyük nimetlerdendir. Peygamberimiz o dönemin en hayırlısı, tüm kavmin içinde Allah'ın nurla şanlandırdığı çok mübarek bir insandı. Peygamberimiz kadınlara sevgiyle bakıyor, onları beğeniyor ve daha sonra da evleniyordu. Tabii ki kadınlar peygamberimizin heybetinden çok etkileniyor ve görür görmez ona Allah aşkıyla bağlanıyorlardı. Dolayısıyla Allah'da imanlarından dolayı kalplerine çok güzel bir sevgi koyuyordu.

Peygamberimizin halasının kızı olan Zeynep, peygamberimize karşı şefkatli bir muhabbet besliyordu ve gizliden gizliye de bir nezirde bulunmuş ve Allah'a şükür ve hamd maksadıyla şayet bir gün Resulullah kendisiyle nikahlanacak olursa, iki ay boyunca oruç tutacağına yemin etmişti. Beklediği bu haberi aldığı gün, haberi kendisine ulaştıran kimseye o sırada üzerinde ne kadar ziynet varsa hepsini çıkarıp vermiştir. Helal olsun, sevgisi muhabbeti ne kadar da örnektir. "Resulullah'ın onunla nikâhlanmak istediğine dair haber kendisine ulaşır ulaşmaz, daha bu haberi kendisine getirene cevabını vermeden, hemen doğrulup Allah'a şükür namazı kılmıştır.

Hz. Süleyman'ın da yedi yüz cariyesi, üç yüz tane hanımı vardı. Hıristiyanlar iftihar eder Hz. Süleyman ile. Tevrat'ta geçiyor. Museviler iftihar eder, eğer iftihar etmiyorsa zaten, eğer onu çirkin görüyorsa, Hıristiyan veya Musevi olamaz. Müslüman da eğer onu çirkin görüyorsa, Müslüman olamaz. Çünkü onlara Allah'ın bir lütfüydü, ona Allah'ın bir ikramıydı. Münafıklar kabul etmese de böyleydi. Yobazlardan bunları duyamazsınız. Yobazların iki korktuğu konu vardır; biri Mehdiyet, bir de Resulullah'ın evlilikleri. Bu konuları açtığınızda kem küm ederek ağızlarını eğip bükerler. Dolayısıyla yobazlarda kadın sevgisi olmaz. Ama Kuran ahlakında kadın daima korunur, kollanır, şefkat ve merhamet duyulur. Peygamberimiz kadınlara gösterdiği son derece üstün ahlakla tüm Müslümanlara örnek olmuştur.

Yazıma ikinci bölümde devam edeceğim.YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.